Kas yra ekrano atnaujinimo dažnis?

Ekrano atnaujinimo dažnis – vienas iš tų parametrų, apie kuriuos dažnai negalvojame, tačiau jis turi didelę įtaką tam, kaip matome vaizdą ekrane. „Bitės Profai“ paaiškina, kodėl šis rodiklis gali lemti tiek naršymo, tiek žaidimų ar net vaizdo įrašų peržiūros kokybę ir kokį atnaujinimo dažnį pasirinkti skirtinguose įrenginiuose.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Ekrano atnaujinimo dažnis nusako, kiek kartų per sekundę ekrane atnaujinamas vaizdas.
  • Kuo didesnis dažnis, tuo sklandesnis vaizdas ir labiau naudojami baterijos resursai.
  • Įprastam naršymui pakanka 60 Hz, žaidimams gali būti naudojamas 90–165 Hz dažnis.
  • VVR technologijos „G-Sync“ ir „FreeSync“ skiriasi ne tik kaina, bet ir stabilumu.
 

„Aukštesnis ekrano atnaujinimo dažnis reiškia sklandesnį vaizdą, mažiau trūkčiojimo ir natūralesnį judesį ekrane. Tai ypač svarbu ne tik kompiuterinių žaidimų mėgėjams, bet ir visiems, kurie nori malonesnės naudojimosi patirties – tiek naršant socialiniuose tinkluose, tiek žiūrint vaizdo įrašus. Šiame straipsnyje sužinosite, kuo ypatingas ekrano atnaujinimo dažnis ir kaip teisingai jį pasirinkti“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Kas yra ekrano atnaujinimo dažnis?

Ekrano atnaujinimo dažnis (angl. refresh rate) – tai rodiklis, nusakantis, kiek kartų per sekundę ekrane atnaujinamas vaizdas. Jis matuojamas hercais (Hz). Pavyzdžiui, 60 Hz reiškia, kad vaizdas atnaujinamas 60 kartų per sekundę, o 120 Hz – 120 kartų per sekundę.

Kodėl ekrano atnaujinimo dažnis yra svarbus?

Aukštesnis dažnis suteikia sklandesnio vaizdo pojūtį naudojantis įrenginiu. Pavyzdžiui, 120 Hz telefono ekrane naudojantis socialiniais tinklais vaizdas atrodys tolygiau nei 60 Hz ekrane.

„Žaidžiant žaidimus, kuriuose greitai keičiasi vaizdas, tokius kaip „Fornite“ ar „Call of Duty“, 120–144 Hz ekranai užtikrina sklandesnį vaizdą, todėl greitai judantys objektai atrodo aiškiau, o reakcija į veiksmus ekrane tampa spartesnė“, – sako „Bitės Profas“.

Kokį atnaujinimo dažnį pasirinkti telefone?

Telefono ekrano atnaujinimo dažnio pasirinkimas priklauso nuo naudojimo poreikių. Kasdieniams skambučiams, naršymui ir žinutėms pakanka ir 60 Hz. Norint sklandesnės patirties, geriau rinktis 90 Hz ar 120 Hz. Žaidimams skirtuose telefonuose ekrano atnaujinimo dažnis turėtų siekti nuo 90 Hz iki 165 Hz ar daugiau.

„Naujausi įrenginiai dažnai naudoja adaptyvų dažnį, kuris leidžia dinamiškai keisti ekrano atnaujinimo dažnį pagal situaciją: pavyzdžiui, sumažinti iki 10 Hz skaitant tekstą ir padidinti iki 120 Hz žaidžiant žaidimus. Tokiu būdu įrenginyje užtikrinama geresnė naudojimosi patirtis“, – sako M. Vrubliauskas.

Jei telefonu naudojatės tik skambučiams ir žinutėms rašyti, galite sumažinti baterijos sąnaudas, pakeisdami ekrano atnaujinimo dažnį į mažiausią. Tai reiškia, kad ekranas atsinaujins rečiau, todėl sunaudos mažiau energijos. Paprastai tai galima padaryti telefono ekrano nustatymuose.

Kokį atnaujinimo dažnį pasirinkti kompiuteryje?

Kompiuterių ekrano atnaujinimo dažnio pasirinkimas taip pat priklauso nuo įrenginio naudojimo. 60–75 Hz pakanka naršymui, darbui su dokumentais ar filmų žiūrėjimui. Norint sklandesnio vaizdo montuojant ar kuriant grafiką, reikėtų rinktis 90–144 Hz ekrano atnaujinimo dažnį. Žaidėjams optimalus pasirinkimas yra ekranai su 144–240 Hz atnaujinimo dažniu. Profesionaliems e. sporto žaidėjams gali būti naudingas net 360 Hz ar didesnį dažnį palaikantis monitorius.

Ar didesnis ekrano atnaujinimo dažnis sunaudoja daugiau energijos?

Didesnis ekrano atnaujinimo dažnis sunaudoja daugiau energijos, nes ekranas dažniau atnaujina vaizdą.

„Telefonuose ir nešiojamuose kompiuteriuose tai reiškia greitesnį baterijos išsikrovimą, todėl kai kurie įrenginiai naudoja adaptyvų dažnį, kuris automatiškai keičia ekrano atnaujinimo dažnį pagal ekrane rodomą turinį. Taip užtikrinamas sklandus veikimas tada, kai jo reikia, bei taupoma baterija, kai ekranas nėra naudojamas grafiškai sudėtingam turiniui perteikti“, – paaiškina „Bitės Profas“.

Kas yra VVR?

VRR (angl. Variable Refresh Rate) – tai technologija, leidžianti ekranui dinamiškai keisti atnaujinimo dažnį pagal turinį. Užuot veikęs fiksuotu dažniu (pvz., 60 Hz ar 120 Hz), ekranas prisitaiko prie realaus laiko kadrų dažnio, kurį generuoja įrenginys.

„Ši technologija yra ypač naudinga žaidimuose, nes sumažina „vaizdo ekrane plyšimą“ (angl. screen tearing) ir vaizdo trūkčiojimą (angl. stuttering). Pavyzdžiui, jei žaidimo metu kompiuterio vaizdo plokštė sugeneruoja 75 kadrus per sekundę, o ekranas veikia 120 Hz režimu, ekrane gali atsirasti nesinchronizuotas vaizdas. Su VRR ekranas prisitaiko prie realaus laiko dažnio, todėl vaizdas išlieka kokybiškas ir tolygus“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

VRR taip pat gali padėti taupyti energiją, nes įrenginiui nereikia be reikalo atnaujinti ekrano dideliu dažniu, kai rodomas statinis turinys. Tai ypač aktualu nešiojamuose įrenginiuose su adaptyviais ekranais.

Kas yra „G-Sync“ ir „FreeSync“ technologijos?

„G-Sync“ ir „FreeSync“ yra VRR (angl. Variable Refresh Rate) technologijos, kurios padeda žaidimuose ir filmuose vaizdą išlaikyti sklandų ir be trūkčiojimų. Šios technologijos tai užtikrina suderindamos vaizdo plokštės ir monitoriaus darbą.

Su „G-Sync“ technologija vaizdas ekrane atrodo labai sklandžiai, o vėlavimas sumažinimas iki minimumo. Šią technologiją sukūrė „NVIDIA“, todėl ji veikia tik su šio gamintojo vaizdo plokštėmis. Be to, monitoriuose su „G-Sync“ yra integruotas specialus modulis, dėl šios priežasties jie dažniausiai kainuoja daugiau.

„NVIDIA“ išskiria tris „G-Sync“ kategorijas:

  • „G-Sync“– turi specialų „NVIDIA“ modulį, kuris sinchronizuoja vaizdo plokštės kadrų dažnį su monitoriaus atnaujinimo dažniu, pašalindamas „vaizdo ekrane plyšimą“ (angl. screen tearing) ir sumažindamas vaizdo trūkčiojimą (angl. stuttering).
  • „G-Sync Compatible“ – neturi „NVIDIA“ modulio, tačiau palaiko „Adaptive Sync“ technologiją ir yra sertifikuoti veikti su „NVIDIA“ vaizdo plokštėmis. Šiuose monitoriuose gali būti didesnis vėlavimas ar „vaiduokliavimo“ (angl. ghosting) efektas.
  • „G-Sync Ultimate“ – turi „NVIDIA“ modulį, palaiko HDR su geresniu spalvų atkūrimu, platesniu atnaujinimo dažnių diapazonu ir dar mažesniu vėlavimu.


Jei naudojate „NVIDIA“ vaizdo plokštę ir siekiate geriausios įmanomos patirties, rekomenduojame rinktis „G-Sync“ arba „G-Sync Ultimate“ monitorių. Jei ieškote pigesnio varianto, galima rinktis „G-Sync Compatible“, tačiau prieš perkant verta pasitikrinti suderinamumą.

„FreeSync“ technologija, kurią savo vaizdo plokštėms sukūrė gamintojas „AMD“, taip pat užtikrina sklandų vaizdą, bet ji gali būti mažiau stabili nei „G-Sync“. Palyginti su „G-Sync“, „FreeSync“ veikia su atviresne ekosistema ir yra prieinamesnė, nes nereikalauja papildomo modulio monitoriuje, todėl tokie ekranai dažnai būna patrauklesni kainos atžvilgiu.

Susiję straipsniai

Dalintis:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: