Įtariate, kad kaimynai naudojasi jūsų „Wi-Fi“? Specialistas paaiškina, kaip tai sustabdyti

Darbas iš namų – šių dienų realybė, kuriai būtinas greitas ir kokybiškas belaidis internetas. Jei netikėtai sumažėjo sparta ar jis ėmė veikti prasčiau nei įprastai, gali būti, kad problema – prie jūsų tinklo prisijungę kaimynai.Kaip sužinoti, ar svetimi žmonės „nesiskolina“ jūsų interneto, pasakoja „Bitės Profai“.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Maršrutizatoriaus gamintojų sukurta programėlė leidžia peržiūrėti visus prie „Wi-Fi“ prijungtus įrenginius
  • Peržiūrėti prie „Wi-Fi“ prijungtus įrenginius ir juos atjungti ar užblokuoti galite prisijungę prie maršrutizatoriaus valdymo aplinkos naršyklėje
  • Pakeitę „Wi-Fi“ slaptažodį, automatiškai atjungsite ir visus anksčiau prie tinklo prijungtus įrenginius

„Jei jūsų „Wi-Fi“ nėra tinkamai apsaugotas, kaimynai ar kiti nepažįstami žmonės gali ne tik neteisėtai naudotis paslauga, už kurią mokate, bet ir, pavyzdžiui, pasiekti svarbius jūsų kompiuteryje esančius dokumentus. Kilus įtarimų, kad galimai jūsų „Wi-Fi“ naudojasi ne tik jūsų šeimos nariai, nieko nelaukę imkitės veiksmų – būdų kaip užkirsti tam kelią yra tikrai daug“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Prisijunkite prie maršrutizatoriaus programėlės

Dauguma naujausių „Wi-Fi“ maršrutizatorių yra susieti su gamintojo mobiliąją programėle, kurią naudojote konfigūruodami įrenginį. Tokiu atveju atverkite programėlę telefone ir suraskite prie „Wi-Fi“ prijungtų įrenginių sąrašą – taip galėsite greičiausiu ir lengviausiu būdu pašalinti nepageidaujamus įrenginius.

„Atvėrę sąrašą, rasite visus prie tinklo prijungtus įrenginius. Jei maršrutizatorius naudoja ne vieną, o kelis dažnius, tuomet netgi galėsite matyti, kokie įrenginiai prijungti prie kiekvieno dažnio. O pagal pavadinimus nustatysite, ar yra jums nepažįstamų svetimų įrenginių“, – pasakoja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Taip pat jums gali būti naudinga:

Patikrinkite naršyklės lange

Patikrinti prie tinklo prijungtus įrenginius galite ir naršyklės lange, prisijungę prie maršrutizatoriaus valdymo aplinkos. Prisijungimo duomenis rasite ant maršrutizatoriaus nugarėlės esančio lipduko. Bet dažniausiai maršrutizatoriaus valdymo aplinka yra pasiekiama naršyklės paieškoje įrašius 192.168.0.1 arba 192.168.1.1 ir spustelėjus „Eiti“ (angl. Enter).

„Atvėrę puslapį, įveskite prisijungimo vardą ir slaptažodį, kurie paprastai nurodyti galinėje maršrutizatoriaus dalyje, ant lipduko. Dažniausiai prisijungimo vardas ir slaptažodis – paprasčiausiai „admin.

Prisijungę, maršrutizatoriaus nustatymuose matysite visus prie tinklo prijungtus įrenginius ir galėsite juos pašalinti, užblokuoti jų identifikacinius (MAC) adresus (nepaliekant galimybės prisijungti dar kartą) ar pakeisti „Wi-Fi“ slaptažodį“, – aiškina M. Vrubliauskas.

Parsisiųskite apsaugos programėlę

Jei jūsų maršrutizatorius nėra automatiškai susietas su gamintojo programėlėmis, galite rinktis iš daugybės trečiųjų šalių sukurtų programėlių. Jos taip pat leidžia pamatyti visus prie belaidžio tinklo prijungtus įrenginius.

„Kelios iš mano rekomenduojamų programėlių – „WiFi Thief Detector“ („Android“) ir „Fing“ „iOS“). Čia rasite visų įrenginių, prijungtų prie jūsų belaidžio interneto tinklo sąrašą ir galėsite patikrinti, ar nėra jums nepažįstamų įrenginių“, – aiškina „Bitės Profas“.

Visgi svarbu paminėti, kad jei prie belaidžio ryšio prijungtas „Google“ nesertifikuotas, bet „Android“ operacinę sistemą naudojantis ar koks mažas prietaisas, programėlė gali nerodyti įrenginio pavadinimo. Tuo metu bus parašyta – „nežinomas įrenginys“ (angl. unknow device) ir negalėsite nustatyti, ar tai jūsų, ar neleistinai prie tinklo prisijungusio žmogaus įrenginys.

Kaip atjungti įrenginį nuo „Wi-Fi“ tinklo?

Jei sužinojote, kad kažkas neteisėtai naudojasi jūsų „Wi-Fi“, rekomenduojame imtis šių veiksmų. Pirmas – maršrutizatoriaus programėlėje spustelėkite ant norimo pašalinti įrenginio. Taip atversite meniu, kur galėsite pasirinkti: užblokuoti ar atjungti įrenginį.

„Užuot užblokavę įrenginius po vieną, visus juos galite pašalinti vienu metu, paprasčiausiai pakeičiant „Wi-Fi“ slaptažodį. Svarbu, kad jis nebūtų itin lengvai nuspėjamas: naudokite didžiąsias ir mažąsias raides, specialius simbolius, skaičius bei tikrai nenaudokite mamos vardo“, – pataria M. Vrubliauskas.

Susiję straipsniai

Dalintis:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: