Ar programėlė, kurią siunčiatės į išmanųjį telefoną, yra saugi?

Kenkėjiškos programėlės gali sulėtinti išmanųjį telefoną, lemti jo greitai išsikraunančią bateriją ar net visiškai sugadinti įrenginį. Be to, šios programėlės jums gali pakenkti finansiškai. Tam, kad nesusidurtume su tokiomis problemomis, turime atitinkamai elgtis. Kaip apsisaugoti nuo pavojingų programėlių, pasakoja „Bitės Profas“ Martynas.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Kenkėjišką programėlę galima atpažinti iš jos atsisiuntimo adreso.
  • Tam, kad įvertintumėte programėlės patikimumą, perskaitykite apie ją pateiktus kitų vartotojų atsiliepimus.
  • „Android“ telefonuose programėles tikrina įrankis „Google Play Protect“.
  • Atsisiuntę programėlę, kritiškai įvertinkite, ar ji prašo išties reikalingų leidimų, kad galėtų atlikti funkcijas.
 

„Kenkėjiškos programėlės gali kelti grėsmę ir jūsų duomenų saugumui. Tiksliau tariant, jos gali nutekinti jūsų banko kortelės ir asmeninius duomenis, taip pat nuotraukas bei slapta siuntinėti SMS žinutes padidinto tarifo numeriais. Svarbiausia, kad tokios programėlės veikia nepastebimai, tad net neįtarsite, kad tapote auka. Norint išvengti šių nemalonumų, prieš siunčiantis programėlę, būtina atlikti namų darbus“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Patikrinkite programėlės adresą

Pirmas pavojaus signalas, nurodantis, kad programėlė gali būti nepatikima, yra keistas jos atsisiuntimo adresas.

„Tiesiausias kelias į kenkėjiškas programėles – per įtartinus interneto puslapius, nežinomų siuntėjų laiškus ar SMS žinutėse patalpintas nuorodas. Jei radote patinkančią programėlę, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo saugi, tačiau jos nėra oficialiose programėlių parduotuvėse, t. y. „Google Play“, „App Store“ arba „HUAWEI AppGallery“, jos nesisiųskite“, – pataria „Bitės Profas“.

Atsižvelkite į vartotojų atsilepimus

Prieš siųsdamiesi programėlę, perskaitykite apie ją pateiktus kitų vartotojų komentarus.

„Vartotojų atsiliepimai – vienas svarbiausių indikatorių, kad programėlė gali būti kenksminga. Jei daug žmonių skundžiasi, kad nuolat iššoka įkyrios reklamos ar programėlė stringa, geriausia ieškoti kitos. Jei po dominančia programėle yra mažai komentarų, jie netaisyklingi arba neinformatyvūs, informacijos ieškokite „Google“. Ten turėtumėte rasti atsakymą, ar susidūrėte su apgaulinga programėle“, – tikina M. Vrubliauskas.

Kritiškai įvertinkite programėlės kūrėjų patikimumą

„Bitės Profas“ pasakoja, kad įvertinti programėlės kūrėjų patikimumą leidžia patys telefonai. „Android“ išmaniuosiuose esantis „Google Play Protect“ tikrina programėles iškart po to, kai jas įdiegiate. Radęs grėsmių, šis įrankis atsiunčia pranešimą, kad pašalintumėte programėlę ar tą net padaro automatiškai. Tokiu atveju gausite pranešimą, kad programėlė buvo pašalinta.

„Samsung“ telefonuose šią užduotį papildomai gali atlikti ir gamintojo įdiegta apsauga, kurią aktyvuosite atvėrę nustatymus, spustelėję „Akum. ir įrenginio priežiūra“ ir „Įrenginio apsauga“. Tuo metu „Xiaomi“ įrenginiuose programėlės automatiškai patikrinamos po kiekvieno naujo įdiegimo, taip apsaugant jūsų įrenginį nuo grėsmių.

Suteikite tik tuos leidimus, kurie yra būtini

Išvengti nemalonumų padės ir įvertinimas, ar leidimai, kurių reikalauja diegiama programėlė, yra būtini tam, kad ji tinkamai veiktų.

„Kai atversite naują programėlė, ji jūsų paprašys leidimo, kad galėtų pasiekti telefone esančią informaciją. Šis žingsnis būtinas tam, kad programėlė galėtų vykdyti savo tiesiogines funkcijas. Rekomenduoju visada kritiškai įvertinti, ar jai reikalingas prašomas leidimas ir jį suteikti tik vienam kartui. Nebent visiškai pasitikite programėle, pavyzdžiui, savo banko“, – tikina M. Vrubliauskas.

„Bitės Profas“ priduria, kad svarbu nepatvirtinti staiga telefono ekrane iššokusių pranešimų apie prašomus leidimus, kai programėlė nėra paleista. Tai – signalas, kad susidūrėte su programėlėmis, galinčiomis sugadinti ar sunaikinti telefone esančius duomenis, t. y. Trojos arkliais.

Pavojaus signalas – sutrikusios funkcijos

M. Vrubliausko teigimu, gali būti, kad net ir laikantis visų šių patarimų, vis tiek parsisiųsite kenkėjišką programėlę. Tą suprasite iš sutrikusio telefono veikimo.

„Įdiegus kenkėjišką programėlę, jūsų telefonas greičiausiai veiks kur kas lėčiau nei įprastai. Be to, Trojos arklių užduočių vykdymas gali labai greitai išeikvoti įrenginio baterijos energiją ir sutrikdyti gamintojo programėlių vykdymą. Dėl to pastebėję šiuos ar kitus staigius pokyčius, skubiai pašalinkite įtarimų keliančias programėles“, – perspėja „Bitės Profas“.

M. Vrubliauskas nurodo, kad užkrėstų programėlių sąraše šiandien galima rasti „Noizz: video editor with music“, „Zapya - File Transfer, Share“, „VFly: video editor&video maker“, „MVBit – MV video status maker“, tad rekomenduoja jų nesisiųsti.

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: