„ChatGPT“ panaudojimo galimybės: nuo pirmoko iki senjoro
Dirbtinio intelekto sprendimai, tokie kaip „ChatGPT“, tampa vis populiaresni ir pritaikomi įvairiose gyvenimo srityse. Šis įrankis gali padėti mokytis, patarti laisvalaikio, sveikatos priežiūros klausimais ir kasdieninėje komunikacijoje. Kaip efektyviai naudoti „ChatGPT“, pataria „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Dirbtinio intelekto sprendimai plačiai naudojami skirtingoms užduotims.
- „ChatGPT“ pagalba galima mokytis, ieškoti reikiamos informacijos, rengti įvairaus pobūdžio tekstus.
- Dirbtinio intelekto įrankis gali padėti su kūrybinėmis bei laisvalaikio idėjomis, kurti įvairius scenarijus, eilėraščius ir kt.
- „Bitės Profai“ pataria, kaip efektyviau naudoti „ChatGPT“ – kaip formuluoti klausimus ir tobulinti generuojamus atsakymus.
„Šiuo metu dirbtinio intelekto sprendimais naudojasi ne vien informacinių technologijų specialistai, aukštojo mokslo atstovai, bet ir kiekvienas, kuriam to prireikia. Prieš kelerius metus pristatytas ir itin greitai išpopuliarėjęs „ChatGPT“ suteikia galimybę išbandyti daug jo funkcionalumų visiškai nemokamai, tereikia žinoti, kam geriausiai jis panaudojamas“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Mokymasis ir žinių plėtra
„ChatGPT“ yra puikus pagalbininkas mokymosi procese: galite jo paprašyti paaiškinti sudėtingas sąvokas, padėti spręsti matematikos užduotis arba sukurti rašinio planą, taip pat šis įrankis gali sugeneruoti pavyzdžius, kurie padės geriau suprasti tam tikrą temą.
„Unikali „ChatGPT“ savybė – gebėjimas aiškinti sudėtingus dalykus itin suprantamai. Pavyzdžiui, jei norite paaiškinti 10-mečiui, kas yra atomų dalijimasis arba reliatyvumo teorija, galite paprašyti pateikti paaiškinimą vaikui suprantama kalba. Tokiu būdu net sudėtingiausios temos tampa aiškios ir įdomios“, – sako „Bitės Profas“.
Užsienio kalbų mokymasis
Naudojant „ChatGPT“ galima lengvai mokytis naujų kalbų.
„Galite treniruotis rašydami dialogus, mokytis gramatikos taisyklių arba tobulinti žodyną. „ChatGPT“ taip pat gali simuliuoti pokalbius įvairiomis kalbomis, leidžiant jums praktikuotis galimas realias situacijas. Pavyzdžiui, galite paprašyti pagalbos mokantis, kaip užsisakyti maistą restorane italų kalba, arba kaip pasitikslinti kelią vokiečių kalba. Šie praktiniai pavyzdžiai leidžia įtvirtinti teorines žinias ir pasijusti užtikrinčiau naudojant naują kalbą“, – teigia M. Vrubliauskas.
Laisvalaikio ir žaidimų idėjos
Dirbtinio intelekto įrankis „ChatGPT“ gali praversti ir ieškant laisvalaikio ar žaidimų idėjų.
„Pavyzdžiui, galite paprašyti sukurti detektyvinį siužetą vaidmenų žaidimui, kurio metu draugai turėtų išsiaiškinti, kas įvykdė nusikaltimą, arba sugalvoti smagų galvosūkį gimtadienio vakarėliui. Tai – puikus būdas lavinti vaizduotę, sprendimo įgūdžius ir praleisti laiką su draugais ar šeima“, – pataria „Bitės Profas“.
Kūrybinės užduotys
Taip pat „ChatGPT“ gali atlikti ne tik technines užduotis, bet ir padėti kuriant istorijas, eilėraščius ar vizualines idėjas.
„Galite paprašyti „ChatGPT“ sukurti trumpą pasaką apie stebuklingą mišką, kurio gyventojai sprendžia problemas dirbdami kartu, arba eilėraštį gimtadienio proga, kuriame būtų paminėtos mėgstamos jubiliato savybės. Kaip tai atrodo, galite pamatyti žemiau pateiktame pavyzdyje“, – sako M. Vrubliauskas.
Jei mėgstate piešti, galite paprašyti „ChatGPT“ pasiūlyti idėją, kaip nupiešti fantastinę būtybę arba sudaryti pasakojimo seką, kurią iliustruosite kaip komiksą. Be to, „ChatGPT“ gali padėti kurti žaidimų scenarijus, pavyzdžiui, apie kosminius tyrinėtojus, kurie atranda naują planetą.
„Tai – puiki kūrybinė veikla tiek vaikams, tiek suaugusiems, lavinanti vaizduotę ir įgūdžius. Be to, jei kartais pritrūksta kūrybinių idėjų, dirbtinio intelekto siūlomi variantai gali „pralaužti ledus“ ir įkvėpti sugalvoti kažką geriau“, – sako M. Vrubliauskas.
Sveikatos ir gerovės patarimai
Nors „ChatGPT“ negali atstoti sveikatos priežiūros, mitybos ar sporto specialistų, jis gali pasiūlyti sveikų receptų, fizinio aktyvumo idėjų arba net padėti susikurti individualų dienos režimą.
„Pavyzdžiui, galite paprašyti sukurti savaitės maitinimosi planą pagal savo mitybos poreikius, atsižvelgiant į alergijas ar dietos tipus, tokius kaip vegetariška ar keto mityba. Taip pat galite paprašyti pasiūlyti subalansuotus užkandžius, kurie suteikia energijos. „ChatGPT“ gali praversti ir norint padidinti fizinį aktyvumą – jis gali sukurti treniruočių programą, kuri apima kasdienius tempimo pratimus, kardio užsiėmimus ar jėgos treniruotes. Pavyzdžiui, galite paprašyti sukurti 15 minučių mankštos programą pradedantiesiems arba specialius pratimus nugaros skausmo mažinimui“, – sako „Bitės Profas“.
Be to, „ChatGPT“ gali patarti, kaip motyvuoti save sportuoti ir laikytis treniruočių plano. Tai ypač naudinga tiems, kurie siekia kardinaliai pakeisti savo rutiną ir būti aktyvesni.
Komunikacija – laiškų, sveikinimų ir kvietimų rašymas
Dirbtinio intelekto įrankis „ChatGPT“ pravers ir rašant tekstus įvairiomis progomis – kvietimus, sveikinimus, padėkas ir panašiai.
„Galite paprašyti, kad dirbtinis intelektas parašytų laišką, sveikinimą gimtadienio ar vestuvių proga ar net oficialų kvietimą. Pavyzdžiui, jei reikia oficialaus kvietimo į darbo pokalbį, „ChatGPT“ gali padėti jį struktūruoti aiškiai ir profesionaliai. Arba, jei norite nustebinti artimą žmogų, galite paprašyti sukurti personalizuotą gimtadienio sveikinimą su įdomiais faktais ar juokingomis istorijomis apie jubiliatą, nurodant norimą rašymo stilių. Tai leidžia sutaupyti laiko ir sukurti sklandų, personalizuotą tekstą“, – pataria M. Vrubliauskas.
Keli patarimai, kaip efektyviau naudoti „ChatGPT“:
- Aiškiai formuluokite klausimus: nurodykite konkrečiai, kas jus domina – tikslą ar temą. Pavyzdžiui, vietoj „Papasakok apie dirbtinį intelektą“ rašykite „Paaiškink, kaip dirbtinis intelektas naudojamas mobiliuosiuose telefonuose“.
- Pateikite kontekstą: prašydami dirbtinio intelekto parašyti tam tikrą tekstą ar surinkti informaciją, nurodykite, ko konkrečiai norite ir kur tai naudosite. Pavyzdžiui, „Rašau straipsnį apie Lietuvos jaunimo patriotizmą ir karinės tarnybos reformą, surink man politikų pasisakymus šia tema“.
- Nurodykite stilių ir formatą: nurodykite, kokio atsakymo tikitės – teksto, lentelės, sąrašo ar kt. Taip pat, jei prašote sukurti tekstą tam tikra tema, nurodykite, kokiu stiliumi jis turi būti parašytas – žaismingu, profesionaliu ir pan.
- Prašykite papildyti ar pakoreguoti atsakymus: jeigu „ChatGPT“ sugeneruoti atsakymai neatitinka lūkesčių, nurodykite, kas jums netinka, ir paprašykite juos patobulinti.
- Tikrinkite informaciją: jei kyla abejonių dėl dirbtinio intelekto pateiktų faktų, paprašykite nurodyti konkrečius šaltinius, kuriais remiantis buvo sugeneruotas tekstas ar atsakymai. Patariama remtis tik savo srities specialistų pateikta informacija, ypač kas susiję su sveikata, mityba ar sportu.
Susiję straipsniai
Testas: ar atpažįstate senuosius žaidimus?
Kaip „Bitės Profai“ lengvina gyvenimą skaitmeniniame pasaulyje?
Kodėl kaista telefonas ar kompiuteris?
Nematomi telefono jutikliai: giroskopas ir akselerometras
Testas: koks išmanusis laikrodis jums tinkamiausias?
Testas: koks telefonas jums tinkamiausias?
Testas: koks televizorius jums tinkamiausias?
Testas: kurios ausinės jums tinkamiausios?
Technologijų šventė „Samsung Galaxy Unpacked“: ką naujo paruošė „Samsung“?