Kodėl kaista telefonas ar kompiuteris?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Telefonas ar kompiuteris gali kaisti tiek nuo intensyvaus naudojimo, tiek nuo išorės faktorių – aplinkos temperatūros, prastos oro ventiliacijos.
- Įkaitusį telefoną ar kompiuterį reikėtų išjungti ir leisti ramiai atvėsti.
- Tiek telefoną, tiek kompiuterį galima apsaugoti nuo perkaitimo pasirūpinant tinkamu įrenginio naudojimu bei jo sistemos priežiūra.
„Tiek kaistantis išmanusis telefonas, tiek šylantis kompiuteris ne visada yra įprasta šių įrenginių būsena. Tinkamai naudojamas ir prižiūrimas įrenginys turėtų veikti normalia temperatūra, kuri nekelia diskomforto vartotojui. Pavyzdžiui, telefono temperatūra gali būti 30-40 laipsnių šilumos. Svarbu žinoti, kad gerokai padidėjusi telefono ar kompiuterio korpuso temperatūra gali sukelti rimtų problemų. Pavyzdžiui, dėl perkaitimo įrenginys gali prasčiau veikti ir sutrumpėti jo tarnavimo laikas, taip pat sugesti įrenginio baterija bei kitos detalės“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kodėl kaista telefonas?
Telefonai dažniausiai linkę kaisti, kai jais žaidžiame intensyvius žaidimus, ilgai žiūrime vaizdo įrašus ar naudojamės vienu metu veikiančiomis keliomis programomis.
„Panašiai, kaip ir mums sportuojant, intensyviai naudojamas telefonas dirba gerokai didesniu pajėgumu, o tai generuoja ir daugiau šilumos. Be to, didelė aplinkos temperatūra, pavyzdžiui, tiesioginiai saulės spinduliai ar įkaitęs automobilio salonas, taip pat gali greitai įkaitinti telefoną“, – sako M. Vrubliauskas.
Prie išmaniojo temperatūros padidėjimo gali prisidėti ir stori ar netinkami apsauginiai dėklai, kurie neleidžia įrenginiui atvėsti, tarsi sukurdami šiltnamio efektą. Telefono temperatūrą didinti gali ir nematomi priešai – virusai ir kenkėjiškos programos, kurios tyliai naudoja telefono resursus ir prisideda prie jo perkaitimo. Galiausiai, net ir sena ar sugadinta telefono baterija gali pradėti kelti šilumos šuolius.
Kaip apsaugoti telefoną nuo perkaitimo?
- Venkite tiesioginių saulės spindulių. Nepalikite telefono saulės atokaitoje, ypač karštomis dienomis. Įkaitęs automobilio salonas taip pat nėra tinkama vieta telefonui.
- Išjunkite nenaudojamas funkcijas ir programėles. „Wi-Fi“, „Bluetooth“, GPS ir kitos aktyvios funkcijos bei fone veikiančios programėlės naudoja daug procesoriaus resursų ir gali priversti telefoną kaisti.
- Sumažinkite ekrano ryškumą. Kuo ryškesnis ekranas, tuo daugiau energijos sunaudojama.
- Naudokite plonesnius ar orui laidžius dėklus. Storas arba itin gerai saulės spindulius sugeriantis tamsus dėklas gali sulaikyti šilumą.
- Nekraukite įkaitusio telefono. Leiskite jam šiek tiek atvėsti prieš pradėdami įkrauti. Taip pat įkrovus telefoną greitojo įkrovimo režimu rekomenduojama neskubėti juo naudotis ir taip pat leisti jam atvėsti.
- Atnaujinkite programinę įrangą. Programinės įrangos atnaujinimai dažnai apima optimizavimus, kurie gali padėti sumažinti telefono perkaitimą.
- Venkite labai ilgų, porą valandų trunkančių intensyvių žaidimų ir programų sesijų. Grafiškai sudėtingi žaidimai ir kitos intensyviai resursus naudojančios programėlės gali priversti telefoną įkaisti.
- Išimkite telefoną iš dėklo, jei jis perkaista. Tai padės jam greičiau atvėsti. Taip pat galite įsigyti telefonams skirtus specialius aušintuvus, kuriuos dažniausiai naudoja žaidėjai.
Kodėl kaista kompiuteris?
„Kompiuteriai, kaip ir telefonai, gali kaisti dėl intensyvaus naudojimo – daug operacinės sistemos resursų naudojančių žaidimų, dizaino programų ar kitos programinės įrangos. Taip pat temperatūra gali kilti, kai vienu metu naudojame daug programų, kurios apsunkina procesoriaus ar vaizdo plokštės darbą, arba kai sistemos resursus naudoja kenkėjiškos programos. Vis dėlto, kompiuterio kaitimo priežastys gali būti ir labiau išorinės – jei nešiojamąjį kompiuterį laikome ant kelių, lovos ar pagalvės, tai gali apsunkinti oro patekimą į aušinimo sistemą. Prie to prisideda ir įrenginio ventiliatorių bei oro angas užkemšančios dulkės, įvairūs oro cirkuliaciją blokuojantys daiktai ar baldai“, – sako „Bitės Profas“ Martynas.
Viena iš dažniausiai pasitaikančių kompiuterio perkaitimo priežasčių yra išdžiūvusi, sena termopasta. Tai yra specialus junginys, kuris užtikrina šilumos perdavimą nuo kompiuterio procesoriaus ar vaizdo plokštės aušintuvo radiatoriaus į patį aušintuvą. Bėgant laikui ši pasta džiūsta, kietėja ir praranda savo šilumos laidumo savybes. Dėl to šiluma blogiau perduodama, komponentai perkaista ir kompiuteris gali pradėti dirbti nestabiliai arba išvis išsijungti.
Dar viena kompiuterio perkaitimo priežastis – sugedęs ventiliatorius ar kita aušinimo sistemos dalis. Jei kompiuteris jau anksčiau yra patyręs perkaitimą, pažeisti jo komponentai gali lemti to pasikartojimą.
Kaip apsaugoti kompiuterį nuo perkaitimo?
- Pasirūpinkite tinkama kompiuterio priežiūra. Kad kompiuteris nekaistų, reguliariai valykite jį nuo dulkių, patikrinkite ventiliatorių veikimą ir kas dvejus metus pakeiskite termopastą. Tai galite padaryti kompiuterių servise.
- Pasirūpinkite efektyvesne aušinimo sistema. Jei stacionarus kompiuteris dažnai perkaista, gali prireikti įsigyti efektyvesnę aušinimo sistemą, pavyzdžiui, didesnį aušintuvą arba vandens aušinimo sistemą. Nešiojamajam kompiuteriui galite įsigyti specialų aušinimo padėklą.
- Atnaujinkite programinę įrangą. Programinės įrangos atnaujinimai dažnai apima optimizavimus, kurie gali padėti sumažinti kompiuterio perkaitimą.
- Uždarykite nereikalingas fono programas. Įjungtos, tačiau nenaudojamos programos gali apkrauti procesorių ir vaizdo plokštę.
- Reguliariai skenuokite kompiuterį nuo virusų su antivirusine programa arba aktyvuokite gamintojo siūlomus saugumo sprendimus. Virusai gali sulėtinti kompiuterį ir priversti jį dirbti sunkiau.
- Patikrinkite, ar kompiuteris atitinka žaidimų bei programų reikalavimus. Jei žaidžiate žaidimus arba naudojate programas, kurios labai apkrauna kompiuterį, įsitikinkite, kad jūsų kompiuterio techninė įranga atitinka rekomenduojamus sistemos reikalavimus.
Kaip atvėsinti perkaitusį telefoną ar kompiuterį?
Greičiausias būdas atvėsinti telefoną ar kompiuterį – jį visiškai išjungti ir leisti ramiai atvėsti. Jei naudojate telefono dėklą, nuimkite jį, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją ir šilumos atidavimą. Tuo tarpu kompiuterį reikėtų patraukti nuo minkštų baldų ir padėti taip, kad jokie daiktai neblokuotų jo oro angų ir ventiliatoriaus.
„Kad įkaitęs telefonas ar kompiuteris atvėstų greičiau, galite jį padėti į gerai vėdinamą, vėsesnę vietą. Tiesa, išmaniųjų įrenginių nereikėtų dėti į šaldytuvą – dėl per didelio temperatūrų kontrasto įkaitusių įrenginių viduje gali susidaryti kondensatas ir kauptis drėgmė, o ši dažniausiai sukelia nepataisomą žalą. Jei įrenginys vėsinamas neišjungtas, uždarykite visas nenaudojamas ir fone veikiančias programas arba įjunkite lėktuvo režimą, kad kiek įmanoma labiau sumažintumėte procesoriaus krūvį“, – pataria „Bitės Profas“.
Susiję straipsniai
Testas: ar atpažįstate senuosius žaidimus?
Kaip „Bitės Profai“ lengvina gyvenimą skaitmeniniame pasaulyje?
Nematomi telefono jutikliai: giroskopas ir akselerometras
Testas: koks televizorius jums tinkamiausias?
Testas: koks išmanusis laikrodis jums tinkamiausias?
Testas: koks telefonas jums tinkamiausias?
Testas: kurios ausinės jums tinkamiausios?
Technologijų šventė „Samsung Galaxy Unpacked“: ką naujo paruošė „Samsung“?
Kokių naujienų žada „iOS 18“ operacinė sistema?