Kas yra GPU?

GPU (angl. graphics processing unit) – grafinio apdorojimo procesorius, kurį daugelis žino kaip vaizdo plokštę. Būtent dėl jos kompiuterio ekrane matome vaizdą. Kokios yra vaizdo plokščių rūšys, kaip sužinoti, ar jų greitis pakankamas ir kodėl šios kompiuterio dalys itin svarbios žaidimų mėgėjams, pasakoja išmaniųjų įrenginių ekspertas, „Bitės Profas“.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • GPU – grafinio apdorojimo procesorius, kurį daugelis žino kaip vaizdo plokštę.
  • Dėl šios kompiuterio dalies ekrane matome vaizdą.
  • Yra 2 rūšių vaizdo plokštės – integruotos ir dedikuotos.
  • Kompiuterio vaizdo plokštė ir procesorius (CPU) yra glaudžiai susiję.

„Ši kompiuterio dalis reikalinga tam, kad įrenginio ekranas rodytų vaizdą. Jei jį pabandytume įjungti be vaizdo plokštės, matytume tik juodą ekraną. Kitaip tariant, nebūtų vaizdo. Be to, tokiu atveju nepasikrautų ir kompiuterio operacinė sistema“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas, „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis.

Kam reikalinga vaizdo plokštė?

Kompiuteris vaizdo plokštę naudoja tam, kad ekrane rodytų savo operacinės sistemos vaizdą. Be to, ji svarbi įvairioms programoms.

„Dėl vaizdo plokštės galite, pavyzdžiui, interneto svetainėje „Youtube“ žiūrėti vaizdo įrašą ar naudoti „AutoCAD“ braižymo programą. Vaizdo plokštė taip pat svarbi žaidimų mėgėjams, nes įprastai kuo ji yra galingesnė, tuo sklandžiau veikia žaidimas. Kitaip tariant, turint galingesnę vaizdo plokštę galima mėgautis aukštesnės raiškos ar geresnės grafikos žaidimais“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Kokios yra vaizdo plokščių rūšys?

Yra 2 pagrindinės vaizdo plokščių rūšys – integruotos ir dedikuotos. Pirmąją iš jų rasime pačiame įrenginio procesoriuje (CPU).

 

„Dedikuotos vaizdo plokštės įprastai būna didesnės ir kur kas greitesnės. Tiems, kurie nori žaisti grafiškai sudėtingesnius žaidimus, pavyzdžiui, „Hogwarts Legacy“, arba dirbti su tokiomis grafikos programomis kaip „Autodesk Maya“, rekomenduoju rinktis būtent jas“, – sako „Bitės Profas“.

Kaip sužinoti, ar mano vaizdo plokštė yra pakankamai greita?

Tam pirmiausia reikėtų sužinoti, koks vaizdo plokštės modelis yra jūsų kompiuteryje. Tada, jei planuojate mėgautis žaidimais, pasidomėti, kokie jų minimalūs reikalavimai šiai kompiuterio daliai.

„Įprastai jie būna nurodyti „Nvidia“ arba AMD vaizdo plokščių modeliams. Jeigu jūsų kompiuteris turi integruotą vaizdo plokštę, tada grafiškai sudėtingi žaidimai gali veikti prastai arba išvis neveikti“, – įspėja išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Jeigu vaizdo plokštę naudosite darbui, tada daugeliu atvejų veiks tiek integruota, tiek dedikuota vaizdo plokštė. Vis dėlto priklausomai nuo darbo pobūdžio, jį kur kas greičiau atlikti gali būtent pastaroji.

Ar žaidimams svarbiausia vaizdo plokštė?

Vaizdo plokštė yra glaudžiai susijusi su procesoriumi, tad kartais jų funkcijas net sunku atskirti. Pavyzdžiui, žaidžiant sudėtingos grafikos žaidimus vaizdo plokštė rodo, ką suskaičiuoja procesorius. Jei jis bus per silpnas, tada vaizdo plokštė nebus visiškai išnaudota ir žaidimas strigs.

„Šių kompiuterio dalių skirtumą lengviausia suprasti žvelgiant į lenktynių žaidimą. Vaizdo plokštė kuria šešėlius, šviesą, vaizdo efektus ir yra atsakinga už jo raišką. Tuo metu procesorius yra atsakingas už judesius ir žaidimo pasaulio logiką. Susidūrus 2 automobiliams procesorius apskaičiuos, kaip abi mašinos judės, o vaizdo plokštė rodys susidūrimą ir to pasekmes“, – pasakoja A. Archangelskis.

Jo teigimu, procesoriui nespėjus apdoroti visos informacijos, susijusios su tuo, kas turi įvykti po automobilių susidūrimo, vaizdo plokštė liks neišnaudota, o ekrane matysime stringantį vaizdą.

Susiję straipsniai

Dalintis:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: