Kas yra operacinė sistema?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Kiekvienas išmanus įrenginys turi operacinę sistemą (OS).
- OS – programinė įranga, kuri užtikrina programų ir kompiuterio techninės įrangos veikimą.
- Populiariausios kompiuterių OS – „Windows“, „MacOS“, „Linux“, išmaniųjų telefonų – „Android“ ir „iOS“.
- Jei kompiuterį naudojate laisvalaikiui, patariama rinktis iš „Windows“ ir „MacOS“ operacinių sistemų.
„Operacinė sistema (OS) – programinė įranga, kuri leidžia programoms veikti kartu su kompiuterio technine įranga. OS atlieka visas pagrindines užduotis – failų, atminties, procesoriaus valdymą, saugumo užtikrinimą ir klaidų aptikimą. Paprastai tariant, ši programinė įranga veikia kaip tarpininkė tarp įrenginio naudotojo ir aparatinės įrangos“, – pasakoja „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kokia yra operacinės sistemos paskirtis?
Pagrindinė operacinės sistemos paskirtis – sudaryti sąlygas įrenginio taikomosioms programoms (angl. software) sąveikauti su įrenginio aparatine įranga ir taip atlikti pavedamas užduotis. Anot „Bitės Profo“, OS turi ir daugiau funkcijų, kurios užtikrina sklandų įrenginio veikimą.
„Įsivaizduokite, kad žmogaus nervų sistema yra operacinė sistema, o kūnas – kompiuteris. Žmogus pamato objektą arba išgirsta garsą, tada į smegenis siunčiama veiksmo užklausa. Visa tai iš smegenų keliauja per nervų sistemą ir paskirstomos užduotys žmogaus kūnui, kad jis galėtų atlikti veiksmus. Tuo pačiu principu veikia ir operacinė sistema įrenginyje“, – aiškina išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Pasak M. Vrubliausko, dar viena OS funkcija – klaidų aptikimas. Programinė įranga kartais patikrina sistemą, ar joje nėra išorinės grėsmės arba kenkėjiškos programinės įrangos veiklos. Ji taip pat tikrina ir aparatinę įrangą, ar ji nėra pažeista.
Taip pat jums gali būti naudinga:
Kokios yra operacinės sistemos?
Kokia operacinė sistema bus įrenginyje, priklauso nuo jo rūšies. Mat asmeniniuose ir nešiojamuose kompiuteriuose veikia vienokios OS, išmaniuosiuose telefonuose ir planšetėse – kitokios.
„Nesvarbu, koks įrenginys bebūtų – išmanus laikrodis, televizorius, kompiuteris ar telefonas, kiekvienas jų turi operacinę sistemą. Populiariausios ir dažniausiai naudojamos kompiuterių OS – „Windows“, „MacOS“ ir „Linux“, išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių – „iOS“ ir „Android“, – pasakoja „Bitės Profas“.
Anot išmaniųjų įrenginių eksperto, nešiojamų ir asmeninių kompiuterių viena populiariausių ir geriausiai žinomų OS pasaulyje – „Windows“. Ji yra pagrindinė „Microsoft“ kompanijos OS, kuri yra laikoma namų ir verslo kompiuterių standartu. Taip pat populiari ir žinoma „MacOS“ operacinė sistema, kuri sukurta „Apple“ kompanijos ir dažniausiai yra naudojama nešiojamuose ir asmeniniuose „Apple“ kompiuteriuose.
Kokią OS turėčiau pasirinkti?
OS sistemos pasirinkimas priklauso nuo asmeninių poreikių. Anot M. Vrubliausko, kompiuterio naudojimui namų reikmėms ir laisvalaikiui puikiai tinka tradicinės „Windows“ ir „MacOS“ operacinės sistemos.
„Namuose nereikia sudėtingos OS (tokios kaip „Linux“) ypač paprastoms užduotims, tokioms kaip rašymas ar naršymas internete. Tiems, kurie mėgsta žaisti kompiuterinius žaidimus, rekomenduojama rinktis „Windows“ OS – ja paprasta naudotis, todėl ji tinkama net ir patiems naujausiems kompiuterių naudotojams. „Windows“ OS ypač tinka tiems, kurie vieną kompiuterį nori naudoti keliems tikslams“, – aiškina „Bitės Profas“.
Tiems, kurie kompiuteryje naudoja kūrybines programas – redaguoja nuotraukas, montuoja vaizdo įrašus, M. Vrubliauskas pataria rinktis įrenginius su „MacOS“ operacine sistema. Ši programinė įranga užtikrina greitą ir efektyvų darbą ir yra ganėtinai saugi, todėl nereikia nerimauti dėl virusų.