Kas yra USB?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- USB yra duomenų perdavimo ir įkrovimo įrenginys.
- Per USB jungtį vienas su kitu gali būti sujungti įvairūs išoriniai elektroniniai įrenginiai, pavyzdžiui, telefonai, planšetės, ausinės ar buitiniai prietaisai.
- „USB Type-C“ jungtis palaiko keliasdešimt kartų didesnį failų perdavimo ir užkrovimo greitį nei standartinė ir USB-B jungtis.
- USB raktas yra išorinė duomenų laikmena, kurios pagrindinis tikslas – patikimai saugoti failus.
„Pradinė USB versija (USB 1.0 FDR) buvo išleista dar 1995 m. Jau pats pavadinimas leidžia numanyti kūrėjų tikslą išrasti universalią ir visuose įrenginiuose naudojamą jungtį. Vis tik laikui bėgant radosi skirtingų USB tipų: augant turimų elektroninių prietaisų kiekiui, kartu augo ir laidų, reikalingų skirtingiems įrenginiams, skaičius. Šiandien pamažu artėjame link universalios ir visuose įrenginiuose pritaikomos „USB Type-C“ jungties“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kas yra USB?
USB (angl. Universal Serial Bus) yra duomenų perdavimo ir įkrovimo jungtis. Per ją vienas su kitu gali būti sujungti įvairūs išoriniai elektroniniai įrenginiai, pavyzdžiui, išmanieji telefonai, planšetės ar net buitiniai prietaisai. Tiesa, tam, kad telefoną sujungtumėte su kompiuteriu, jums reikės USB laido.
„USB laidų galuose galime rasti skirtingų tipų jungtis. Nors ilgą laiką pagrindinės iš jų buvo standartinė USB jungtis ir USB-B, tačiau kuriant mažesnius nešiojamuosius įrenginius, vis daugiau gamintojų savo produktuose ima diegti „USB Type-C“ ir „Micro USB“ jungtis“, – pastebi išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Kas yra „USB Type-C“?
„USB Type-C“ jungtis yra 8,4 x 2,6 mm dydžio ir lengvai integruojama tiek į naujausius nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus, tiek į žaidimų konsoles ar saugumo kameras. Tai reiškia, kad naudodamiesi vienu laidu galite įkrauti daugybę skirtingų įrenginių. Vienas didžiausių šios jungties privalumų – galimybė ją į lizdą kišti bet kuria puse. Be to, „USB Type-C“ mažiau dėvisi ir ją sunkiau netyčia pažeisti.
Jei nuotraukas ir vaizdo įrašus saugote tik telefone, jam sugedus rizikuojate šiuos duomenis prarasti. Tam, kad taip neatsitiktų, nuotraukų kopijas saugokite kompiuteryje ar internetinėse duomenų saugyklose. Tiesa, atvejais, kai USB laido neturite šalia, nuotraukas ir kitus dokumentus iš telefono perkelti į kompiuterį galite ir be jo.
„USB Type-C“ jungtis taip pat palaiko keliasdešimt kartų didesnį failų perdavimo ir užkrovimo greitį nei senesnės standartinės USB ir USB-B jungtys. Dėl šios priežasties ji gali perduoti ir vaizdą bei būti naudojama vietoje HDMI jungties. Labai tikėtina, kad „USB Type-C“ ateityje taps universaliu standartu, kuris bus naudojamas visuose išmaniuosiuose įrenginiuose“, – sako „Bitės Profas“.
Kas yra „Micro USB“?
Tuo metu „Micro USB“ jungtis (6,85 x 1,8 mm) galima pastebėti kai kuriuose biudžetiniuose telefonuose, ypač mygtukiniuose. Taip pat ausinėse, pigesnėse išorinėse baterijose ir kituose įrenginiuose, kuriems nereikalinga „USB Type-C“ jungtis ir jos galimybės.
„Tokie įrenginiai gali būti, pavyzdžiui, šviečiantis pelės kilimėlis, įkraunamas televizoriaus pultelis ar žibintuvėlis. Svarbu paminėti, kad „Micro USB“, lyginant su „USB Type-C“, greičiau dėvisi, palaiko mažesnį duomenų perkėlimo ir užkrovimo greitį, tačiau yra pigesnė“, – pastebi M. Vrubliauskas.
Kaip naudoti USB laidą ir USB šakotuvą?
USB šakotuvai skirti stacionariems ir nešiojamiesiems kompiuteriams. Jie leidžia vienu metu prie kompiuterio prijungti daugiau skirtingų įrenginių. Norėdami naudotis USB šakotuvu, vieną USB laido galą įkiškite į norimą prijungti įrenginį, o kitą – į patį šakotuvą. Tiesa, niekuomet nebandykite prijungti abiejų USB laido galų prie to paties įrenginio, nes taip galite sukurti elektros perkrovą ir negrįžtamai jį sugadinti.
„Galite sujungti įrenginius USB laidu nepriklausomai nuo to, ar jie yra įjungti, ar išjungti. Vis tik prieš juos atjungiant, svarbu laikytis tam tikrų instrukcijų, nes kai kuriais atvejais gali būti pažeistas įrenginys ar jame esantys failai. Pavyzdžiui, jei perkeliant nuotraukas iš telefono į kompiuterį staiga ištraukiate USB laidą iš mobiliajame esančios jungties, gali būti sugadintos fotografijos. Todėl visuomet prieš ištraukdami laidą iš įrenginio, pirmiausia jį atjunkite nuo pačio kompiuterio“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertė.
„Windows 10 ir 11“ kompiuteryje tą padarysite ekrano apačioje esančioje meniu juostoje spustelėję „Saugiai pašalinti aparatinę įrangą“. Po to pažymėkite įrenginio, kurį norite atjungti, ikoną.
„Jei vis tiek negalite rasti „Saugiai pašalinti aparatinę įrangą“, spustelėkite bet kurioje meniu juostos vietoje ir nukeliaukite į nustatymus. Pranešimų (angl. notifications) skiltyje pasirinkite „Pasirinkite, kurios piktogramos bus rodomos meniu juostoje“, braukite pirštu žemyn iki „Windows Explorer: Saugiai pašalinti aparatinę įrangą ir išstumti laikmeną“ ir šią parinktį įjunkite“, – sako „Bitės Profas“.
Keli USB įrenginiai taip pat gali būti sujungti vienas su kitu naudojant USB šakotuvą. Pavyzdžiui, juo prie kompiuterio galite prijungti klaviatūrą, pelę ir išmanųjį telefoną. Tai padarysite prie kiekvieno iš jų prijungę vieną USB galą, o kitą įkišę į šakotuvo angą.
Kas yra USB raktas?
USB raktas (arba USB atmintinė) yra išorinė duomenų laikmena, kurios pagrindinis tikslas – patikimai saugoti jūsų failus. Dėl itin kompaktiško dydžio USB raktą itin patogu nešiotis visur su savimi. Todėl norint peržiūrėti atostogų nuotraukas su draugais sodyboje užtenka į kišenę įsidėti USB raktą.
„Gamintojai, norėdami neatsilikti nuo greitai besikeičiančių rinkos poreikių, nuolat didino duomenų perdavimo spartą ir atminties talpą. Tad šiandien jau galima rasti USB raktų, kuriuose telpa 1 TB duomenų. Tai leidžia šią laikmeną patogiai naudoti ne tik tam, kad dokumentus perkeltume iš vieno įrenginio į kitą, bet ir tam, kad ją naudotume kaip patikimą atsarginę duomenų saugyklą“, – tikina M. Vrubliauskas.
Ekspertė pratęsia, kad šiandien galima rasti USB raktų tiek su standartine USB jungtimi, kuri yra vis dar populiariausia jungtis USB raktuose, tiek su „USB Type-C“ ar „Micro USB“. Tiesa, „USB Type-C“ netiks senesnės kartos telefonuose, kompiuteriuose ar planšetėse, tad prieš pirkdami USB raktus, visuomet gerai apgalvokite, kokiuose įrenginiuose ketinate juos naudoti.
Susiję straipsniai
TOP 5 laukiamiausi žaidimai 2025-ais metais
Testas: ar gerai išmanote kultinę žaidimų seriją „Grand Theft Auto“?
„Bitės Profai“ per 60 sekundžių: trumpi vaizdo patarimai išmaniesiems telefonams
„ChatGPT“ panaudojimo galimybės: nuo pirmoko iki senjoro
Testas: ar atpažįstate senuosius žaidimus?
Kaip „Bitės Profai“ lengvina gyvenimą skaitmeniniame pasaulyje?
Kodėl kaista telefonas ar kompiuteris?
Nematomi telefono jutikliai: giroskopas ir akselerometras
Testas: koks išmanusis laikrodis jums tinkamiausias?