Kas yra VPN?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- VPN – virtualus privatus tinklas, skirtas saugoti vartotojo privatumą
- VPN paslepia tikrąjį naudotojo kompiuterio IP adresą bei buvimo vietą
- Paslaugą itin rekomenduojama naudoti tiems, kurie naršo dažnai ir naudoja viešus Wi-Fi tinklus
- Nemokamas VPN gali rinkti ir parduoti vartotojo naršymo informaciją tretiesiems asmenims
„VPN yra populiariausias ir dažniausiai naudojamas būdas internete apsaugoti savo privatumą. Jis veikia kaip tarpininkas tarp išmaniojo įrenginio ir bet kokios interneto svetainės ir yra itin naudingas apsiperkant ar žiūrint filmus internetu. Be to, leidžia saugiai prisijungti prie įmonės vidinio tinklo dirbant nuotoliniu būdu“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kas yra VPN?
Pastaruosius keletą metų VPN darosi vis populiaresnis, o jį kuriančios bendrovės tapo tikromis milžinėmis. Jo veikimo principas yra labai paprastas. Pirmiausia, duomenų srautas perduodamas VPN serveriui, kur atliekamas šifravimas – paslepiamas IP adresas ir naudotojo buvimo vieta. Tuomet jis toliau siunčiamas į norimą pasiekti interneto svetainę, o skaitmeninėje erdvėje jūs tampate praktiškai neatsekami.
VPN leidžia apeiti geografinius apribojimus. Neretai žmonės naudoja VPN paslaugą norėdami pasiekti turinį, prieinamą, pavyzdžiui, JAV rinkai. Taip VPN besinaudojantis klientas tokio paslaugų tiekėjo yra laikomas esančiu kitoje šalyje.
Kokia VPN nauda?
„Pagrindinė priežastis, kodėl verta investuoti į VPN, yra privatumas. Naudojant VPN, naršyklės ar interneto tiekėjai negali sekti jūsų asmeninių duomenų. Tai reiškia, kad nebesulauksite suasmenintų reklamų pagal tai, kokią reklaminį skydelį netyčia spustelėjote“, – aiškina „Bitės Profas“.
Dar svarbiau tai, kad privatumas suteikia ir aukštesnį saugumą. Kenkėjiškas puslapis nebegalės nustatyti jūsų buvimo vietos ir parduoti arba kitaip prieš jus panaudoti jūsų naršymo istorijos.
VPN ypač patariama naudoti prisijungus prie viešų „Wi-Fi“ tinklų, su kuriais susiejus jūsų įrenginys tampa gerokai lengviau pasiekiamas programišiams. O susidūrimas su jais dažniausiai baigiasi prarastais asmeniniais duomenimis ar pinigais.
Duomenų saugumu internete turėtų rūpintis ne tik patys žmonės, bet ir įmonės. O nuo ko pradėti, pataria „Bitės Profai“.
Free VPN ir kodėl verta investuoti į mokamą VPN?
VPN tiekėjų yra šimtai. Kiekvienas jų veikia kiek kitaip. Prieš pasirenkant verta kiekvienu jų pasidomėti. Garsiausi nemokami VPN: „Windscribe VPN“, „ProtonVPN“, „Hide.Me“. Garsiausi mokami VPN: „ExpressVPN“, „NordVPN“, „Surfshark“. Viena populiariausių pasaulyje VPN paslaugų – „NordVPN“ –kuriama Lietuvoje. Plačiau apie tai skaitykite kitame „Bitės Profų“ straipsnyje.
„Vis tik reikėtų būti budriems: šiandien rinkoje plačiai siūlomas nemokamas VPN nors ir skamba patraukliai, bet gali sukelti nemažai rūpesčių. Naudodamiesi nemokamomis paslaugomis jūs aukojate savo duomenų saugumą ir privatumą – programos gali rinkti ir saugoti jūsų naršymo internete informaciją, kurią vėliau gali parduoti tretiesiems asmenims“, – pasakoja „Bitės Profas“.
Kitas nemokamo VPN trūkumas – sumažėjęs naršymo greitis. Dalis nemokamą paslaugą siūlančių tiekėjų užtikrina greitą interneto ryšį tik ribotam duomenų kiekiui, o jį išnaudoję, grįšite prie itin lėto interneto. Be to, nemokamas sprendimas gali ženkliai mažinti interneto greitį, kas paprastai erzina. Galiausiai, kyla rizika, kad atsisiųsite kenksmingą kompiuterinę programą, kuri pakenks ar netgi sugadins jūsų įrenginį.
Daugiau informacijos apie nemokamo VPN kainą rasite kitame „Bitės Profų“ straipsnyje.
„Šiandien patikimas ir kokybiškas VPN yra pasiekiamas už tikrai prieinamą kainą. Tad rinktis nemokamo VPN tikrai nerekomenduoju“, – priduria M. Vrubliauskas.