Kas yra „Wi-Fi“?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Maršrutizatoriai skleidžia radijo bangas, kurias priima išmanieji įrenginiai, taip naudotojams suteikdami belaidžio interneto prieigą.
- Prisijungus prie viešo „Wi-Fi“ tinklo rekomenduojama nesiųsti ir neatsisiųsti svarbių duomenų, nes juos gali nuskaityti piktavaliai.
- „Wi-Fi“ standartai nurodo belaidžio ryšio teorinį didžiausią greitį ir saugumą.
- Maršrutizatorius, priimantis 5G ryšį, gali skleisti kur kas greitesnį „Wi-Fi“ ryšį nei priimantis 4G ryšį.
„Daugelis greičiausiai net nesusimąsto apie tai, kiek daug galimybių kasdien atveria „Wi-Fi“ ryšys. Pavyzdžiui, ar esate pagalvoję kaip patogu, kad nešiojamasis kompiuteris, prisijungęs prie šio tinklo, jo nebepasiekdamas iškart ieško ir jungiasi prie kito? Paprastai tariant, „Wi-Fi“ ryšys jungia maršrutizatorių, kuris skleidžia belaidį ryšį, ir išmaniuosius įrenginius, kurie prie jo prisijungia. Dėl to turime galimybę naudotis interneto ryšiu. Tiesa, pats maršrutizatorius interneto ryšį gauna „Ethernet“ laidu arba mobiliuoju tinklu“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas, „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas.
Maršrutizatoriai skleidžia radijo bangas, kurias gali priimti išmanieji įrenginiai. Svarbu žinoti, kad toks veikimo būdas yra palankus piktavaliams.
„Jeigu tokie žmonės prisijungtų prie to pačio „Wi-Fi“ tinklo kaip ir jūs, jie turėtų galimybę nuskaityti jūsų tiek siunčiamus, tiek gaunamus duomenis. Dėl šios priežasties patariu nesiųsti ir neatsisiųsti jautrių duomenų, kai esate prisijungę prie viešo „Wi-Fi“ tinklo“, – primena išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Jis primena apie itin naudingą išmaniųjų telefonų funkciją – interneto dalijimąsi. Jeigu belaidžiu internetu norėtumėte naudotis kitame įrenginyje, pavyzdžiui, kompiuteryje, juo galėtumėte pasidalinti iš savo „iPhone“ telefono.
Kaip sužinoti „Wi-Fi“ ryšio slaptažodį?
Norint prisijungti prie viešo „Wi-Fi“ tinklo, jį reikia pasirinkti išmaniajame įrenginyje. Tuo metu norint prisijungti prie apsaugoto „Wi-Fi“ tinklo, išmaniajame įrenginyje reikia įvesti jo slaptažodį.
„Jeigu įsigijote namų maršrutizatorių, „Wi-Fi“ tinklo slaptažodį rasite arba ant įrenginio, arba ant jo pakuotės. Rekomenduoju slaptažodį naudoti – t. y. jo nepanaikinti. Kitu atveju išlieka ta pati duomenų saugos rizika, kaip ir prisijungus prie viešo „Wi-Fi“ tinklo. Tiesa, sudėtingi slaptažodžiai gali apsunkinti kasdienybę, tačiau yra būdų, leidžiančių prie „Wi-Fi“ tinklo prisijungti lengviau“ – primena „Bitės Profas“.
Kokie yra „Wi-Fi“ ryšio standartai?
„Wi-Fi“ ryšiu gaunamo interneto greitis priklauso nuo 3 pagrindinių veiksnių: maršrutizatoriaus, prisijungusių įrenginių kiekio ir tipo.
„Wi-Fi“ standartas nurodo šio ryšio didžiausią teorinį greitį ir saugumą. Toks standartas žymimas arba skaičiumi, kuris nurodomas prie užrašo „Wi-Fi“, arba kodu. Juos galite pastebėti ant maršrutizatorių pakuočių. Paprastai tariant, kuo didesnis „Wi-Fi“ standartas, tuo šio tinklo greitis ir saugumas yra didesni. Tiesa, jūs galite lengvai pasitikrinti, kokį „Wi-Fi“ standartą palaiko jūsų įrenginys ar maršrutizatorius“, – sako K. Špiliauskas.
Šiuolaikiniai „Wi-Fi“ standartai |
---|
„Wi-Fi 7“ / „802.11be“ |
„Wi-Fi 6“ / „802.11ax“ |
„Wi-Fi 5“ / „802.11ac“ |
„Wi-Fi 4“ / „802.11n“ |
Neįvardinti, senesni standartai / „802.11g, 802.11b, 802.11a“ |
Kaip namų internetas naudoja „Wi-Fi“ ryšį?
Jei įsigysite namų internetą, tuo pačiu gausite ir maršrutizatorių. Priklausomai nuo pasirinkto plano ir prisijungusio įrenginio, jis priims 4G arba 5G ryšį ir skleis „Wi-Fi“ ryšį.
5G ryšį priimantis maršrutizatorius gali skleisti kur kas greitesnį „Wi-Fi“ ryšį nei priimantis 4G ryšį. Išmaniųjų įrenginių ekspertai „Bitės Profai“ dalijasi patarimais, kad namų internetu naudotumėtės sklandžiai.
Susiję straipsniai
TOP 5 laukiamiausi žaidimai 2025-ais metais
„Bitės Profai“ per 60 sekundžių: trumpi vaizdo patarimai išmaniesiems telefonams
Testas: ar gerai išmanote kultinę žaidimų seriją „Grand Theft Auto“?
„ChatGPT“ panaudojimo galimybės: nuo pirmoko iki senjoro
Testas: ar atpažįstate senuosius žaidimus?
Kaip „Bitės Profai“ lengvina gyvenimą skaitmeniniame pasaulyje?
Kodėl kaista telefonas ar kompiuteris?
Nematomi telefono jutikliai: giroskopas ir akselerometras
Testas: koks televizorius jums tinkamiausias?