Kaip telefoną lengvai paruošti žmonėms, turintiems regos ar klausos negalią?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Neįgaliesiems pritaikyti „Android“ ir „Apple“ telefonus galima – didžiąją dalį reikalingų bazinių funkcijų jie jau turi „Prieiga neįgaliesiems“ (angl. Accessibility) nustatymų skiltyje.
- Silpnaregiai savo išmaniuosiuose dažniausiai naudoja šrifto ir vaizdo didinimo funkcijas bei spalvų inversiją, kai vietomis sukeičiamos balta ir juoda spalvos.
- Akliesiems svarbu, kad jų telefonai įgarsintų, kas vyksta ekrane, ir kokias vietas tuo metu liečia naudotojų pirštai.
- Turintys klausos negalią dažniausiai bendrauja vaizdo skambučiais, tam pritaikyta ir šalies specialiųjų tarnybų programėlė „112 Lietuva“.
„Šiais laikais telefonų gamintojai deda daug pastangų tam, kad jų įrenginiais galėtų sėkmingai naudotis ir negalią turintys žmonės. Daugelis į „Android“ ar „iOS“ nustatymuose esančias „Prieiga neįgaliesiems“ (angl. Accessibility) parinktis net neužsuka, tačiau turintys klausos ar regos negalią be jų visavertiškai naudotis išmaniaisiais negalėtų. Tiesa, dalis gyvenimą lengvinančių sprendimų lietuvių kalbai vis dar nėra pritaikyti. Gera žinia ta, kad kai kuriuos iš jų gali atstoti specialios programėlės“, – sako „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis.
Kaip nustatyti telefoną turintiems regos negalią?
„Silpnaregiai ir neregiai naudojasi skirtingomis telefonų funkcijomis ir programėlėmis. Neregiams labai svarbi funkcija – įgarsinimas, valdymas balsu ir pirštais, o silpnaregiams – galimybė reguliuoti ekrano spalvas ir šrifto dydį. Didžiąją dalį šių dalykų jau galima rasti „Apple“ ir „Android“ įrenginiuose – pastariesiems rekomenduojama parsisiųsti iš programėlių parduotuvės dar papildomą neįgaliesiems pritaikytą paketą „Android Accessibility Suite“, – teigia Vytautas Gendvilas, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos informacinės aplinkos specialistas.
Silpnaregiams daugiausia problemų kyla siekiant telefono ekrane perskaityti smulkų šriftą. Tai padės išspręsti vaizdo ir šrifto didinimo bei spalvų inversijos funkcijos. Beje, pastaroji išmaniajame sukeičia baltą ir juodą spalvas. Šias funkcijas „Apple“ įrenginių savininkai ras spustelėję „Settings“, „Accessibility“ ir „Display & Text Size“. Tuo metu „Android“ telefonuose kelias, kuriuo galima rasti minėtas funkcijas, priklauso nuo gamintojo. Pavyzdžiui, „Samsung“ išmaniajame reikia paspausti „Nustatymai“, „Prieiga neįgaliesiems“ ir „Regos patobulinimai“.
„Akliesiems svarbu, kad telefonas bendrautų balsu. „Apple“ išmanieji turi „VoiceOver“, o „Android“ – „TalkBack“ funkcijas. Jas įjungus ir pasirinkus bet kokį ekrane pateiktą elementą ar tekstą, jis bus įgarsintas. Be to, į pagalbą galima pasitelkti ir virtualų asistentą „Siri“ ar „Google Assistant“. Jie abu leidžia, pavyzdžiui, paskambinti, atidaryti norimą programėlę ar sužinoti, koks lauke oras, naudojant balso komandas. Tiesa, tiek „Siri“, tiek „Google Assistant“ nepalaiko lietuvių kalbos“, – įspėja „Bitės Profas“.
Turintys regėjimo negalią iš lietuviškų programėlių aktyviai naudoja „Transporto balsas“ („Android “). Joje galima rasti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių įgarsintus transporto tvarkaraščius. Taip pat populiarios programėlės, kurios telefone leidžia rinkti tekstą, naudojant Brailio raštą. Pavyzdžiui, „Advanced Braille Keybord“, skirta „Android“ įrenginiams. Tokią funkciją „Apple“ išmaniųjų naudotojai ras „VoiceOver“ nustatymuose pasirinkę „Braille Screen Input“.
„Nors, atrodo, paradoksalu, bet neregių telefonai privalo turėti pakankamai gerą kamerą, nes naudojamos vaizdų analizės programėlės. Jos padeda nufotografuoti aplinką ar tekstą, pavyzdžiui, restorano maisto meniu, ir įgarsina, kas ten matosi, ar perskaito užfiksuotą tekstą. Populiariausios mūsų bendruomenėje – „Seeing AI“ („iOS“,), „Eye-D Pro“ („Android “, „iOS“) ar „Speak“ („Android “). Taip pat naudojame programėles, kurios sujungia su savanoriais, padedančiais per telefono kamerą susiorientuoti erdvėje, pavyzdžiui, „Be My Eyes“ („iOS“, „Android“), – priduria V. Gendvilas.
Patarimai, kaip telefonu naudotis kurtiesiems
„Kurčiųjų bendruomenės nariai savo telefonuose dažniausiai išsijungia garso funkciją, palieka tik vibracijos režimą ir vieni su kitais bendrauja vaizdo skambučiais“, – sako Kęstutis Vaišnora, Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentas.
Taip pat jų telefonuose vertėtų įdiegti programėlę „112 Lietuva“ („Android“, „iOS“), kurioje per lietuvių gestų kalbos vertėją nuotoliniu būdu galima išsikviesti specialiųjų tarnybų pagalbą – ugniagesius, policiją, medikus ir aplinkosaugininkus.
„Kurtieji aktyviai naudoja ir „Skype“ programą – iš anksto užsiregistravę jie kreipiasi į Lietuvių gestų kalbos vertimo centro teritorinį padalinį, ten atsiliepęs vertėjas skambina kurčiojo nurodytu kontaktu ir viso pokalbio metu teikia lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugą. Įvairios balso vertimo raštu programėlės, deja, vis dar veikia ne itin kokybiškai ir gana netiksliai konvertuoja sakytiną tekstą“, – teigia K. Vaišnora.
„Apple“ ir „Android“ telefonų naudotojai juose taip pat gali rasti keletą naudingų funkcijų. Pavyzdžiui, „iOS“ įrenginiuose „Audio/Visual“ skiltyje galima aktyvuoti „LED Flash for Alerts“ funkciją. Tada kažkam skambinant ar gavus žinutę telefonas ne tik vibruos, bet ir mirksės jo blykstė.
„Android“ išmaniuosiuose, priklausomai nuo jų gamintojų, papildomos funkcijos skiriasi. Štai „Samsung“ telefonų savininkai „Klausos gerinimo priemonės“ skiltyje pasirinkę „Garso aptikimo pranešimai“ gali aktyvuoti funkcijas, kurios įspės vizualiai, išgirdus kūdikio verksmą ar durų skambutį. Be to, „Samsung“ telefonai su iš anksto įrašyta programėle „Bixby Vision“ gali įgarsinti, ką mato jų kameros. Reikiamus šios programėlės nustatymus rasite nuėję į išmaniojo nustatymus ir pasirinkę „Prieiga neįgaliesiems“, – sako „Bitės Profas“.
Susiję straipsniai
Spartus bendrinimas be laidų: kaip dalintis failais tarp „Android“ ir „Windows“ įrenginių
4 būtini žingsniai po duomenų perkėlimo į naują telefoną
„Samsung Galaxy Buds3“ ir „Buds3 Pro“: kurias ausines pasirinkti ir įdomiausios jų funkcijos
„ChatGPT“ panaudojimo galimybės: nuo pirmoko iki senjoro
„Xbox” ar „PlayStation” – kurią žaidimų konsolę pasirinkti?
Kaip pradėti naudotis „Instagram“ programėle telefone?
Naudingos „Apple“ kompiuterių funkcijos ir mygtukų kombinacijos
Kaip efektyviai naudotis balso asistentais?
Kaip apsaugoti išmaniuosius telefonus nuo šalčio?