Duomenų apsauga internete: ką turi žinoti kiekviena maža įmonė?

Mažos įmonės neįdomios internetiniams sukčiams – plačiai paplitęs mitas, kuris nėra teisingas. Atvirkščiai – būtent smulkusis verslas, dėl dažnai taikomos netinkamos arba nepakankamos duomenų apsaugos, yra patrauklus grobis programišiams. Be to, pastarųjų mėnesių įvykiai parodė, kad sukčių atakų neišvengia ir didesnės įmonės. Todėl nedidelėms įmonėms svarbu nieko nelaukus pradėti rūpintis duomenų saugumu. O nuo ko pradėti, pataria „Bitės Profai“.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Kiekvienai įmonės paskyrai naudokite skirtingus slaptažodžius, sudarytus ir skaičių, raidžių ir simbolių
  • Jungdamiesi prie vidinio įmonės tinklo visuomet naudokite VPN
  • Pasirūpinkite, kad įmonės kompiuteriuose būtų įdiegta atnaujinta antivirusinė apsauga ir programinė įranga

„Pasaulį sukausčiusi pandemija kibernetinių sukčių nesustabdė. Net priešingai – kai kurioms sukčiavimo schemoms atvėrė daugiau galimybių. Suaktyvėjusių sukčių atakų labai dažnai sulaukia smulkusis verslas, kuriam perkėlus veiklą į namus, atsivėrė aibė nepastebimų, su nuotoliniu darbu susijusių saugumo spragų. Deja, bet kai kuriomis iš jų, net ir praleidus daug laiko karantine, ne visos įmonės pasirūpino“, – sako „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas.

Pirmas žingsnis – stiprus slaptažodis

Tiek asmeninėms, tiek įmonės paskyroms naudojant nesudėtingus slaptažodžius, kyla didelė grėsmė duomenų saugumui. Todėl užuot galvoję su hobiais ar šeima susijusius slaptažodžius, kurkite tik sudėtingas raidžių ir skaičių kombinacijas.

„Stiprus slaptažodis turi būti sudarytas iš ne mažiau kaip 8 skirtingų raidžių, skaičių ir simbolių. Dabar pats laikas prisiminti ir dviejų lygių autentifikaciją (2FA), kurios metu dviem įrenginiais patikrinama jūsų tapatybė, iki suteikiant prieigą prie paskyros“, – teigia „Bitės Profas“. Dviejų faktorių autentifikaciją siūlo visos „Google“ paslaugos, „Microsoft 365“ ir visos kitos darbui naudojamos platformos.

Kiekvienai paskyrai svarbu naudoti skirtingus slaptažodžius. Kad nereikėtų patiems įsiminti keliolikos sudėtingų junginių, išbandykite „Slaptažodžių tvarkyklę“. Tuomet užteks įsidėmėti vos vieną slaptažodį, o visi kiti bus saugiai užrakinti tvarkyklėje. Vienos populiariausių „Slaptažodžių tvarkyklių“, kurias parsisiuntę nemokamai gausite visų paskyrų slaptažodžių apsaugą ir dviejų lygių autentifikaciją (2FA) – „LastPass“ ir „Password1“.

Naudokite VPN sprendimus

MPLS VPN yra virtualus privatus tinklas, sukurtas taikant pažangiausią MPLS (angl. Multiprotocol Label Switching) technologiją, yra dar vienas sprendimas duomenų apsaugai. Jis leis užtikrinti ne tik tinklo saugumą, bet ir duomenų perdavimo kokybę, greitį ir skirtingų paslaugų kokybės parametrų pasirinkimo galimybę.

„Siekdami išvengti saugumo spragų, skatinkite savo darbuotojus jungtis prie vidinio įmonės tinklo tik su darbiniu kompiuteriu ir įsijungus VPN ryšį. Jis sukuria bendrą tinklą, kuris užtikrina saugų duomenų apsikeitimą tarp įmonės kompiuterių ar informacijos pasiekimą iš įmonės serverių“, – sako „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Daugiau apie „Bitės“ teikiamą šią paslaugą galite sužinoti čia.

Tiesa, VPN paslaugas, užtikrinančias saugų naudojimąsi internetu, paslepiant kompiuterio IP adresą, siūlo ne viena įmonė. O kai kurios iš jų net ir leidžia VPN paslauga naudotis nemokamai. Vis tik reikėtų būti budriems ir nenaudoti nemokamo VPN, kuris nors ir skamba patraukliai, gali sukelti labai daug rūpesčių. Išsamiau apie VPN „Bitės Profai“ jau yra pasakoję šiame straipsnyje.

Užtikrinkite antivirusinę apsaugą

Siekiant apsisaugoti nuo kibernetinių sukčių ir virusų, svarbi ir kompiuterių antivirusinė apsauga bei programinės įrangos atnaujinimas.

„Jeigu nepasirūpinsite tinkama apsauga nuo virusų, kompiuteryje laikomos nuotraukos, sąskaitos ir kiti dokumentai gali būti panaudoti su tikslu gauti išpirką. Be to, sukčiai duomenis gali paviešinti internete. O tai reiškia, kad klientų duomenims patekus į internetą, jums gali būti skirta bauda už bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) pažeidimą. Gera žinia ta, rinkoje galima rasti didelį pasirinkimą efektyvių ir saugių antivirusinių programų“, – teigia K. Špiliauskas.

Viena populiariausių antivirusinių programų Lietuvoje – „ESET“. Ji apsaugo nuo mėginimo parsisiųsti galimai virusais užkrėstus failus ir suteikia pagalbą lietuvių kalba.

Nepamirškite išmaniųjų telefonų

Ne tik kompiuteris turi būti apsaugotas nuo virusų. Svarbu pasirūpinti ir tinkama išmaniųjų telefonų apsauga, kurią šiandien siūlo ir „Bitė“.

„Mūsų siūloma paslauga „Interneto apsauga“ išmaniesiems saugos nuo grėsmių svetainėse, kurios galimai „apsimeta“ bankų puslapiais ar elektroninėmis parduotuvėmis ir siekia išvilioti svarbią informaciją, pasisavinti lėšas ar asmeninius duomenis. Paslauga taip pat saugos ir nuo mėginimo parsisiųsti galimai virusais užkrėstus failus“, – pasakoja „Bitės Profas“.

„Interneto apsaugos“ veikimo principas labai paprastas – paslauga sustabdys interneto vartojimą užfiksavus grėsmę ir perspės apie aptiktą pavojų. Jūs pats galėsite nuspręsti, ar norite tęsti ir toliau naršyti svetainėje, ar likti saugiam ir pageidaujamos informacijos ieškoti patikimesniuose šaltiniuose.

Užsisakant bet kurį naujos kartos „Bitės“ planą „Lengviau verslui“, paslauga 3 mėnesių laikotarpiui suteikiama nemokamai.

Susiję straipsniai

Dalintis:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: