Kaip atpažinti ir apsaugoti savo telefoną nuo kenkėjų ‒ virusų?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Svarbu telefoninius virusus atpažinti dar prieš jiems patenkant į išmanųjį įrenginį
- Programėles siųskitės tik iš oficialių parduotuvių, atkreipkite dėmesį į programėlių vertinimus ir komentarus
- Neatidarinėkite keistų nuorodų ir prieš jungdamiesi prie kito įrenginio patikrinkite, ar jame nėra virusų
- Viešose erdvėse iš anksto pasirūpinkite, kad jūsų telefonas turėtų antivirusinę programėlę ar savo įrenginyje apribokite „Bluetooth“ ryšį
„Žmonės dažniausiai klausia, ką daryti, kai telefone jau yra virusas. Vis tik noriu priminti, kad virusų galima išvengti jiems dar nepatekus į telefoną. Viskas, ko tam reikia – žinoti rizikingiausias situacijas ir stengtis jų išvengti“, – sako „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis ir išskiria situacijas, kai mūsų telefonui gresia didžiausias pavojus.
Ar pavojingas atsisiuntimo mygtukas?
Visų pirma, „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas pataria programėles siųstis tik iš oficialių parduotuvių: „App Store“ ar „Play Store“.
„Jei leidžiatės į savarankiškas programėlių paieškas internete, reikėtų vengti puslapių, kuriuose prieš akis iššoka daugiau nei vienas „Atsisiųsti“ ar panašūs mygtukai. Jais siekiama supainioti žmogų – nežinodamas, kurį tiksliai mygtuką spausti, jis bando spausti visus, o po jais dažniausiai slepiasi virusai ar kitokios kenkėjiškos programos. Pamatę tokią svetainę niekur nespauskite ir ją nedelsiant išjunkite“, – pataria „Bitės Profas“.
Kaip patikrinti, ar programelė patikima?
Vartotojų komentarai po programėlėmis – geriausias jų veidrodis. Geras įprotis, kurį visada verta taikyti naudojantis telefonu – skaityti kitų vartotojų atsiliepimus.
„Šie komentarai gali būti vienas pirmųjų indikatorių, kad su programėle kas nors negerai. Jei daug vartotojų skundžiasi dėl nuolat iššokančių reklamų ar pabrėžia, kad programėlė neveikia taip, kaip turėtų, ją geriausia ignoruoti ir ieškoti kitos. Jei po programėle komentarų mažai arba jie įtartini, t. y. netaisyklingai parašyti, neinformatyvus, patariu informacijos apie konkrečią programėlę ieškoti „Google“. Dažnai ylai iš maišo išlįsti padeda atsiliepimai ten“, – sako A. Archangelskis.
Kenkėjiškos programėlės gali sulėtinti telefono veikimą, lemti greitai išsikraunančią bateriją ar net visai sugadinti išmanųjį įrenginį. Nors programėlių parduotuvės seka įtartinas programėles ir jas pašalina, būtina žinoti būdus, kaip nuo to apsisaugoti. Kaip tai padaryti, pataria „Bitės Profai“. Jei jau esate atsisiuntę neaiškią programėlę, nedelsiant ją ištrinkite. Instrukcija, kaip nereikalingas programėles pašalinti iš „Android“ ir „iPhone“ telefonų, dalinasi „Bitės Profai“.
Ar saugu telefoną sujungti su kompiuteriu?
Jeigu savo telefoną turite prijungti USB jungtimi prie asmeninių kompiuterių, o ypač tų, kuriais naudojasi daug žmonių, verta pasitikrinti, ar kompiuteryje nėra virusų. Jei jame krebžda virusai, netgi mažiau kenksmingi, didelė tikimybė, kad USB jungtimi jie pateks ir į telefoną. Ypač tais atvejais, kai telefonas nėra papildomai apsaugotas.
„Gera žinia ta, kad yra puikių antivirusinių programėlių, skirtų mobiliesiems telefonams. Jos skenuoja ne tik tai, kas yra pačiame telefone, bet ir USB jungtimis perduodamą informaciją. Dauguma naujausių „Android“ telefonų turi jau gamintojų įdiegtas antivirusines programėles. Jas galima rasti įrenginio priežiūros meniu skiltyje, tik reikia patikrinti, ar ši programėlė yra įgalinta veikti. Jei ne, tai reikėtų padaryti“, – pasakoja A. Archangelskis.
„Bitės Profas“ priduria, kad jei telefone nėra gamintojo įdiegtų antivirusinių programėlių, rekomenduojama rinktis šias: „AVG“ („Android“ ir „iOS“), „BitDefender“ („Android“ ir „iOS“) ar „McAfee“ („Android“ ir „iOS“).
Ar gali būti pavojingos žinutės, pranešimai ir el. laiškai?
Kone kiekvienas į savo išmanųjį telefoną yra gavęs SMS žinutę ar el. laišką su įtartinomis nuorodomis. Be abejo, tai – „virusai“. Daugelis puikiai identifikuoja tokius laiškus ar SMS žinutes, tad iškart juos ištrina. Visgi kartais pamirštama, kad jei tokius „virusus“ pasigauna jūsų draugai ar pažįstami, įtartinų SMS žinučių ar el. laiškų galite sulaukti ir iš jų.
„Tada apsigauti lengva – kai žinutę ar laišką atsiunčia geras bičiulis, kartais imi ir paspaudi ant nuorodos net nesusimąstęs. Dėl šios priežasties, kai sulaukiate keisto turinio žinutės ar įtartinos nuorodos – net jei siuntėjas jums pažįstamas – niekada neskubėkite ant jos spausti. Verčiau ją nukopijuokite ir įkelkite į specialią svetainę, kur galėsite pasitikrinti, ar saugu ją atidaryti“, – pataria išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Be to, virusus ar reklamas gali priminti ir interneto svetainių pranešimai. Jie leidžia greitai sužinoti karščiausias naujienas, tačiau kartais jų būna per daug, o kai kurie jų trukdo naršyti internete, blaško dėmesį, taip pat lėtina naršyklės veiklą. „Bitės Profai“ pasakoja, kaip lengvai ir paprastai užblokuoti pranešimus savo „Android“ operacinės sistemos išmaniajame telefone.
Ar saugus „Bluetooth“ ryšys?
Nors dėl „Bluetooth“ technologijos galime lengvai tarpusavyje sujungti skirtingus įrenginius ar persiųsti failus tarp įrenginių, tačiau taip pat lengvai tarp įrenginių galime persiųsti ir virusus.
„Dėl šios priežasties būnant viešose erdvėse, kai aplink daug išmaniųjų įrenginių, verta prisiminti šią grėsmę, o prisiminus – arba pasirūpinti antivirusinėmis programėlėmis, arba iš anksto apriboti „Bluetooth“ ryšį savo įrenginiuose. Tiesa, svarbu paminėti ir tai, kad nevertėtų patvirtinti staiga telefone ekrane iššokusių „Bluetooth“ ryšio užmezgimo užklausų. Tokiu būdu taip pat galite „užkrėsti“ savo išmanųjį virusais“, – nurodo „Bitės Profas“.
Dabar galime mėgautis plačiomis technologijų ir interneto galimybėmis – nuo apsipirkimo internetu iki vaizdo skambučių į kitas valstybes. Kita vertus, visas naujausias technologijas labai mėgsta ir piktavaliai, kurie kiekvienais metais randa vis naujų būdų, kaip išvilioti pinigus ar pasiekti mūsų duomenis. „Bitės Profai“ parengė specialų testą, kuris leis pasitikrinti, kiek gerai galime atpažinti piktavalių veiksmus ir gebame nuo jų apsisaugoti.