Kas yra CPU?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- CPU yra centrinis procesorius, pildantis vartotojo paliepimus
- Savo kompiuterio CPU pajėgumą galite pasitikrinti naudojant nemokamą programą „Cinebench“, o telefono – „AnTuTu“
- Įspūdingiems žaidimams ar darbui su vaizdo įrašais kompiuteriui būtinas geras CPU ir GPU
„CPU galima vadinti kompiuterio ar bet kokio kito įrenginio smegenimis. Naudojantis įrenginiu vartotojo pageidavimus reikia išversti į kitą, kompiuterinę kalbą, visus juos pakeisti skaičiavimais. CPU darbas – suprasti naudotojo prašomas funkcijas, rasti joms atlikti reikalingus duomenis ir juos pristatyti atgal vartotojui“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kas yra CPU?
CPU raidės yra frazės „central processing unit“ sutrumpinimas arba, paprastai tariant, centrinis procesorius. Jis naudojasi kompiuterio atmintimi surandant reikiamus duomenis ir pateikiant naudotojui tai, ko jis prašo.
„CPU turi beveik kiekvienas jūsų turimas įrenginys – ne vien kompiuteris ar išmanus telefonas, bet ir televizorius. Jį sudaro į vieną mikroschemą sudėti milijonai mikroskopinių tranzistorių, kurie gavę bet kokį naudotojo prašymą atlieka specialius skaičiavimus, kad tą prašymą įvykdytų. CPU galite įsivaizduoti kaip nepaprastai galingą skaičiuotuvą, kuris vartotojui nematomus skaičius paverčia į žaidimą, „YouTube“ vaizdo įrašą ar elektroninio laiško rašymą“, – aiškina „Bitės Profas“.
Kodėl svarbu žinoti apie „CPU benchmark“?
Žinoma, CPU būna skirtingų pajėgumų. Nuo procesoriaus taktinio dažnio priklauso, kaip greitai jis atliks tam tikras užduotis. Be to, svarbu paminėti, kad anksčiau visi procesoriai būdavo vieno branduolio, o šiandien – 2, 4, 6, 8 ar net 16 ir daugiau. Vaizdžiai tariant – branduoliai yra skirtingos greičio juostos. Kuo jų daugiau, tuo mažesnė spūsčių tikimybė. O automobiliai gali išnaudoti maksimalų leistiną greitį.
Tuo metu patikrinti, kaip greitai kompiuteris gali susidoroti su viena ar kita užduotimi, naudojami „CPU benchmark“ testai. Kuo aukštesnis rodiklis, tuo greitesnės kompiuterio smegenys. Taip pat „CPU benchmark“ dažnai pasitelkiamas siekiant palyginti du ar daugiau CPU. Beje, savo kompiuterio CPU galingumą galite pasitikrinti nemokama programa „Cinebench“, o telefono – „AnTuTu“.
Ko dar reikia geram CPU veikimui?
Nors CPU laikomas įrenginio smegenimis, iš tiesų kompiuteris turi kelias skirtingas dalis, kurias būtų galima apibūdinti kaip jo smegenis. CPU valdo kompiuterio galias, bet ne jis apibendrina informaciją taip, kad ji virstų vaizdu ekrane. Tai daro grafinis procesorius, trumpinamas GPU.
Jei jaučiate, kad kompiuteris nepakankamai pajėgus užkrauti naujausius žaidimus, natūralu dėmesį kreipti į savo CPU – juk tai jo darbas yra „užkrauti“ prašomas operacijas. Tačiau tiesa ta, kad galingas kompiuteris yra tik tuomet, kai jame sugyvena pakankamai stiprus CPU ir GPU.
„Kalbant apie žaidimus, skirtumą lengviausia įsisąmoninti galvojant apie lenktynių pavyzdį. Žaidžiant bet kokį lenktynių žaidimą GPU su kiekvienu pasisukimu kuria šešėlius, efektus, šviesą ir yra iš esmės atsakingas už matomą rezoliuciją. O CPU atsakingas už judesius ir kuriamo pasaulio logiką. Kai susiduriate su kitu automobiliu, CPU galios išnaudojamos skaičiuoti, kaip judės abu kūnai, ar ir kiek sulėtėsite ir t. t., o GPU pavaizduos susidūrimą ir pasekmes automobiliui grafiškai“, – teigia „Bitės Profas“.
Galingiausius CPU procesorius, kurie puikiai susidoros tiek su kasdienėmis užduotimis, tiek su sudėtingomis grafikos programomis ir žaidimais, rasite prabangiausiuose mobiliuosiuose telefonuose. Geriausiųjų sąrašą sudarė „Bitės Profai“. Taip pat pažangiausiuosiuose nešiojamuose kompiuteriuose.
Na, o jei ieškote vienos pažangiausių planšečių rinkoje su galingu procesoriumi, „Bitės Profai“ apžvelgė daugybę modelių ir išrinko penkis geriausius, kad išsirinkti labiausiai atitinkantį jūsų poreikius būtų lengviau.