Kas yra HDMI ir kodėl HDMI 2.1 jungtis yra naudinga žaidėjams?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- HDMI ‒ viena populiariausių vaizdo ir garso jungčių
- HDMI 2.1 vienas iš privalumų žaidėjams ‒ palaiko didesnę ekrano raišką ir atnaujinimo dažnius
- Kitas privalumas ‒ kintamo atnaujinimo dažnio palaikymas, dėl kurio ekrano vaizdas tampa sklandesnis
- Taip pat HDMI 2.1 jungtis palaiko eARC, kuris lemia tai, kad įrenginyje išlaikoma garso kokybė, ir turi automatinį mažos delsos režimą, dėl kurio žaidimo režimas įrenginiuose įsijungia automatiškai
„Įvairūs garso įrenginiai irgi gali būti prijungti su HDMI jungtimi. Pavyzdžiui, daugelis šiuolaikinių garso juostų (angl. soundbar) ir stiprintuvų naudoja HDMI ARC ar HDMI eARC tam, kad gautų garsą iš televizoriaus. Tik garsui perduoti jungties pavadinimas kiek kitoks, tačiau veikimo principas tas pats – vienas HDMI laido galas dedamas į televizorių, o kitas į norimą garso įrenginį“, ‒ sako „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis.
HDMI 2.1 jungtis ‒ svarbi žaidėjams
HDMI jungtis turi keletą versijų, o dabar itin populiari yra HDMI 2.1. Ši versija bene geriausiai žinoma vaizdo žaidimų mėgėjų, nes naujausios konsolės ‒ „PlayStation 5“, „Xbox Series X“ ir „Xbox Series S“ ‒ išgarsino šią jungtį. Toliau pateikiame keletą puikių atnaujintos HDMI jungties savybių, kuriomis galėsite mėgautis, jeigu išpildysite šiuos HDMI 2.1 kriterijus: turėsite palaikantį televizorių ir laidą, taip pat konsolę, kompiuterį ar kokį kitą HDMI 2.1 palaikantį įrenginį.
Didesnės ekrano raiškos ir atnaujinimo dažnių palaikymas
Televizoriai, turintys HDMI 2.1 jungtį ir atitinkamą ekraną, gali HDMI laidu perduodi 4K raiškos vaizdą su 120 Hz atsinaujinimo dažniu.
„Tai aktualu naujausių konsolių ‒ „PS5“, „Xbox Series X“ ir „Xbox Series S”, bei kompiuterių, turinčių „RTX 3000“ ar „RX 6000“ serijos vaizdo plokštes, naudotojams. Televizoriai, neturintys HDMI 2.1 jungties 4K raišką gali atvaizduoti tik 60 Hz atnaujinimo dažniu. 120 Hz atnaujinimo dažnis leis matyti sklandesnį vaizdą ekrane ir būti taiklesniems bei tikslesniems įvairiuose žaidimuose“, ‒ tikina „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Jis priduria, kad 8K raiškos televizoriuose HDMI 2.1 jungtis leidžia perduoti net 8K vaizdą su 60 Hz atnaujinimo dažniu.
Taip pat jums gali būti naudinga:
Kintamo atnaujinimo dažnio palaikymas
Kintamo atnaujinimo dažnio (angl. variable refresh rate, VRR) palaikymas leidžia žaidimų konsolei ar kompiuteriui nustatyti, kokiu atnaujinimo dažniu turėtų veikti ekranas, kad vaizdas jame būtų sklandesnis.
„Ši funkcija ne visada pastebima, tačiau žaidimai, kurie „nepaveža“ savo nustatyto kadrų kiekio, ekrane, palaikančiam kintamą atnaujinimo dažnį (VRR), atrodys sklandžiau. Puikus pavyzdys ‒ žaidimas „Elden Ring“ prieš tai minėtose naujausiose konsolėse. Šiame žaidime nustatytas 60 kadrų per sekundę limitas, tačiau pats žaidimas nėra pakankamai optimizuotas ir visos 3 anksčiau minėtos konsolės dažnai gali nespėti jų atvaizduoti. Dėl to kartais kadrų per sekundę skaičius gali nukristi iki 50 ar net dar mažiau“, ‒ aiškina A. Archangelskis.
Eksperto teigimu, tokiu atveju kintamas atnaujinimo dažnis (VRR) taip pat pakeičia ir ekrano atsinaujinimo dažnį tam, kad jis sutaptų su kadrų per sekundę skaičiumi. Vadinasi, jei konsolė ar kompiuteris atvaizduoja 50 kadrų per sekundę, tai ir ekranas tuo metu veiks 50 Hz atnaujinimo dažniu. Vykstant šiam procesui, kai konsolė ar kompiuteris žaidimo „nepaveža“, žmogaus akis strigimą pastebi mažiau ar jo nepastebi visai.
eARC palaikymas
Šis, kiek keistai skambantis, terminas reiškia garso perdavimo per HDMI jungtį palaikymą. Kai kurios senesnės HDMI jungtys taip pat palaiko ARC, tačiau HDMI 2.1 jungtyse eARC yra specifikacijos dalis.
„eARC leidžia perduoti „Dolby Atmos“ garsą į jūsų garso įrenginį neprarandant kokybės. „Dolby Atmos“ suteikia įspūdingą erdvinį garsą ir gali palaikyti net 128 skirtingus garso kanalus. Be to, būtent ši technologija leidžia išnaudoti kolonėles esančias lubose. Taigi, turėdami „Dolby Atmos“ palaikančius garsiakalbius ar „Soundbar“ ir žaisdami tokią technologiją palaikantį žaidimą, girdėsite garsus visur aplink save, net ir iš viršaus“, ‒ sako „Bitės Profas“.
Automatinis mažos delsos režimas
Dėl automatinio mažos delsos režimo (angl. auto low latency mode, ALLM) funkcijos jums nebereikės landžioti po nustatymus, kad televizoriuje papildomai įjungtume žaidimų režimą.
„Naujausias konsoles palaikantis televizorius iškart automatiškai įjungs žaidimų režimą. Ši funkcija lemia lengvesnį naujų konsolių prijungimą ir tuo pačiu užtikrina, kad visi žaidėjai turėtų kuo mažesnę delsą. Beje, tik įsijungus šiam režimui galėsite naudoti antrajame punkte minėtą kintamo atnaujinimo dažnio (VRR) funkciją“, ‒ teigia A. Archangelskis.
Susiję straipsniai
Testas: ar atpažįstate senuosius žaidimus?
Kaip „Bitės Profai“ lengvina gyvenimą skaitmeniniame pasaulyje?
Kodėl kaista telefonas ar kompiuteris?
Nematomi telefono jutikliai: giroskopas ir akselerometras
Testas: koks televizorius jums tinkamiausias?
Testas: koks išmanusis laikrodis jums tinkamiausias?
Testas: koks telefonas jums tinkamiausias?
Testas: kurios ausinės jums tinkamiausios?
Technologijų šventė „Samsung Galaxy Unpacked“: ką naujo paruošė „Samsung“?