Kodėl HDMI 2.1 jungtis yra naudinga?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- HDMI 2.1 jungtį turintys televizoriai gali didesniu atnaujinimo dažniu perduoti aukštos raiškos vaizdą.
- Kintamo vaizdo atnaujinimo dažnio palaikymas lemia sklandesnį vaizdą.
- Atnaujinta HDMI versija palaiko „eARC“ garso perdavimą, tad galima mėgautis „Dolby Atmos“ erdviniu garsu.
- HDMI 2.1 jungtį turintys televizoriai prijungus žaidimų konsolę gali automatiškai įjungti žaidimų režimą.
„Puikiomis HDMI 2.1 jungties savybėmis galėsite mėgautis, jeigu turėsite ją palaikantį televizorių, laidą ir išmanųjį įrenginį, pavyzdžiui, žaidimų konsolę ar kompiuterį“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas, „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis.
Kokią ekrano raišką ir atnaujinimo dažnį palaiko HDMI 2.1 jungtis?
Dėl HDMI 2.1 jungties televizoriai gali priimti 4K raiškos vaizdą didesniu atnaujinimo dažniu (120 Hz) iš įvairių įrenginių.
„Tai aktualu naujausių konsolių ir kompiuterių, turinčių šią jungtį palaikančias vaizdo plokštes, naudotojams. Didesnis atnaujinimo dažnis leidžia ekrane matyti sklandesnį vaizdą ir būti tikslesniems žaidžiant. Tuo metu televizoriai, neturintys minėtos jungties, 4K raiškos vaizdą gali rodyti tik įprastu atnaujinimo dažniu (60 Hz)“, ‒ pasakoja išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Jis priduria, kad 8K televizoriuose HDMI 2.1 jungtis tokios aukštos raiškos vaizdą leidžia perduoti įprastu atnaujinimo dažniu.
Kam reikalingas kintamo atnaujinimo dažnio palaikymas?
Žiūrėdami į ekraną matome vaizdą, kurį sudaro kadrai. Nuo įrenginio vaizdo atnaujinimo dažnio, matuojamo hercais, priklauso, kiek kadrų per sekundę mes išvystame. Pavyzdžiui, 60 Hz vaizdo atnaujinimo dažnį turintis televizorius per sekundę parodo 60 skirtingų ar vienodų kadrų.
„HDMI 2.1 jungtis suteikia kintamo atnaujinimo dažnio (angl. variable refresh rate, VRR) funkciją. Tai reiškia, kad žaidimų konsolė ar kompiuteris televizoriui gali „pasakyti“, kokiu dažniu jam reikėtų veikti, kad ekrane vaizdas būtų itin sklandus. Šią funkciją naudotojai ne visada pastebi, tačiau žaidimai, kurie „nepaveža“ savo nustatyto kadrų kiekio, ekrane, palaikančiame kintamą atnaujinimo dažnį, atrodys sklandžiau”, – sako „Bitės Profas“.
Jis taip pat pateikia pavyzdį – žaidimą „Elden Ring“ naujausiose konsolėse. Jame nustatytas 60 kadrų per sekundę limitas, tačiau pats žaidimas nėra pakankamai optimizuotas ir visos 3 anksčiau minėtos konsolės dažnai gali nespėti jų parodyti. Dėl to kartais kadrų per sekundę skaičius gali nukristi iki 50 ar net dar mažiau.
„Tokiu atveju kintamas atnaujinimo dažnis taip pat pakeičia ir ekrano atsinaujinimo dažnį tam, kad jis sutaptų su kadrų per sekundę skaičiumi. Vadinasi, jei konsolė ar kompiuteris rodo 50 kadrų per sekundę, tai ir ekranas tuo metu veiks 50 Hz atnaujinimo dažniu. Vykstant šiam procesui, kai konsolė ar kompiuteris žaidimo „nepaveža“, žaidėjas mažiau pastebi vaizdo strigimą ar jo nepastebi visai“, – sako A. Archangelskis.
Kas yra „eARC“?
Jei norite mėgautis įspūdingais filmų garso takeliais, girdėti kiekvieno veikėjo judesį ar net šnabždesį, kuris jus suptų iš visų pusių, pasidomėkite „eARC“ – garso perdavimo per HDMI jungtį funkcijos, palaikymu ir „Dolby Atmos“ erdviniu garsu.
„Kai kurios senesnės jungtys taip pat palaiko ARC, tačiau HDMI 2.1 jungtyse „eARC“ yra specifikacijos dalis, tad neprarandant kokybės į išmanųjį įrenginį jos gali perduoti „Dolby Atmos“ garsą. Ši technologija gali palaikyti net 128 skirtingus garso kanalus ir suteikia galimybę išnaudoti kolonėles, esančias lubose Taigi turėdami „Dolby Atmos“ palaikančius garsiakalbius ar garso sistemą (angl. soundbar) ir žaisdami tokią technologiją palaikantį žaidimą, galėsite mėgautis išskirtiniu garsu“, ‒ sako išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Kodėl automatinis mažos delsos režimas yra naudingas?
Esate žaidimų mėgėjas? Atkreipkite dėmesį į televizoriaus automatinį mažos delsos režimą (angl. auto low latency mode, ALLM). Jis įjungia žaidimų režimą, tad nebereikia landžioti po įrenginio nustatymus, kad tai padarytumėte.
„HDMI 2.1 jungtį turintis televizorius, aptikęs naujos kartos žaidimų konsolę, gali automatiškai įjungti žaidimų režimą. Ši funkcija lemia lengvesnį naujų konsolių prijungimą. Be to, ji užtikrina, kad visi žaidėjai matytų kuo mažesnės delsos vaizdą. Kitaip tariant, kad laikas nuo atlikto veiksmo iki jo pastebėjimo ekrane būtų kuo trumpesnis. Pavyzdžiui, valdymo pelės spustelėjimo ir meniu atsidarymo. Beje, tik įsijungus žaidimų režimui galėsite naudoti jau minėtą kintamo atnaujinimo dažnio funkciją“, ‒ teigia „Bitės Profas“.
Susiję straipsniai
Testas: ar gerai išmanote kultinę žaidimų seriją „Grand Theft Auto“?
„Bitės Profai“ per 60 sekundžių: trumpi vaizdo patarimai išmaniesiems telefonams
„ChatGPT“ panaudojimo galimybės: nuo pirmoko iki senjoro
Testas: ar atpažįstate senuosius žaidimus?
Kaip „Bitės Profai“ lengvina gyvenimą skaitmeniniame pasaulyje?
Kodėl kaista telefonas ar kompiuteris?
Nematomi telefono jutikliai: giroskopas ir akselerometras
Testas: koks išmanusis laikrodis jums tinkamiausias?
Testas: koks telefonas jums tinkamiausias?