Populiariausi mitai apie žaibus: kada išjungti elektros prietaisų nebeužtenka?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Apie žaibus ir išmaniuosius įrenginius visuomenėje vis dar sklando daugybė mitų
- Audros metu naudotis mobiliuoju telefonu namuose yra visiškai saugu
- Nei ausinės, fotoaparatas, nei kitas audros metu arti kūno laikomas metalo turintis įrenginys „nepritraukia“ žaibo
- Prieš prasidedant audrai rekomenduojama ne tik iš maitinimo tinklo ištraukti elektrinius prietaisus, bet ir atjungti interneto ir televizijos kabelius
- Pradėjus žaibuoti, palikite viską taip, kaip yra – nelieskite kištukinių lizdų
„Mitai apie išmaniuosius įrenginius ir žaibus visuomenėje vis dar labai dažni, tačiau technologijos šiandien yra labai stipriai pasikeitusios ir dalis jų jau seniai neaktualūs. Tad nepaisant to, kad šie įsitikinimai skatina žmones elgtis atsargiau, jie kartu kelia nepagrįstą nerimą, kurio šiais laikais ir taip netrūksta“, – pasakoja „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas ir dalinasi mitais, kuriais nereikėtų pasikliauti.
Ar mobilusis telefonas „traukia“ žaibus?
Ilgus metus visuomenė neranda vieningo atsakymo į klausimą, ar audros metu mobilusis telefonas turėtų būti išjungtas. Nors dalis tikina, kad įrenginiai yra elektromagnetinių bangų skleidėjai, o tokios bangos „traukia“ žaibus, „Bitės Profas“ sako, kad tai – netiesa. Pasak jo, žaibo grėsmę audros metu kelia neatsargus žmonių elgesys, o ne pats įrenginys.
„Audros metu būdami namuose jūs galite visiškai laisvai naršyti socialiniuose tinkluose, klausytis muzikos ar skambinti – mobilusis telefonas jums pavojaus nekelia. Žinoma, tuo metu įrenginys turėtų būti atjungtas nuo elektros tinklo. Visiškai kitaip reikėtų elgtis būnant lauke. Nors mobilusis telefonas čia taip pat žaibo „nepritrauks“, tačiau jums patiems ten būti nesaugu ir turėtumėte kuo greičiau rasti saugią pastogę“, – aiškina „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.
M. Vrubliauskas pratęsia, kad jei namuose naudojate laidinį telefoną, juo audros metu kalbėti nereikėtų. Įrenginys nėra įžemintas, tad siekiant išvengti žaibo sukelto elektros išlydžio, galinčio jį sugadinti nepataisomai ar net sukelti gaisrą, aparatą reikėtų atjungti nuo maitinimo šaltinio.
Jei norite sužinoti, kaip tinkamai paruošti išmanųjį telefoną vasarai ir apsaugoti jį nuo karščio, skaitykite šį „Bitės Profų“ straipsnį.
Ar išmanusis laikrodis padidina tikimybę būti nutrenktam žaibo?
Visuomenėje taip pat baiminasi, kad žaibą „traukia“ metalas, tad audros metu lauke dėvimos ausinės, išmanusis laikrodis ar rankose laikomas fotoaparatas turi įtakos tam, kur jis galiausiai trenks.
„Žaibai dažniausiai trenkia į aukštesnius ir smailesnius objektus, tokius kaip elektros stulpas ar medis. Todėl žmogus, o juo labiau smulkūs daiktai, esantys arti jo kūno, jiems nėra patrauklūs. Žinoma, kartais žaibai savo taikiniu gali pasirinkti ir pašto dėžutę ar tvorą, tad dėvint ausines ar išmanųjį laikrodį, šių objektų audros metu tikrai nereikėtų liesti. Trenkus žaibui į bent vieną iš jų, pavyzdžiui, ausinės gali suveikti kaip elektros laidininkas ir jus sužeisti“, – sako „Bitės Profas“.
Ar išjungę elektros prietaisus esate visiškai saugūs?
Anksčiau užklupus audrai daugumoje namų buvo skubama išjungti visus elektrinius prietaisus, tokius kaip televizorius, mikrobangų krosnelė ar skalbimo mašina, ištraukti jungiklius iš maitinimo lizdo. Nors atrodo, kad atlikę šį veiksmą, turėtumėte būti visiškai saugūs, tačiau net ir tuomet egzistuoja tikimybė, kad nukentėsite nuo žaibo.
„Elektrinius prietaisus žaibo išlydis gali pasiekti ne tik per elektros tinklą, bet ir išorinį maitinimo šaltinį. Tad audros metu rekomenduojama ištraukti ne tik televizoriaus ar stacionaraus kompiuterio laidą iš kištukinio lizdo, bet ir lauko anteną ar maršrutizatorių, jei internetas namus pasiekia ne belaidžiu būdu, bet prieigos kabeliu. Taip tikrai galite jaustis saugiai“, – sako M. Vrubliauskas.
„Bitės Profas“ priduria, kad elektrinius prietaisus iš maitinimo lizdų reikėtų ištraukti dar neprasidėjus audrai. Pradėjus žaibuoti, palikite viską taip, kaip yra – nelieskite kištukinių lizdų, nes nors ir nedidelė, tačiau yra tikimybė, kad galite nukentėti.
Jei norite sužinoti, kaip išmaniajame telefone įjungti ir gauti perspėjimo pranešimus apie artėjančius pavojus, pavyzdžiui, neįprastas orų permainas, skaitykite šį „Bitės Profų“ straipsnį.
Susiję straipsniai
Spartus bendrinimas be laidų: kaip dalintis failais tarp „Android“ ir „Windows“ įrenginių
4 būtini žingsniai po duomenų perkėlimo į naują telefoną
„Samsung Galaxy Buds3“ ir „Buds3 Pro“: kurias ausines pasirinkti ir įdomiausios jų funkcijos
„ChatGPT“ panaudojimo galimybės: nuo pirmoko iki senjoro
„Xbox” ar „PlayStation” – kurią žaidimų konsolę pasirinkti?
Kaip pradėti naudotis „Instagram“ programėle telefone?
Naudingos „Apple“ kompiuterių funkcijos ir mygtukų kombinacijos
Kaip efektyviai naudotis balso asistentais?
Kaip apsaugoti išmaniuosius telefonus nuo šalčio?