„Xbox” ar „PlayStation” – kurią žaidimų konsolę pasirinkti?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- „Xbox Series X / S“ ir „PlayStation 5“ parametrai yra panašūs.
- Jei norite išbandyti žaidimus virtualioje realybėje, rinkitės „PlayStation“, o jei jums svarbu žaisti ne tik per konsolę – „Xbox“.
- Svarbu atsižvelgti į jums svarbiausius aspektus: žaidimų įvairovę, prenumeratas ar grafikos kokybę.
„Šių dviejų žaidimų industrijos gigantų dvikova – amžina. Visada atsiras dvi priešingos stovyklos, mūru stojančios už savo favoritą. Tačiau panašu, kad vienareikšmiško atsakymo į klausimą, kuri konsolė geresnė, nėra. Kodėl? Vertinant du gerus žaidimų kompiuterius dėmesys anksčiau ar vėliau nukryps į subjektyvias detales, kurių objektyviai įvertinti nepavyks. Tačiau ar tai reiškia, kad ieškoti atsakymo neverta? Anaiptol, lyginant konsoles galima atrasti būtent tuos jų aspektus, kurie galiausiai ir nulems jūsų konsolės pasirinkimą“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas, „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis ir plačiau pasakoja apie kiekvieną iš šių žaidimų kompiuterių.
Kuri konsolė yra geresnė?
Pirmiausia pažvelkite į šią, „Bitės Profų“ sudarytą, konsolių palyginimo lentelę.
Ką reiškia šie visi skaičiai? Ar visada daugiau yra geriau? Apžvelkime kiekvieną iš šių parametrų.
Didžiausia žaidimų konsolių atvaizdavimo raiška
Išmaniųjų įrenginių ekspertas atkreipia dėmesį, kad šioje lentelės dalyje visų konsolių skaičiai ‒ vienodi. Vadinasi, kiekviena iš jų gali atvaizduoti 4K raišką.
„Vis dėlto tai nereiškia, kad visi žaidimai veiks 4K raiška. Tam, kad visi žaidimai būtų atvaizduoti tokia raiška, reikia dar daugiau resursų, nei jų turi brangesnės, „PlayStation 5“ ir „Xbox Series X“, konsolės. Reali žaidimų atvaizdavimo raiška skiriasi priklausomai nuo žaidimo. Pavyzdžiui, „Far Cry 6“ žaidimas brangesnėse konsolėse veikia „Dynamic 4K“ režimu, o „Xbox Series S“ konsolėje ‒ „Dynamic 1440p“ režimu“, ‒ pasakoja „Bitės Profas“.
Jo teigimu, „Dynamic 4K“ reiškia, kad žaidimo rezoliucija gali kisti priklausomai nuo scenos tam, kad būtų išlaikomas sklandus vaizdas. Tuo metu „Dynamic 1440p“ nurodo, kad didžiausia žaidimo raiška gali siekti 1440p. Tai reiškia, kad tokia raiška turi apie 50 proc. mažiau pikselių nei 4K. Dėl šios priežasties 1440p raiška veikiantis žaidimas nebus toks ryškus kaip tas, kuris veikia 4K raiška.
Didžiausias žaidimų konsolių atvaizdavimo dažnis
Šioje lentelės dalyje dar kartą matote, kad konsolių skaičiai yra vienodi. Tai reiškia, kad jeigu jūsų televizorius arba monitorius palaiko 120 Hz atnaujinimo dažnį, šie žaidimų kompiuteriai galės rodyti sklandesnį vaizdą.
„Vis dėlto tam, kad žaidimas galėtų naudoti 120 Hz dažnį, jis turi būti tam pritaikytas. Be to, kai kurie žaidimai 120 Hz atvaizdavimo režimą palaiko tik galingesnėse konsolėse. „Xbox Series S“ dėl žemesnių parametrų tokius žaidimus vis tiek atvaizduos 60 Hz dažniu“, ‒ tvirtina A. Archangelskis.
Procesoriaus žaidimų konsolių dažnis
Šioje lentelės dalyje matote, kad „Xbox Series X“ turi greičiausią procesorių, o „PlayStation 5“ ‒ lėčiausią.
„Vis dėlto šio skirtumo pagrįsti realiomis sąlygomis negalime, nes vieni žaidimai šiek tiek geriau veikia „PlayStation 5“ konsolėje, o kiti ‒ „Xbox Series X“ konsolėje“, ‒ pastebi išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Žaidimų konsolės vaizdo plokštės dažnis
Šioje lentelės dalyje matote, kad „Sony“ ir „Microsoft“ naudoja skirtingas strategijas. „PlayStation 5“ turi mažiau apdorojimo vienetų, kurie veikia didesniu dažniu, o „Xbox Series X“ turi daugiau apdorojimo vienetų, kurie veikia mažesniu dažniu.
„Teoriškai „Xbox Series X“ konsolė turėtų būti galingesnė. Vis dėlto praktiškai laimėtojo nėra, nes vėlgi vieni žaidimai šiek tiek geriau veikia „PlayStation 5“ konsolėje, o kiti ‒ „Xbox Series X“ konsolėje“, ‒ sako „Bitės Profas“.
Jo teigimu, „Xbox Series S“ konsolės kur kas žemesni parametrai lemia tai, kad joje žaidimai retai veikia pilna 4K raiška.
Žaidimų konsolių vidinė atmintis
Šioje lentelės dalyje pateiktus skaičius suprasti ir palyginti yra itin lengva. Jeigu konsolėje norite turėti kuo daugiau atminties, rinkitės „Xbox Series X“, nes ji jos turi daugiausiai. Nepamirškite, kad namų konsolių vidinę atmintį galima padidinti, tačiau tai kainuoja papildomai.
Žaidimų konsolių darbinė atmintis
Šioje lentelės dalyje matote, kad galingesnės konsolės turi vienodą darbinės atminties kiekį, o silpnesnė ‒ mažesnį.
„Šį skirtumą atskleidžia žaidimai. Įprastai „PlayStation 5“ ir „Xbox Series X“ žaidimų versijos yra vienodos arba su minimaliais skirtumais, o „Xbox Series S“ žaidimų versijos yra mažesnės raiškos arba jos ne tokios detalios“, ‒ teigia A. Archangelskis.
Žaidimų konsolių I / O pralaidumas
I / O pralaidumas ‒ didžiausias greitis, kuriuo konsolė gali apdoroti žaidimo failus. Teoriškai kuo I / O pralaidumo skaičius yra didesnis, tuo greičiau konsolė gali pakrauti žaidimą.
„Pažiūrėję į lentelę matote, kad „PlayStation 5“ turi kone dvigubai didesnį I / O pralaidumą. Vis dėlto realiomis sąlygomis šis skirtumas kol kas nėra toks ženklus, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio“, ‒ sako išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Jis priduria, kad vieni žaidimai pasikrauna greičiau, o kiti ‒ lėčiau.
„Iš praktikos galiu pasakyti, kad įprastai vienodi žaidimai „PlayStation 5“ konsolėse pasikrauna keliomis sekundėmis greičiau nei „Xbox Series“. Ar kelios sekundės yra reikšmingas skirtumas? Manau, kad ne“, ‒ sako „Bitės Profas“.
Atsakyti į klausimą, kuri konsolė: „Xbox Series X /S“ ar „PlayStation 5“, yra geresnė, žiūrint vien į konsolių parametrus ‒ neįmanoma. Dėl šios priežasties renkantis žaidimų kompiuterį dėmesį derėtų atkreipti ir į kitus jų aspektus. Toliau pristatomi lyginamų konsolių privalumai ir trūkumai.
Žaidimų bazė – svarbus, bet subjektyvus aspektas
Jeigu ieškote žaidimų konsolės, greičiausiai itin mėgstate kompiuterinius žaidimus. Nors jų grafikos kokybė ypač svarbi, turbūt sutiksite, kad daug svarbiau yra tai, koks platus žaidimų pasirinkimas. Šiuo aspektu „PlayStation“ ir „Xbox“ skiriasi bene labiausiai.
„Pavyzdžiui, „Xbox“ konsolių naudotojai gali žaisti „Gears of War“, „Forza“ ar „Halo“ žaidimus. Tuo metu „PlayStation“ naudotojai – „Gran Turismo“, „The Last of Us“ ar „Horizon Forbidden West“. Kiekvienas turime savo mėgstamiausius žaidimus, todėl teigti, kad viena iš konsolių yra geresnė, sprendžiant tik iš žaidimų pasirinkimo – nereikėtų, nes tai subjektyvu“, ‒ sako A. Archangelskis.
„Xbox“ konsolei pritaikytas žaidimas „Forza“ yra laikomas vienu geriausių lenktynių žaidimų, o „Halo“ – viena sėkmingiausių šaudyklių serijų. Tuo metu „PlayStation“ konsolėms sukurti žaidimai, pavyzdžiui, „God of War Ragnarok“, pasižymi vienomis įspūdingiausių siužeto linijų.
Pasak išmaniųjų įrenginių eksperto, „PlayStation“ konsolės, lyginant su „Xbox“, turi kiek daugiau unikalių, t. y. tik jai skirtų, žaidimų. Tuo metu daugelį „Xbox“ konsolės žaidimų, pavyzdžiui, jau minėtus „Forza“ ir „Halo“, galima žaisti naudojant ir asmeninį „Windows“ kompiuterį.
Virtualios realybės mėgėjai turėtų rinktis „PlayStation“
Jeigu norite išbandyti virtualią realybę (VR), žinokite, kad „PlayStation“ įrenginiai yra vieninteliai iš visų šiuo metu rinkoje esančių konsolių, kurie leidžia tai padaryti. Be abejo, tam reikės papildomų „PlayStation VR“ priedų, bet juos įsigyti – verta.
„Daugelis žaidėjų teigia, kad „Sony“ naudojant „PlayStation VR“ suteikia itin sklandžią patirtį. Galimybės naudotis virtualia realybe kol kas nesuteikia nei „Xbox“, nei kitos konsolės. Populiarėjant virtualiai realybei, tikėtina, kad ateityje ir kiti konsolių gamintojai pristatys jos sprendimus. Vis dėlto jei jau šiandien norite žaisti virtualios realybės žaidimus, „PlayStation“ ‒ vienintelis pasirinkimas“, ‒ teigia „Bitės Profas“.
Anot M. Vrubliausko, 2023-aisiais metais „PlayStation“ pakels virtualios realybės lygį, nes išleis „PlayStation VR2“ įrenginį. Jis, naudojant patobulintas technologijas, suteiks naujos kartos virtualios realybės patirtį.
„Bene įspūdingiausias patobulinimas ‒ akių sekimas. Būtent jis konsolei leis skirti daugiausiai resursų tam, kad atvaizduotų vietą, į kurią žiūrite. Dėl šios priežasties naudojant naująją konsolę ir virtualios realybės įrenginį grafikos kokybė bus dar aukštesnė“, ‒ teigia išmaniųjų įrenginių ekspertas.
„Xbox“ privalumas – žaidimus galima žaisti naudojant ne tik konsolę
Yra nemažai žaidimų, pažymėtų „Xbox Play Anywhere“ ženklu. Jis reiškia, kad jeigu šį žaidimą pirksite „Microsoft Store“ parduotuvėje, tada jį galėsite žaisti tiek naudodami savo „Xbox“ konsolę, tiek asmeninį „Windows“ kompiuterį.
„Vadinasi, be jokio papildomo mokesčio gaunate žaidimą dviem įrenginiams. Puiku! Be to, „Xbox Play Anywhere“ žaidimai skirtinguose įrenginiuose sinchronizuoja progresą, gautus priedus ir apdovanojimus (angl. Achievements). Vadinasi, jei pasiekėte tam tikrą žaidimo lygį naudodami „Xbox“ konsolę, jį tęsti galėsite naudodami savo asmeninį „Windows“ kompiuterį“, ‒ sako „Bitės Profas“.
Senesni žaidimai šiuolaikinėse žaidimų konsolėse
Šiuolaikinės konsolės: „Xbox Series X / S“ ir „PlayStation 5“, leidžia žaisti savo pirmtakų, t. y. „Xbox One“ ir „PlayStation 4“, žaidimus. Tiesa, „Xbox“ konsolės turi pranašumą dėl „FPS Boost“ sprendimo, kuris leidžia padidinti žaidimų kadrų per sekundę kiekį.
„Pavyzdžiui, populiarus žaidimas „Hollow Knight“ naujose „Xbox Series“ konsolėse gali veikti 120 kadrų per sekundę dažniu, tad turintys 120 Hz dažnio ekranus galės mėgautis sklandesniu vaizdu. Tuo metu „PlayStation 5“ konsolėje šis žaidimas gali veikti tik 60 kadrų per sekundę dažniu“, ‒ sako A. Archangelskis.
„FPS Boost“ palaikančių žaidimų sąrašą sudaro daugiau nei 100 žaidimų. Svarbu tai, kad šis sprendimas yra nemokamas, tad, jeigu įsijungsite jį palaikantį žaidimą, naujoje konsolėje galėsite džiaugtis sklandesniu vaizdu.
„PlayStation 5“ konsole galima žaisti beveik visus žaidimus, kurie skirti „PlayStation 4“. Kai kurie iš jų taip pat nemokamai patobulinti. Pavyzdžiui, „PlayStation 5“ žaidžiant „God Of War (2018)“, jį matysime 60, o ne 30, kadrų per sekundę dažniu. Dėl to vaizdas ekrane bus sklandesnis, o žaidimo patirtis ‒ geresnė. Vis dėlto „Xbox“ tokių patobulintų senesnių žaidimų siūlo kur kas daugiau“, ‒ sako „Bitės Profas“.
Naujų žaidimų rinka
Po to, kai buvo pristatytos naujos kartos konsolės, daugelis leidėjų padidino žaidimų kainas bent 10 eurų. Dabar nauji šiuolaikiniai žaidimai gali kainuoti apie 70 eurų, tad juos išbandyti ‒ brangus malonumas.
„Xbox“ turi privalumą ‒ paslaugą „Xbox Game Pass“. Ši prenumeruojama paslauga leidžia „Xbox“ konsolių savininkams žaisti daug įvairių žaidimų sumokėjus mėnesinį mokestį. Geriausia tai, kad net ir brangiausi žaidimai, kurie priklauso „Microsoft“ arba „Xbox Game Studios“, „Xbox Game Pass“ pasirodo išleidimo dieną. Vienas iš pavyzdžių ‒ žaidimas „Forza Horizon 5“, ‒ pasakoja A. Archangelskis.
Ekspertas priduria, kad „PlayStation 5“ turi panašią prenumeratos paslaugą „PlayStation Plus“. Ją prenumeruodami taip pat galite turėti prieigą prie nemažos žaidimų kolekcijos. Vis dėlto „PlayStation Plus“, skirtingai nei „Xbox Game Pass“, tą pačią dieną, kai „Sony“ išleidžia savo žaidimą, jo nepristato. Vienas iš pavyzdžių ‒ žaidimas „God Of War Ragnarok“. Norint jį žaisti , šį žaidimą reikia arba įsigyti, arba laukti, kol jis galbūt kada nors taps prieinamas ir „PlayStation Plus“.
„Jeigu norite sutaupyti pinigų, rekomenduoju pagal savo konsolę rinktis žaidimų prenumeratą. Vis dėlto „Xbox“ suteikiama prenumerata turi didesnę vertę. Be to, jeigu prenumeruosite „Xbox Game Pass Ultimate“, jos vertė dar padidės, nes mėgautis žaidimų kolekcija galėsite naudodamiesi ne tik „Xbox“ konsole, bet ir „Windows“ kompiuteriu“, ‒ sako išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Jei jums pabodo nuolat žaisti tuos pačius žaidimus ir ieškote, ką galėtumėte išbandyti naujo, jums padės išmaniųjų įrenginių ekspertai „Bitės Profai“. Jie rekomenduoja geriausius žaidimus, skirtus tiek „PlayStation 5“, tiek „Xbox Series X / S“ tam, kad gerai praleistumėte laiką.
Kurią žaidimų konsolę rinktis geriausia?
Į klausimą, kurią šiuolaikinę namų konsolę: „Xbox Series X“, „Xbox Series S“ ar „PlayStation 5“, geriausia rinktis, objektyviai atsakyti yra neįmanoma. Viskas priklauso nuo to, kas žaidžiant jums yra svarbu.
„Jeigu norite žaisti naujausius žaidimus, tačiau konsolei nenorite išleisti daug pinigų, rinkitės „Xbox Series S“. Ji, lyginant su konkurentais, turi kiek mažiau vidinės atminties. Be to, šioje konsolėje žaidimai bus mažesnės raiškos arba detalumo. Vis dėlto naujausi žaidimai „Xbox Series S“ veiks dar ilgai“, ‒ sako „Bitės Profas“.
Jo teigimu, „PlayStation 5“ pasižymi tuo, kad leidžia žaisti išskirtinius žaidimus, kurie kituose įrenginiuose neveikia, ir gali suteikti virtualios realybės patirtį. Tuo metu „Xbox Series X“ pasižymi tuo, kad suteikia galimybę sinchronizuoti „Xbox Play Anywhere“ žaidimų progresą, turi „Xbox Game Pass“ žaidimų kolekciją, kurioje galima rasti naujausius „Xbox Game Studios“ žaidimus, ir „FPS Boost“ sprendimą, kuris patobulina senesnius žaidimus.
„Kurie konsolių išvardinti privalumai yra svarbesni, priklauso nuo naudotojo. Vis dėlto nesvarbu, kurią konsolę pasirinksite: „Xbox Series X“, „Xbox Series S“ ar „PlayStation 5“, tikiu, kad ja nenusivilsite“, ‒ tikina A. Archangelskis.
Tam, kad vaizdo žaidimai suteiktų malonią patirtį, svarbu naudoti ne tik tinkamą konsolę, bet ir ekraną. Išmaniųjų įrenginių ekspertai „Bitės Profai“ pasakoja, į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis televizorių žaidimams.