Pasitikrinkite, ar telefone neturite žalingų programėlių
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Nesaugios programėlės gali sulėtinti telefoną, pavogti vartotojo asmeninius duomenis ar net pasisavinti jo pinigus.
- Jei norite, kad išmanusis veiktų greičiau, naudokite gamintojo automatiškai įdiegtus įrankius ir nesisiųskite papildomų programėlių.
- Siekiant saugumo telefone, jame identifikuokite nenaudojamas programėles ir jas ištrinkite.
„Žmonės atsisiunčia, pavyzdžiui, valymo programėlių, tikėdamiesi, kad jos padės atlaisvinti užimtą vietą telefone. Visgi reikėtų žinoti, kad tokios programėlės jūsų išmaniajam gali būti žalingos. Jos pastoviai pateikia reklamas apie kitus įrankius ir programėles, kurias atsisiuntus, įrenginys tampa dar labiau apkrautas. Tiesa, tai nėra blogiausia. Internete ir net patikimose programėlių parduotuvėse apstu programėlių, kurių paskirtis – pavogti vartotojo asmeninius duomenis ar net pasisavinti jo pinigus“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kokios programėlės yra nesaugios?
Nesaugios programėlės gali būti kelių tipų: „Scam“ – apgaulingos programėlės, kurios atrodo itin panašios į kitas. Dažniausiai šios programėlės turi žinomų prekių ženklų pavadinimus ir logotipus bei pateikia patrauklius pasiūlymus, t. y. dovanas, dideles nuolaidas ar ypatingas paslaugas. Vis dėlto pagrindinė tokių programėlių paskirtis – gauti naudotojo asmeninius duomenis.
„Malware“ – kenkėjiška programėlė, kuri į išmanųjį įrenginį gali diegti kitas programėles. Pavyzdžiui, virusus, šnipinėjimo įrankius ar programinę įrangą, galinčią padaryti didelę žalą tiek naudotojui, tiek įrenginiui.
„Ransomware“ – žalinga programėlė, galinti užšifruoti įrenginyje esančius failus ir naudotojo reikalauti didelės išpirkos už jų atstatymą.
„Adware“ – dažniausiai pasitaikančios žalingos programėlės, kurias sunku atpažinti ne tik paprastam vartotojui. Tokios programėlės siunčia pranešimus su reklamomis ar nukreipia į pavojingas interneto svetaines.
Kaip apsisaugoti nuo nesaugių programėlių?
Pirmas ir vienas svarbiausių patarimų – programėles siųskitės tik iš patikimų šaltinių. Pavyzdžiui, „Google Play“ ar „App Store“ programėlių parduotuvių.
„Prieš atsisiųsdami programėlę, atidžiai perskaitykite kitų vartotojų atsiliepimus ir įvertinimus. Jie jums gali padėti suprasti, ar programėlė yra patikima. Be to, patikrinkite jos išleidimo datą ir atnaujinimų istoriją. Aklai nepasitikėti naujomis programėlėmis, o ypač tomis, kurios turi mažai ar visai neturi naudotojų įvertinimų“, – sako „Bitės Profas“.
Kitas patarimas – prieš įdiegdami programėlę, patikrinkite, kokiems išmaniojo telefono jutikliams ir funkcijoms ji prašo prieigos. Nesuteikite tų leidimų, kurie atrodo visiškai nebūtini. Pavyzdžiui, neleiskite skaičiuotuvo programėlei pasiekti įrenginio kamerą ar adresatus.
„Jei turite senesnį nei 3–4 metų telefoną ir jis nebegauna operacinės sistemos saugumo atnaujinimų, verta pagalvoti apie antivirusinę programėlę. Ji padėtų aptikti kenkėjiškas programėles ir nuo jų apsisaugoti“, – sako M. Vrubliauskas.
Kartais dėl pranešimų, kurie atrodo kaip virusai, kalta ne programėlė, o jai suteiktas vartotojo leidimas gauti tokias žinutes. Kone geriausiai žinomos žalingos interneto svetainės, siunčiančios „Google Chrome“ naršyklės pranešimus. Jie net gali atrodyti kaip virusai ir kelti baimę, kad neteksite visų išmaniajame esančių duomenų, jei neatliksite vieno ar kito veiksmo. Kaip tokius pranešimus galite pašalinti, sužinokite „Bitės Profų“ paruoštoje instrukcijoje.
Kaip patikrinti, ar telefone nėra nesaugių programėlių?
Tam, kad patikrintumėte, ar „Android“ telefone nėra nesaugių programėlių, eikite į programėlių parduotuvę „Google Play“. Tada ekrano viršutiniame dešiniajame kampe spustelėkite savo profilio nuotrauką.
Po to atsidariusiame meniu pasirinkite „Play Protect“ ir spauskite mygtuką „Nuskaityti“.
Šiek tiek palaukite, kol bus nuskaitytos visos telefone esančios programėlės. Jei proceso metu bus aptikta nesaugi programėlė, gausite apie tai įspėjantį pranešimą su pasiūlymu ją pašalinti.
Susiję straipsniai
„Xbox” ar „PlayStation” – kurią žaidimų konsolę pasirinkti?
Kaip pradėti naudotis „Instagram“ programėle telefone?
Naudingos „Apple“ kompiuterių funkcijos ir mygtukų kombinacijos
Kaip efektyviai naudotis balso asistentais?
4 būtini žingsniai po duomenų perkėlimo į naują telefoną
Kaip apsaugoti išmaniuosius telefonus nuo šalčio?
Kada ir kur galima pamatyti Šiaurės pašvaistę ir kaip ją užfiksuoti?
Išmanusis ėmė veikti lėčiau: kaip jį paspartinti?
Kaip atkurti ištrintas „Messenger“ žinutes?