Europa mini duomenų saugumo dieną: 3 patarimai, kaip apsisaugoti internete
Šiandien Europa mini Tarptautinę duomenų saugumo dieną. Šįmet, kai žmonės per karantiną gausiai naudojasi internetu, duomenų saugumo tema yra itin aktuali – vartotojų asmeninius duomenis dažniau taikosi pavogti programišiai, o bendrovės – išnaudoti reklamai. Kaip apsaugoti privatumą internete ir neužkibti ant internetinių sukčių masalo, rašoma „Bitės“ pranešime žiniasklaidai.
„Internete žmonės linkę elgtis gerokai atsainiau nei realiame gyvenime, dėl to dažnai ir kyla rizika netekti asmeninių duomenų. Juk gatvėje nepuolame bendrauti su nepažįstamaisiais, tuo tarpu socialiniuose tinkluose dalis žmonių į draugus priima nežinomus asmenis ar neapdairiai atidaro nuorodas, kurias siunčia nežinomi siuntėjai. Svarbu suprasti, kad mūsų saugumo užtikrinimui visų pirma svarbu atsakingas mūsų pačių elgesys internete“, – sako Saulius Skirmantas, „Bitės“ kibernetinio ir IT saugumo vadovas.
Naudokite naršyklių plėtinius
Didžioji dalis tinklalapių internete renka informaciją apie vartotojų naršymo įpročius. Apriboti asmeninę informaciją ir apsaugoti kompiuterį nuo užkrato per naršyklę gali padėti naršyklių plėtiniai, pavyzdžiui, „uBlock Origin“. Šį plėtinį palaiko visos populiariausios naršyklės – „Chrome“, „Firefox“, „Opera“.
Kitas plėtinys, „HTTPS Everywhere“, jus nukreips į saugesnę tinklalapio versiją, jei tik tinklalapis ją palaiko. Pasak S. Skirmanto, šis plėtinys bus ypač pravartus naudojantis viešomis Wi-Fi prieigomis, nes gavusiems prieigą prie Wi-Fi tinklo duomenų neleis matyti, ką darote internete – jūsų duomenys bus užšifruoti.
Paslėpkite IP adresą
Kartais nutinka, kad tinklalapiai neturi šifruotos versijos, todėl naudodami Wi-Fi viešose prieigose ne visuomet galite būti tikri, jog kas nors neseka jūsų naršymo internete.
„Duomenis apsaugoti padeda virtualus privatus tinklas (Virtual private network – VPN), kuris leidžia užmaskuoti jūsų tapatybę paslėpdamas įrenginio IP adresą. Tiesa, atkreipkite dėmesį, kad nemokamos VPN paslaugos dažnai gali labiau pakenkti nei padėti. Nemokamų paslaugų tiekėjai neretai renka duomenis, kuriuos vėliau parduoda trečiosioms šalims“, – pastebi S. Skirmantas.
Bene geriausiai vertinami VPN sprendimai – „Express VPN“ ir Lietuvoje kuriamas „NordVPN“.
Saugokite privatumą socialiniuose tinkluose
Kiekvienas jūsų įrašas, komentaras ar „patinka“ paspaudimas „Facebook“ ar kitiems socialiniams tinklams apie jus suteikia informacijos, kuria jie dalinasi su daugybe kitų bendrovių.
„Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai vartotojų asmeniniai naršymo duomenys patenka į trečiųjų šalių rankas ir yra panaudojami, pavyzdžiui, suasmenintai reklamai rodyti. Tai svarbus priminimas, jog asmeninius duomenis reikėtų saugoti ne tik nuo bendrovių, bet ir nuo kitų naudotojų – socialiniuose tinkluose draugų sąraše neturėti nepažįstamų ir su jais nesidalinti asmenine informacija“, – pataria S. Skirmantas.
Kokią informaciją „Facebook“ žino apie jus, galite pamatyti nustatymuose pasirinkę „Nuostatos ir privatumas“, „Nustatymai“, o tuomet dešiniame ekrano kampe – „Jūsų „Facebook“ informacija“. Atsidariusiame meniu ją galėsite atsisiųsti ir peržiūrėti. Sustabdyti duomenų perdavimą trečiosioms šalims ateityje galite „Facebook Activity“ pasirinkę „Manage Future Activity“, o tuomet – „Future Off-Facebook Activity“.