Kad kompiuteris veiktų sparčiau: 5 praktiški patarimai
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Stringantis kompiuteris tikrai trukdo dirbti, o vos keli paprasti žingsniai gali padėti
- Reikėtų nuolatos atnaujinti kompiuterio operacinę sistemą
- Dalis įdiegtų programėlių lėtina kompiuterio veikimą net, kai juo nesinaudojate – išjunkite jas
- Išvalykite kompiuterio diską, kuriame kaupiasi laikinieji parsisiųstų programų dokumentai ir nuotraukų miniatiūros
„Kompiuterio našumui įtakos turi tiek per daug programų ir netinkama priežiūra, tiek mažas vidinės atminties kiekis. Laimei, išspręsti šias problemas galite savarankiškai. Tam pašalinkite gamintojo iš anksto įdiegtas programas, kurių nenaudojate, reguliariai atnaujinkite operacinę sistemą ir išvalykite laikinuosius failus“, – paaiškina „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kaip atnaujinti kompiuterio operacinę sistemą?
Jei jūsų kompiuteris stringa, pirmas veiksmas, kurį turėtumėte atlikti, tai patikrinti, ar nėra galimų operacinės sistemos naujinių. Juos gamintojai periodiškai išleidžia tam, kad ištaisytų sistemos klaidas, mažinančias įrenginio našumą, bei sustiprintų saugumą.
„Besinaudojantiems „Windows“ kompiuteriu, reikėtų nustatymuose pasirinkti „Naujinimas ir sauga“ ir „Tikrinti, ar yra naujinimų“. Jei kompiuteris siūlo sistemos atnaujinimų, nepamirškite prieš tai susikurti atsarginę savo duomenų kopiją. Taip pritaikius visus galimus atnaujinimus, neprarasite savo duomenų“, – pasakoja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Jei naudojatės „Mac“ kompiuteriu, atverkite meniu, pasirinkite „System Preferences“ (liet. sistemos nuostatos) ir „Software Update“ (liet. programinės įrangos naujinimas). Galite pasirinkti, kad sistema atnaujinimus diegtų automatiškai. Tam spustelėkite „Automatically keep my Mac up to date“ (liet. automatiškai atnaujinti „Mac“).
Kaip patikrinti automatiškai paleidžiamas programas?
Dalis gamintojo įdiegtų ir naujai įrašytų programėlių, pavyzdžiui, „Spotify“, „WhatsApp“ paleidžiamos automatiškai užsikrovus kompiuteriui net ir tada, kai jų nenaudojate. Jos taip pat gerokai lėtina jūsų įrenginio veikimą, tačiau gera žinia, kad jas galite išjungti.
„Windows“ kompiuteryje spustelėkite klavišų kombinaciją „Ctrl“ + „Alt“ + „Delete“ ir atverkite „Užduočių tvarkytuvas“. Spustelkite parinktį „Paleistis“ viršuje ir atsivėrusiame sąraše rasite visas šias programas. Tos, prie kurių poveikio nurodyta „aukštas“, daro didžiausią įtaką sklandžiam kompiuterio veikimui. Tad šioje vietoje spustelėkite dešinį pelės klavišą ir pasirinkite „Išjungti“, – sako M. Vrubliauskas.
Paprasčiausias būdas išjungti paleisties programas „Mac“ kompiuteryje – nukeliauti į „System Preferences“ (angl. sistemos nuostatos), pasirinkti „Users & Groups“ (liet. vartotojai ir grupės) ir „Login Items“ (liet. prisijungimo elementai). Taip atversite paleisties programų sąrašą.
Norėdami kurią nors pašalinti, pažymėkite ją ir spustelėkite sąrašo apačioje esantį minuso ženklą.
Taip pat jums gali būti naudinga:
- Naudingos „Windows“ mygtukų kombinacijos: svarbiausias funkcijas pasiekite greičiau
- 10 patarimų, kaip naudotis „Windows“ kompiuteriais greičiau ir patogiau
- Ir darbui, ir pramogoms: kaip efektyviai išnaudoti visų turimų įrenginų ekranus?
- Neverta panikuoti: kaip atkurti neišsaugotą dokumentą kompiuteryje?
Kaip atlaisvinti vietos kompiuterio kietajame diske?
Kitas labai svarbus žingsnis siekiant sumažinti kompiuterio strigimą – išvalyti diską, kuriame kaupiasi tiek laikini parsisiųstų programų failai, tiek nuotraukų miniatiūros. „Windows“ kompiuteriuose rasite specialiai tam skirtą programą „Disko valymas“.
„Kompiuterio ekrano apačioje esančiame paieškos laukelyje įveskite „Disko valymas“ ir pasirinkite, kurį iš jų norėsite išvalyti. Mano nuomone, svarbiausias yra C diskas. Tuomet spustelėkite „Gerai“ ir programa pasiūlys failus, kuriuos rekomenduojama ištrinti. Pažymėkite langelį prie kiekvienos parinkties ir spustelėkite „Išvalyti sistemos failus“. Įdomu tai, kad iškart po to matysite diske atlaisvėjusios vietos kiekį“, – teigia M. Vrubliauskas.
Atlaisvinti vietos diske ir paspartinti „Mac kompiuterio našumą galite spustelėję „Apple meniu“, „About This Mac“ (liet. apie šį „Mac“) ir „Storage“ (liet. saugykla). Pasirinkę „Manage“ (liet. tvarkyti) atversite pasiūlymų, kaip optimizuoti vietą saugykloje, langą. Prie „Optimize Storage“ (liet. optimizuoti saugyklą) parinkties spustelėkite „Optimize“ (liet. optimizuoti), taip iš kompiuterio bus pašalinti laikinieji failai ir atlaisvinta vieta saugykloje.
Kaip pašalinti nenaudojamą programinę įrangą?
Nepriklausomai nuo to, ar turite seną ar naują kompiuterį, jame yra ne viena įdiegta programa. Nors dalis jų yra būtinos siekiant saugiai ir patogiai naudotis įrenginiu, tačiau kitos – tik apkrauna sistemą. Ypač, kai jūs jų visai nenaudojate.
„Norėdami pašalinti tokias programėles „Windows“ kompiuteryje, atverkite kompiuterio nustatymus, pasirinkite „Programėlės“ ir „Programėlės ir funkcijos“. Atsivėrusiame sąraše spustelėkite jums nereikalingos programėlės pavadinimą ir „Pašalinti“. Tiesa, gamintojas visuomet įdiegia bent keletą programų, kurių negalima ištrinti. Tokiu atveju spustelėję ant programėlės pavadinimo nerasite „Pašalinti“ mygtuko“, – aiškina „Bitės Profas.
Nors „Apple“ į „Mac“ kompiuterius diegia kur kas mažiau nereikalingų programų, tačiau net ir čia rasite tokių, kurių, greičiausiai, nepanaudosite. Norėdami jas pašalinti, šoninėje „Finder“ (liet. ieškiklis) juostoje atverkite „Programs“ (liet. Programos) aplanką, raskite norimą programą ir nuvilkite ją į šiukšliadėžės piktogramą.
Kaip atlikti kompiuterio sistemos priežiūrą?
Dar vienas naudingas įrankis, kurį turėtumėte išbandyti – „Sistemos priežiūros“ funkcija, kuri integruota „Windows 10“ kompiuteriuose. Ji automatiškai defragmentuoja kietąjį diską, ieško naujinių bei kenkėjiškų programų, kurios lėtina kompiuterio darbą.
Šios užduotys paprastai atliekamos automatiškai tuo metu, kai kompiuteriu nesinaudojate. Vis tik pastebėję, kad įrenginys veikia lėčiau nei įprastai, funkciją galite aktyvuoti rankiniu būdu.
„Kompiuterio paieškoje įveskite „Valdymo skydas“ ir atsivėrusiame lange pasirinkite „Sistema ir sauga“, po to – „Sauga ir priežiūra“. Tuomet spustelėkite „Priežiūra“, „Automatinė priežiūra“ ir „Pradėti priežiūrą“. Tiesa, prieš tai nepamirškite užverti ir išsaugoti visų kompiuteryje atvertų failų“, – primena M. Vrubliauskas.
Išmaniųjų įrenginių ekspertas primena, kad siekiant paspartinti kompiuterio veikimą, verta nepamiršti ir paprasto bei labai greito sprendimo – kartas nuo karto perkrauti įrenginį.