Kad nepasimestumėte: kaip tinkamai atsakyti į darbo pokalbyje dažniausiai užduodamus klausimus?
Darbo pokalbis ‒ daugeliui stresą ir nerimą kelianti situacija. Nežinomybė ir noras palikti neišdildomą įspūdį gali „pakišti koją“. Nors iš anksto nuspėti, ko jūsų teirausis pokalbio metu nėra neįmanoma, tačiau tam tikri klausimai užduodami itin dažnai. Kaip tinkamai į juos atsakyti, kad sulauktumėte darbo pasiūlymo?
„Darbo pokalbių metu dažniausiai užduodami 2 tipų klausimai: pirmieji – klausimai, įvertinantys kiek esate pasidomėję organizacija ir pozicija į kurią aplikuojate. Į juos tinkamai atsakysite tik gerai ir iš anksto apie tai pasidomėję. Kiti klausimai ‒ universalūs ir naudojami nuolat. Tam, kad darbo pokalbio metu jaustumėtės labiau savimi pasitikintys, vertinga iš anksto žinoti, kaip geriausia į juos atsakyti“, ‒ pranešime žiniasklaidai sako Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.
Kaip prisistatyti, kad darbdavys liktų sužavėtas?
Vienas dažniausiai darbo pokalbiuose pateikiamų prašymų ‒ papasakoti apie save. Tai darydami pasistenkite pateikti informaciją ne eiliškumo tvarka, o atsirinkti ir pristatyti svarbiausius argumentus, kodėl jūs puikiai tinkate į pretenduojamą poziciją.
„Pasakodami apie save stenkitės išlaikyti balansą ‒ pateikite informaciją neišsiplėsdami, bet tuo pačiu stenkitės pateikti pakankamai faktų, kad jus vertinantis darbdavys galėtų susiformuoti bendrą nuomonę“, – teigia „Bitės“ žmonių ambasados vadovė.
Ekspertės teigimu, galima naudoti 3 laikų formulę. Pagal ją iš pradžių derėtų pristatyti savo dabartinę poziciją ‒ kokios darbo sritys jums yra artimos, už ką jus vertina. Po to pakalbėti apie praeitį, t. y. kaip jūs sukaupėte patirtį. Galiausiai paminėti, kodėl jūs norite tapti organizacijos dalimi ir esate tinkamas konkrečiai pozicijai.
Svarbu nebijoti, būti atviram, neslėpti informacijos ir atskleisti kuo esate ypatingas, nes tai gali sudominti jus kalbinantį darbdavį, o būtent to jūs ir siekiate.
Argumentuokite pavyzdžiais
Darbdaviai dažnai darbo pokalbių metu užduoda klausimą apie stipriausias savybes, tad nepasimeskite. Atsakydami į jį paminėkite ne visas, o tik tas savybes, kurios yra pačios svarbiausios pozicijai, į kurią kandidatuojate. Taip pat verta gerai apgalvoti, kokias savybes ir kaip pristatydami jūs išsiskirsite iš kitų kandidatų.
„Iliustruokite tikrais pavyzdžiais kelias aktualias savo gerąsias savybes. Pavyzdžiui, vietoje to, kad tik pasakytumėte, jog esate itin atidus detalėms, papasakokite, kaip svarbiame dokumente radote klaidą ir ją ištaisėte. Konkrečios, tikros istorijos visada geriau įsimenamos nei apibendrinimai“, ‒ sako E. Staniulionė.
Be to, jei darbo pokalbio metu neradote progos, ko nors pasakyti, kas jums leistų save pristatyti kaip puikų kandidatą, atsakydami į šį klausimą, jūs tai galite drąsiai padaryti.
Atlyginimo dydį reikia apgalvoti iš anksto
Kokio dydžio atlyginimą jūs tikitės gauti užėmęs šias pareigas ‒ itin sudėtingas klausimas.
Viena vertus, norite būti įvertintas pagal turimą patirtį, išsilavinimą, lavintus įgūdžius ir pan. Kita vertus, nenorite įvardinti tokio dydžio pinigų sumos, dėl kurios darbdavys nuspręstų jūsų kaip kandidato jau nebesvarstyti.
„Apgalvokite iš anksto, koks atlyginimas jus tenkintų. Jei sunku nuspręsti, pasidomėkite, kokie atlyginimo rėžiai nurodyti panašių pozicijų darbo skelbimuose. Prieš nusprendžiant dėl atlygio taip pat verta pasidomėti ir apie papildomas naudas: ar darbdavys siūlo sveikatos draudimą, gal biure turi vaikų darželį, kas jums galėtų būti aktualu ir pan.“, ‒ sako žmonių ambasados vadovė.