Technologijų srityje moterų vis dar mažuma: ką keisti, kad jų atsirastų daugiau?
Technologijų srityje moterų vis dar mažuma: pasaulyje technologijų srityje dirbančių moterų yra vos apie 26 proc. Lietuvoje moterų dalis IT sudaro apie penktadalį, rodo „Eurostat“ duomenys. Lietuvos technologijų lyderės dalinasi, kad moterims koją kiša seni įsitikinimai ir dažnai nepagrįstos baimės.
Nors moteris į technologijų sritį įsilieti skatinančios programos atsirado jau seniai, o apie moterų ekonominį indėlį technologijų srityje kalbama daug, technologijų srityje vis dar karaliauja vyrai. Kodėl?
Vis dar gajūs stereotipai
„Nemanau, kad programų ar paskatinimų pakanka. Kasmet Lietuvoje į „Women Go Tech“ kandidatuoja apie 1000 persikvalifikuoti norinčių moterų, dar 4000 pernai dalyvavo „Atrask technologijas“ programoje. Tiek mūsų, tiek įmonių kuriamos vidinės programos greitai užsipildo. Ir nors susidomėjimas didelis, manau, kad panašių programų vis dar trūksta“, ‒ pranešime žiniasklaidai sako Žydrūnė Vitaitė, „Women Go Tech“ bendraįkūrėja, „Eldes“ pardavimų vadovė.
Ji priduria, kad: „Rinkoje didžiulis talentų trūkumas, švietimo sistema reaguoja lėtai, stojančių į technologijų sritis nedaugėja, o industrija auga kosminiais greičiais. Manau turi ne tik daugėti programų, dirbančių su perkvalifikavimu, bet ir investicijų į švietimą, programas mergaitėms, kurios dar tik renkasi savo ateities kelią, moterių aktyvesnio įsitraukimo į lyderystę technologijose bei vyrų, kuriančių įvairialypes komandas“.
Eglė Radvilė, Lietuvos IT vadovų klubo CIO.LT klubo vadovė, „Vilnius Digital Strategy“ autorė teigia, kad prie gana vangaus moterų atėjimo į technologijų rinką prisideda ir vis dar gajūs stereotipai.
„Vis dar turime nusistovėjusį stereotipą, kad vyrams labiau nei moterims sekasi technologijų srityje. Reikia daugiau laiko – kartu su kartų kaita, tikėtina, kad keisis ir žmonių mąstymas. Tam, kad jis keistųsi didelis dėmesys turi būti skiriamas ugdymui apie skirties tarp „moteriškų“ ir „vyriškų“ specialybių atsisakymą. Pavyzdžiui, aš pati savo vaikams pasakoju, kad jie gali užsiimti kokia tik nori veikla: šiandien mano dukra lanko bokso, o sūnus – siuvimo užsiėmimus, nors stereotipai diktuoja, kad gal turėtų būti atvirkščiai“, ‒ sako E. Radvilė.
Ji priduria, kad laikui bėgant atsiras ir daugiau sektinų pavyzdžių, kurie įkvėps kitas moteris pokyčiams, stereotipų atsisakymui.
Bijo, kad bus prastesnės
Moterys, kurios ruošiasi, svajoja arba netgi jau dirba technologijų srityje susiduria su įvairiomis baimėmis.
„Moterys bijo būti prastesnės nei vyrai, koją kiša ir seni įsitikinimai ‒ kad vyrai tarsi gimę geriau suprasti tiksliuosius mokslus, vadovauti, lyderiauti. Pastebiu, kad save lygindamos su vyrais moterys dažnai nepagrįstai nuvertina savo gebėjimus, žinias. Taip pat ne retai pamirštama, kad bendrovėse dirbama komandiškai ‒ jei truks žinių ar susidurs su sunkumais, visada reikia išdrįsti prašyti pagalbos. Visų bendras tikslas turėtų būti, kad moterims pavyktų kuo sklandžiau integruotis“, ‒ sako E. Radvilė.
Ž. Vitaitė, kuri susiduria su daug technologijų srityje karjerą norinčių pradėti moterų pasakoja, kad moterys dažnai pernelyg save nuvertina.
„Moterys labiau linkę ilgiau ruoštis startui, pirmiems darbams, kartais net nuvertinti savo atlygio ribas. Pradėjusios karjerą moterys šiandien dažnai dirba vienos lyties komandose, ne visos organizacijos turi efektyvias mokymų ir integracijos programas, todėl svarbu užtikrinti aplinką, kuri talentui leistų augti, atsiskleisti“, ‒ sako Ž. Vitaitė.
Pataria nebandyti „perauklėti“ aplinkos
Visgi kaip turėtų elgtis moterys, kurios svajoja, planuoja dirbti technologijų srityje? Technologijų lyderės Lietuvoje dalinasi svarbiausiais patarimais:
„Ne paslaptis, kad atėjusios dirbti į technologijų sritį moterys gali susidurti su įvairiais sunkumais. Visgi tai vis dar yra vyrų užimta sritis, todėl gali būti sunku įsilieti į komandą, suprasti jos kultūrą. Patarčiau moteris mažiau bandyti perauklėti, keisti aplinką, o vietoj to susikoncentruoti į save ‒ savo žinių, gebėjimų tobulinimą. Taip pat atsiranda vis daugiau moterų technologijų srityje ‒ visada verta megzti ryšius, remti viena kitą“, ‒ sako E. Radvilė.
Ž. Vitaitė priduria, kad svarbu tiesiog pradėti: „Reikia norėti, apie tai kalbėti ir padaryti pirmą žingsnį. O paskui jau viskas vyks savaime“.
Šiandien svarbu atkreipti dėmesį į technologijas kuriančias žmones. Būtent todėl jau antrus metus iš eilės organizuojami „Lietuvos Metų CTO“ rinkimai, kuriuose iki spalio 7d. kviečiamos dalyvauti vadovės (-ai), atsakingi už technologijų vystymą ir tobulinimą, IT, ryšių tinklus ir susijusias sritis. Kandidatūras teikia technologijų vadovės (-ai), jų kolegos ar darbuotojai.