Epiniai interneto ginčai: nuo tarpelių tarp sakinių iki didžiųjų raidžių klavišų
Su pastaruoju „Word“ atnaujinimu „Microsoft“ pabandė padėti tašką viename epinių internetinių ginčių – užbaigus sakinį dėti vieną ar du tarpelius? Virtuali erdvė pilna panašių dešimtmečius trunkančių diskusijų, kur žmonės nenuilstamai ginčijasi: ar didžiąsias raides rašyti su „Shift“ ar „Caps Lock“, kaip teisingai tarti „gif“, „Windows“ ar „MacOS“, „PlayStation“ ar „Xbox“? „Bitės Profai“ atrinko kelias įdomiausias diskusijas ir apžvelgia jų istoriją.
„Internetas nuostabus tuo, kad suvienija daug skirtingų žmonių, kurie tam tikrais klausimais greitai pasidalina į kelias stovyklas ir gali nenuilstamai dešimtmečius ginčytis, kurių tiesa yra teisingesnė. Juokingiausia tai, kad dažniausiai šiuose epiniuose ginčuose vieno teisingo atsakymo nėra ir abi pusės būna daugiau ar mažiau teisios“, – sako „Bitės Profė“ Agnė Adomaitytė ir apžvelgia keletą įdomių epinių ginčų.
Vienas ar du tarpeliai?
Nors iš pirmo žvilgsnio ir neįprasta, bet reikšminga žmonių dalis, užbaigę rašyti sakinį kompiuteriu, po taško deda ne vieną, bet du tarpelio ženklus. „Microsoft“ nusprendė šį ginčą užbaigti ir po pastarojo atnaujinimo savo programose pradėjo du tarpelius žymėti kaip klaidą – tai vėl pakurstė aktyvias diskusijas.
„Norint suprasti, kodėl dalis žmonių mėgsta dėti du tarpelius, reikia grįžti į laikus, kai visi rašė tradicinėmis spausdinimo mašinėlėmis. Tuomet buvo įvesta taisyklė, kad sakinio pabaigoje du tarpeliai – būtini, nes dėl naudoto šrifto ypatybių skaitytojui būdavo lengviau suprasti, kur prasideda naujas sakinys. Spausdinimo mašinėles iškeitus į kompiuterius, atsiradus daugiau šriftų, šis skirtumas pasidarė nereikšmingas, tačiau didelė dalis žmonių sakinius ir toliau skyrė kaip buvo įpratę“, – teigia A. Adomaitytė.
Šis ginčas – ne tik virtualus, bet ir įtraukiantis mokslininkus. Pavyzdžiui, 2018 metais buvo atlikta mokslinė studija, tyrusi kaip atskirtus sakinius žmonės perskaito greičiau. Tyrėjai nustatė 3 proc. naudą dvigubam tarpeliui, tačiau vėliau pats tyrimas buvo sukritikuotas dėl savo metodologijos. Panašu, kad šis ginčas tęsis dar ilgai, nes „Microsoft“ vėliau patikino, kad jų sprendimas nereiškia dviejų tarpelių pabaigos – šios stovyklos atstovai galės savo įpročių nekeisti ir programose pasirinkti, jog jų mėgstami tarpeliai nebūtų žymimi kaip klaida.
Kuriuo klavišu rašyti didžiąją raidę?
Dar vienas su rašymu susijęs epinis ginčas – klaviatūros klavišų „Caps Lock“ ir „Shift“ kova.
„Jei atkreiptumėte dėmesį kaip didžiąją raidę kompiuteriu rašo jūsų aplinkos žmonės, pastebėtumėte, jog vieni įspaudžia „Shift“ ir norimą raidę, o kiti – paspaudžia „Caps Lock“, parašo raidę, dar kartą paspaudžia „Caps Lock“ ir toliau rašo mažosiomis raidėmis. Iš pirmo žvilgsnio antrasis būdas lyg ir mažiau patogus, tačiau „Caps Lock“ stovyklos atstovai griežtai su tuo nesutiktų“, – pastebi A. Adomaitytė.
Šio konflikto ištakos taip pat susijusios su spausdinimo mašinėlėmis. Jose taip pat buvo „Shift Lock“ klavišas, kurį paspaudus mašinėlė rašydavo didžiąsias raides arba alternatyvius skaičių eilės simbolius – @ $ % ir panašius. Tuo metu žmonės rašė kur kas daugiau tekstų didžiosiomis raidėmis, pavyzdžiui, buvo rekomenduojama adresus ant vokų rašyti tik didžiosiomis raidėmis. Dažnas pamiršdavo išjungti „Shift Lock“ ir vietoje namo numerio parašydavo simbolių kratinį. Todėl praėjusio šimtmečio viduryje mašinėlėse atsirado klavišas „CAP“, kuris atliko tą pačią funkciją kaip „Shift Lock“, tik neliesdavo skaičių eilės. Kompiuterių klaviatūros buvo sukurtos remiantis spausdinimo mašinėlių pavyzdžiu ir jose „CAP“ pavirto „Caps Lock“.
„Šiandien dalis vyresnių žmonių „Caps Lock“ vis dar naudoja iš įpratimo. Kita aktyvi naudotojų grupė – rašantys tik dviem pirštais, nes taip sudėtinga įspausti „Shift“ ir norimą raidę. Kitoje šio ginčo pusėje – negalintys pakęsti netyčia įjungiamo „Caps Lock“ ar fakto, kad jis užima vieną geriausių klaviatūros vietų ir siūlo pakeisti jį į labiau reikalingą funkciją atliekantį klavišą. Pavyzdžiui, „Google“ savo „Chromebook“ kompiuteriuose jį iškeitė į paieškos klavišą. Taip pat buvo pasirodę ir „Apple“ koncepciniai brėžiniai, kur „Caps Lock“ iškeistas į emotikonų klavišą“, – pasakoja „Bitės Profė“.
„Gif“ tarimas ir kiti epiniai ginčai
„Be rašymo įpročių internetas pilnas ir kitokių epinių ginčų. Štai iki šios dienos nėra sutariama kaip teisingai tarti „gif“ trumpinį – tai populiarius failo formatas, savyje talpinantis judančius paveikslėlius. Vieni jį taria taip, kaip skaito, kiti sako „džif“. Net ir pats šio failo formato kūrėjas Steve Wilhite yra pasakęs, kad turėtume tarti „džif“, tačiau kalbos sergėtojai iš „Oxford English Dictionary“ atkreipia dėmesį, kad ne viskas priklauso nuo kūrėjo. Pasak kalbininkų, šiandien labiau paplitęs tarimas „gif“, todėl teisingiau būtų naudoti būtent šią žodžio versiją. Greičiausiai, internetas dėl šio klausimo ginčysis tol, kol šis failų formatas bus naudojamas“, – sako A. Adomaitytė.
Į tą pačią ginčų kategoriją patenka ir serijos „kas geriau“ nesutarimai: operacinės sistemos „Windows“ ar „MacOS“, konsolės „PlayStation“ ar „Xbox“, procesoriai „AMD“ ar „Intel“ ir panašiai: „Šiuo atveju teisių dažniausiai nėra. Visi turi savus argumentus, kuriems kita ginčo pusė suras tokius pat stiprius kontrargumentus, tad interneto „praeiviams“ šios diskusijos dažniau tampa tik smagia pramoga.“
Apie „Bitė Lietuva“
„Bitė“ kuria patikimą, greitą ir išmanų tinklą. Ir tuo pačiu rūpinasi, kad kvapą gniaužiančios technologijų galimybės neliktų vien inovacijų konferencijose, o būtų nuolat naudojamos kasdienybėje. Todėl „Bitė“, išmaniuosius sprendimus darydama tokiais paprastais ir patogiais, kasdien lengvina savo klientų gyvenimą.