Kas 10-tas profilis pažinčių programėlėse – netikras: kaip atpažinti?
Visame pasaulyje įvedus karantiną, smarkiai išaugo pažinčių programėlių populiarumas. Vienos mėgstamiausių programėlių „Tinder“ vartotojų skaičius išaugo apie 20 proc., taip pat vartotojai pokalbiams aplikacijose skyrė apie 30 proc. daugiau laiko. Deja, pažinčių platformose kyla pavojus nukentėti nuo sukčių, bendraujančių susikūrus netikrą anketą – jie gali priekabiauti, bandyti apgauti ar išvilioti pinigus. Kaip atpažinti netikrus profilius, pranešime žiniasklaidai pasakoja „Bitės Profai“.
„Pažinčių programėlės bando spręsti netikrų profilių problemą – sparčiai diegia modernius dirbtiniu intelektu ir vartotojų bendruomenės pagalba paremtus netikrų paskyrų atpažinimo įrankius. Visgi net apie 10 proc. profilių pažinčių programėlėse – netikri, rodo kibernetinio sukčiavimo prevencijos sistemas kuriančios įmonės „Sift“ tyrimas. Akivaizdu, kad programėlių kūrėjų siūlomi sprendimai dar nėra pakankamai efektyvūs, nuo apsimetėlių apgavysčių save apsaugoti turi patys vartotojai“, – sako „Bitės Profė“ Lina Štrafėlaitė.
Meilė iš išskaičiavimo
Vienas pavojingiausių sukčiavimo būdų – „romantinės apgavystės“. Romantines pažintis mezgantys sukčiai puikiai išmano žmogaus psichologiją, todėl pirmiausia stengiasi kuo labiau suartėti su vienišais ar savimi nepasitikinčiais. Pelnę pasitikėjimą, internetiniai „mylimieji“ prašo paskolinti pinigų, siūlo investuoti ar prašo atskleisti asmeninius prisijungimo prie internetinės bankininkystės duomenis.
„Netikrų anketų pažinčių programėlėse problema egzistuoja ir Lietuvoje. Praėjusių metų pabaigoje nuskambėjo atvejis, kai vienu Kauno „Žalgirio“ krepšininku „Tinder“ aplikacijoje apsimetęs sukčius iš merginos apgaule išviliojo 10 tūkstančių eurų. Tai apmaudi, tačiau vis tik pamokanti istorija, galbūt paskatins žmones būti dar atsargesniems pažinčių platformose“, – prisimena L. Štrafėlaitė.
Netikros paskyros – „botai“
Pats populiariausias netikrų paskyrų tipas yra vadinamieji „botai“ – specialios automatiškai veikiančios kompiuterinės programos, imituojančios žmogų. Dažnai „botų“ tikslas yra pažinčių ieškančius vartotojus nuvilioti į tam tikrą internetinį puslapį ar socialinio tinklo paskyrą – už kiekvieną naujai atvestą vartotoją jiems yra atlyginama.
„Pasitaiko atvejų, kai kompiuterinių programų sukurtos netikros anketos bando vartotojus nukreipti į svetaines, kurios į išmanųjį įrenginį atsiunčia kenkėjišką programą, arba į netikras elektronines parduotuves. Visa tai gali baigtis pavogtais asmens, mokėjimo kortelių ar elektroninės bankininkystės duomenimis ir pridaryti vartotojui didelių nuostolių“, – įspėja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertė.
Kaip apsisaugoti?
„Gera žinia yra tai, kad daugumą netikrų anketų pažinčių platformose nesunku atpažinti – tai ypač galioja, kalbant apie „botus“. Šios paskyros dažniausiai teturi vieną internete surastą nuotrauką arba kelias, kuriose matomi skirtingi asmenys, o jų biografijos skiltis būna tuščia arba užpildyta tik viena neaiškia fraze“, – aiškina L. Štrafėlaitė.
Specialistės teigimu, profilį, už kurio slepiasi kompiuterinė programa, gali išduoti ir susirašinėjimas. Ji į žinutes atsakinės labai greitai, nerišliais sakiniais ir kaip įmanoma greičiau bandys nukreipti jus į tam tikrą internetinį puslapį ar susirašinėjimo programėlę. Šioje situacijoje nuorodų spausti negalima, o susirašinėjimą būtina nutraukti nedelsiant.
Kur kas sudėtingiau atpažinti realaus žmogaus sukurtą suklastotą anketą, kadangi jai gali būti panaudotos pavogtos realaus asmens nuotraukos, o aprašymas – parašytas patraukliai ir viliojančiai.
Tokiu atveju taip pat rekomenduojame atkeipti dėmesį į susirašinėjimą. Apsimetėlis labai skubės vystyti pažintį, prašys pervesti pinigų, kad galėtų atvykti susitikti arba bandys kviesti į pasimatymą atokioje vietoje.
„Universalus patarimas būtų, kilus bent menkiausiam įtarimui, užblokuoti tokį vartotoją bei niekada neatskleisti savo asmens duomenų, kad piktavalis nepradėtų jūsų persekioti socialiniuose tinkluose“, – pataria „Bitės Profė“ Lina Štrafėlaitė.
Kaip užblokuoti sukčius?
„Tinder“ nėra galimybės užblokuoti kitą vartotoją, tačiau galima pranešti apie „botą“ ar įtartiną paskyrą ir daugiau jos savo pokalbių lange nebematysite. Tai padarysite atlikę šiuos žingsnius:
- Susirašinėjime paspauskite ant raudonos vėliavėlės dešinėje;
- Paspauskite „Report“;
- Pasirinkite priežastį, kodėl manote, jog tai įtartinas vartotojas ir spauskite „Submit“.
Arba galite paspausti mygtuką „Neatitikti“ (angl. „unmatch“), o tai prilygsta kito vartotojo blokavimui. Tai galite padaryti atlikę šiuos žingsnius:
- Eikite į pokalbius ir palieskite burbuliuką viršutiniame dešiniajame kampe;
- Palieskite pokalbį su asmeniu, nuo kurio norite atsijungti;
- Viršutiniame dešiniajame kampe palieskite skydo piktogramą;
- Iššokančiame meniu pasirinkite „Unmatch from“;
- Kitame iššokančiame lange būsite paklausti, ar tikrai norite tai padaryti. Jei taip, spauskite „Yes, unmatch“.
Atminkite:
- Nesuteikite asmeninės informacijos asmeniui, kuris atrodo įtartinas;
- Nesutikite susitikti atokiose ir įtartinose vietose;
- Visada patikrinkite nuotraukas ir socialinius tinklus. Jei išlieka abejonių, pasinaudokite paieškos sistemomis;
- Niekada neatidarykite įtartinų nuorodų.
Daugiau apie tai, kaip atpažinti netikras vartotojų paskyras pažinčių platformose, galite sužinoti iš didžiųjų miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusių „Bitės Profų“. Išmaniųjų technologijų ekspertai konsultuoja nemokamai nepriklausomai nuo to, kokio tinklo paslaugomis naudojatės. Daugiau naudingų patarimų ir įdomių naujienų ieškokite „Bitės Profų“ puslapyje https://www.bite.lt/profai.