Tamsus paros metas: kaip išvengti filmo „Vienas namuose“ scenarijaus?
Belaukiant Kalėdų ir mintyse jau besirengiant žiūrėti kultiniu šios šventės filmu tapusį „Vienas namuose“, pravartu prisiminti ir kitą šio filmo akcentą – ilgapirščius. Kiekvienais metais vien Lietuvoje užfiksuojama daugiau nei 20 tūkst. vagysčių, o iš jų kas dešimta – įsilaužimas į gyvenamąsias patalpas. O juostos „Vienas namuose“ nuotykiai įvyko taip pat neatsitiktinai: anksti temstant, daugeliui zujant visur po miestą prieš šventes ir pamirštant atsargumą, žmonių namai tampa lengvu vagių taikiniu. Tačiau priešingai nei kultiniame Kalėdų filme, šiais laikais ilgapirščiai tikrai nėra lengvai pergudraujami ar kvaili – dažniausiai jie ateina pasiruošę, vagystės tikslą nusimato iš anksto, o pajutę bent menkiausią pavojų nėra linkę rizikuoti. Todėl besiruošiant Kalėdoms Lietuvos policija atkreipia dėmesį į tai, kaip tamsiu paros metu yra linkę elgtis ilgapirščiai, o bendrovės „Bitė Lietuva“ ekspertai pataria, kaip gyventojai gali apgudrauti ilgapirščius ne prasčiau nei „Vienas namuose“ herojus.
„Tamsus paros metas nebūtinai reiškia, kad tai – ženklas bijoti ir laukti nusikaltėlių. Žvelgiant statistiškai, nusikaltimai, užfiksuoti rudenį ar žemą ženkliai nelenkia įvykdytų pavasarį ar vasarą. Kita vertus, plėšimai, vagystės ar įsilaužimai tamsiu paros metu gali būti pavojingesni: tamsoje labai sunku gerai įžiūrėti ilgapirščio ar piktadario veidą, o pastariesiems lengva pabėgti arba pasislėpti. Todėl artėjant didžiosioms žiemos šventėms visuomet patariame gyventojams galvoti ne vien apie dovanas ir artėjančias pramogas su šeima, bet ir laiku pasirūpinti savo bei savo artimųjų saugumu“, – įspėja Lietuvos Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.
Anot R. Matonio, nors policijos darbuotojai nuolat rūpinasi, kad gyventi šalyje būtų kuo saugiau, kiekvienas tiek miesto, tiek kaimo gyventojas turėtų taip pat rūpintis savo užgyventu turtu. Tuo metu vienas buvęs Didžiosios Britanijos detektyvas, pasidalinęs su žmonėmis, kas labiausiai masina ar atgraso ilgapirščius, pabrėžė, kad daug kas priklauso nuo pačių gyvenamųjų patalpų savininkų.
1. Šviesa – vienas didžiausių ilgapirščių priešų
Šiandien Didžiojoje Britanijoje vos 9 proc. gyventojų investuoja į savo saugumą įsigydami papildomą tam skirtą įrangą, tačiau apsaugoti savo turtą gali padėti paprasčiausia šviesa ar į judesį reaguojančios lempos.
„Natūralu, kad ilgapirščiai, pasirinkę veikti tamsiu paros metu, labiausiai nenorėtų patekti į ryškiai apšviestas vietas. Todėl automatiškai įsijungiančios į judesį reaguojančios lempos ar prožektoriai gali atbaidyti potencialius nusikaltėlius. Lygiai taip pat ir su šviesa pačiuose gyvenamosiose patalpose – ten, kur įjungtos lempos ilgapirščiams brautis norėsis mažiausiai, todėl jei išeinama vakarui iš namų, kartais verta palikti įjungtas kad ir mažiausias šviesas. Tam galima įsigyti ar įsisukti ekonomines lemputes. Kita vertus, artėja Kalėdos, tad apsisaugojimas nuo ilgapirščių šviesa gali būti suderintas ir su šventinėmis dekoracijomis, pavyzdžiui, šviečiančiomis girliandomis, pakabinamos ant langų ar balkonų ar terasų turėklų“, – teigia Policijos departamento atstovas.
2. Puikiu pagalbininku gali tapti senas išmanusis telefonas
Kaip teigia „Bitės Profas“ Gintaras Gruodis, padėti apsaugoti savo namus gali netgi nebenaudojamas išmanusis telefonas, tereikia jį tinkamai tam paruošti.
„Visada klientams ir bičiuliams patariu neskubėti išmesti senų išmaniųjų telefonų, nes niekada nežinai, kur ir kaip jie dar gali praversti. Išmani namų apsauga – vienas tokių pavyzdžių. Tam, kad įsirengtumėte namie nieko nekainuojančią improvizuotą kamerą jums tereikia tiek senojo tiek dabartinio išmaniųjų telefonų ir vienos programėlės. Atsisiuntus „Alfred Home Security Camera“ („iOS“, „Android“) ir įsirašius ją abejuose telefonuose, senesnį išmanųjį tereikės pasidėti norimoje vietoje ir galėsite per naująjį išmanųjį stebėti savo namus. Tai pravartu ne tik „laukiant“ netikėtų svečių, bet ir auginant pašėlusį augintinį ar norint pamatyti, ką veikia namie trumpam palikti vaikai. Kita vertus, šio metodo nepavyks naudoti kaip ilgalaikės stebėjimo kameros, tačiau kaip trumpalaikis ar laikinas sprendimas tai tikrai suveikia“, – sako G. Gruodis.
3. Pravartu susitvarkyti gyvenamosios vietos aplinką
Dar vienas dalykas, kurio galime pasimokyti iš su Kalėdomis siejamo filmo yra gyvenamosios vietos aplinka, kuri, nesutvarkyta, gali tapti nusikaltimo „bendrininku“.
„Kartais gyventojai, nenorėdami užkrauti savo namų nereikalingais daiktais, nusprendžia perkelti juos į balkonus ar savo kiemus. To nerekomenduojame daryti arba prieš darant gerai pagalvoti apie pačius daiktus, kurie atsiduria balkone ar kieme. Visada patariame nepamiršti, kad visi tokie daiktai gali tapti lengva pagunda ilgapirščiams patekti į jūsų gyvenamąsias patalpas. Pasiėmę, pavyzdžiui, seną, nebenaudojamą dviratį įsilaužėliai gali be savo įrankių paprasčiausiai išdaužti langą arba pakėlę kitus daiktus taip pat juos panaudoti norėdami įsilaužti į namus. Todėl pasirūpinti savo aplinka verta ne vien dėl estetinių priežasčių, bet ir saugumo“, – sako R. Matonis.
4. Išmanūs saugumo sprendimai šiandien „draugauja“ su telefonu
Pasak G. Gruodžio, šiandien saugumo sistemos yra lengvai susiejamos su išmaniaisiais telefonais, o kai kurioms jų netgi nereikia elektros šaltinio, tad jos gali saugoti turtą net tose vietose, kur dar neįvesta elektra.
„Tenka pastebėti, kad žmonės dažnai kreipiasi dėl išmanių saugumo sprendimų tada, kai nukenčia nuo ilgapirščių ar patiria kitokių nuostolių. Bet šiandien saugumo sistemos ne tik lengvai įsidiegiamos, bet ir dar lengvai naudojamos: pavyzdžiui, išmanioji saugumo paslauga AJAX leidžia visus detektorius – dūmų, vandens nuotėkio, stiklo dužimo ir kt. – susieti su savo išmaniuoju telefonu. Kitas šių laikų saugumo technologijų išmanumą liudijantis pavyzdys – „Arlo“ kameros variantas „Arlo Go“, kuriam nereikia elektros šaltinio, tad vieną kartą pakrauta ši kamera gali veikti tris mėnesius. Tokia kamera pravarti tiems žmonėms, kurie rudenį ar žiemą užsiima statybomis ir bijo, kad neapšviestose ar kitaip neapsaugotose statybų teritorijose ilgapirščiai gali susigundyti lengvu grobiu. Tuo metu kamera vagis dažnai priverčia apsigalvoti“, – sako G. Gruodis.
5. Netikėti ženklai-išdavikai
Kartais ilgapirščių žvilgsnį gali užkabinti paprasčiausi dalykai, kuriems neteikiame didelės reikšmės, tačiau kurie gali lemti nemalonų vagių apsilankymą jūsų namuose.
„Visada gyventojams patariame atkreipti dėmesį į lengvai pamirštamas detales, kurios retai praslysta pro ilgapirščių, planuojančių nusikaltimą, akis. Vienas dažniausių pavyzdžių – tradicinės pašto dėžutės. Kartais žmonės pamiršta jas patikrinti, tuomet jose prisikaupia skrajučių, kitos korespondencijos ir ilgapirščiai mato, kad pašto dėžutė netikrinama. Kelias dienas prasukę ratus pro pašto dėžutes ir įsidėmėję, kad niekas jų neatidaro, vagys gali nusitaikyti būtent į jūsų būstą. Tad reikėtų ne tik reguliariai pasitikrinti pašto dėžutę – ar paprašyti, kad ją patikrintų kaimynai – bet ir per daug nesidžiaugti apie išvykimą ar nebuvimą namie socialiniuose tinkluose ir nestatyti prie langų itin brangių ar akį traukiančių daiktų“, – sako R. Matonis.
12 paprastų patarimų, kurie padės užtikrinti, kad Kalėdos neprimins kriminalinių filmų
- Jei nesinori, kad Kalėdos primintų per televizorių švenčių metu žiūrimų kriminalinių filmų, verta nepamiršti ir elementarių, tačiau veiksmingų apsisaugojimo būdų, kurie priklauso nuo mūsų pačių:
- Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į butą. Nepasitikėkite vien asmens prisistatymu, specialaus pažymėjimo rodymu, neatidarykite durų įvairiems „specialistams“. Klauskite apie atvykimo tikslą.
- Pasidomėkite, kokios yra durų apsaugos naujovės (įvairios spynos ir pan.), kad maksimaliai apsaugotumėte savo namus. Tinkamai sutvirtinkite buto duris, įdėkite patikimas spynas, įtaisykite akutę, durų sklendę.
- Užrakinkite duris visais užraktais, netgi keletui minučių, kai išnešate šiukšles, ar išeinate į parduotuvę. Nepalikite raktų laiškų dėžutėse, po kilimėliu ar kitose „slaptose“ vietose.
- Kuriame aukšte begyventumėte, išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris.
- Pametę raktus, būtinai pakeiskite spyną.
- Labai naudingas telefoninis užraktas laiptinėms. Jeigu tokio jūsų name nėra, pasitarkite su kaimynais ir įsirenkite. Tokiu būdu galėsite neįsileisti nepažįstamųjų.
- Susitarkite su patikimais kaimynais, kad kai jūsų nėra pasaugotų namus, išimtų spaudą iš pašto dėžutės. Už tai būkite pasiruošę pasaugoti jų namus, kai jie bus išėję ar išvykę.
- Įsirenkite bute ar gyvenamajame name apsauginę signalizaciją arba išmaniąją apsaugos sistemą, tokiu būdu jūsų namai bus saugomi 24 valandas per parą.
- Jei gyvenate žemutiniuose aukštuose, įsistiklinkite balkonus. Gerai apšvieskite kiemą ir automobilių stovėjimo aikštelę.
- Apsidrauskite namų turtą draudimo bendrovėje. Saugodami savo turtą, kreipkitės į artimiausią policijos komisariatą ar policijos nuovadą dėl daiktų žymėjimo, kas palengvintų nustatyti rasto daikto priklausomybę ir grąžinti jį teisėtam savininkui.
- Jei sugrįžę namo pastebėjote, kad bute jau lankėsi vagys (atvertos durys, išdaužtas langas ir t.t.), neikite į butą, nes nusikaltėliai dar gali būti neišėję arba slėptis bute. Nieko nelieskite rankomis, nepalikite bereikalingų savo pėdsakų ir nepanaikinkite nusikaltėlių. Užeikite pas kaimynus ir iškvieskite policiją.
- Jeigu jus apvogė ar apgavo nedelsiant kreipkitės į policiją. Skubiai pranešus ir tiksliai apibudinus įtariamus asmenis bei jų automobilius, bus galima greičiau sulaikyti nusikaltėlius ir apsaugoti nuo nelaimių kitus žmones.