Istorinė diena – įprastą prefiksą „8“ pamiršime amžiams: kaip keitėsi numeriai Lietuvoje?

Istorinė diena – įprastą prefiksą „8“ pamiršime amžiams: kaip keitėsi numeriai Lietuvoje? | BITĖ

Nuo šiandien Lietuvoje neliks įprastos telefono numerių rinkimo tvarkos. Plačiai šalies gyventojų naudoto prefikso 8 teks atsisakyti, o vietoje jo reikės naudoti tarptautinį prefiksą +370 arba 8 keisti įrašant 0. Tačiau besikeičiančios mobiliųjų telefonų numerių tvarkos – ne naujovė. Ekspertai pasakoja, kaip nepriklausomoje Lietuvoje keitėsi telefono numeriai.

„Šiandien Lietuvoje istorinė diena, nes įsigaliojus naujajam prefiksui 0, atsisakome senosios telefono numeriu rinkimo tvarkos. Šie pokyčiai įgyvendinti palaipsniui, keliais etapais: praėję metai buvos skirti pasiruošimui, o nuo šiandien jau įgyvendinamos permainos. Senasis prefiksas 8 ir toliau veiks iki 2024 m. kovo mėnesio, tačiau jam nustojus galioti, reikės naudoti nacionalinį prefiksą 0 arba tarptautinį Lietuvos kodą +370. Tie, kurie adresų knygelėse numerius įprastai įvedinėja su tarptautiniu kodu +370 – pokyčių nepastebės“, – pranešime žiniasklaidai sako „Bitė Lietuva” naujos kartos tinklo direktorius Modestas Ropė.

Palengvino skambučius į užsienį

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, šaliai buvo suteiktas prefiksas +370, pasakoja Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) tarybos narė Kristina Mikoliūnienė.

„Paskelbusi nepriklausomybę, Lietuva kurį laiką naudojo, tiek sovietinį tarptautinį telefono kodą +7, tiek sovietinį nacionalinį kodą 8. Lietuva norėjo pereiti į Europos numeracijos zoną. Po 1990 m. Rytų Vokietijos ir Vakarų Vokietijos susivienijimo, Rytų Vokietijos kodo +37 buvo atsisakyta. Kadangi šis kodas tapo laisvas, Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga nutarė jį atiduoti to norėjusioms valstybėms, prie jo pridedant dar po vieną skaitmenį. Taip nuo 1993 m. Lietuva gavo kodą +370“, – pasakoja K. Mikoliūnienė.

M, Ropė, jog tai ypač palengvino lietuvių skambučius į užsienį: „Iki atsirandant nacionaliniam prefiksui +370, norintys skambinti į užsienį turėjo šią paslaugą užsisakyti iš operatoriaus. Šis ir sujungdavo skambinantį žmogų su pašnekovu kitoje šalyje. Tad nacionalinio prefikso įvedimas išsprendė daug nepatogumų, tiek mobiliojo ryšio operatoriams, tiek patiems klientams“, – atsimena M. Ropė.

Beveik po dešimtmečio Lietuvos gyventojus pasiekė dar vienas numerių rinkimo pokytis. 2001 metais prie įprastai vedamos septynženklės numerių kombinacijos buvo pridėtas dar vienas skaitmuo.

„Nacionalinis numeracijos keitimas vyko ir 2001 metais, kuomet buvo keičiama numeracija iš septynženklės į aštuonžianklę. Prie rašomo prefikso prisidėjo dar vienas skaitmuo 6. Anuomet, panašiai kaip ir dabar, reikėjo prisitaikyti prie naujo formato numeracijos“, – prisimena „Bitės“ naujos kartos tinklo direktorius.

Unikalios numerių kombinacijos

Šalyje susikūrus pirmiesiems mobiliojo ryšio operatoriams atsirado dar daugiau naujovių.

Kiekvienas iš jų gavo unikalias mobiliųjų telefonų numerių kombinacijas, kurias teikė klientams. Tai buvo išskirtinumas, kuris pagal numerio pradžią leisdavo žinoti, kokio operatoriaus paslaugos yra naudojamos.

„Su mobiliųjų operatorių atėjimu į rinką atsirado kiekvienam iš tinklų būdinga numeracija. Ją kontroliavo RRT. „Bitė Lietuva“ atitinkamai gavo telefono numerius, prasidedančius 99, „Tele2“ atiteko 84, o tuometinis „Omnitel“ naudojo kodą 98. Iš likusių 5 skaičių ir buvo kuriamos numerių kombinacijos klientams. Tad jei yra turimi ypač seni numeriai iš to galima spręsti, kokio operatoriaus paslaugas klientas naudojo net žvelgiant keliasdešimt metų atgal“, – sako „Bitė Lietuva“ naujos kartos tinklo direktorius.

Pašnekovas pasakoja, kad su konkrečiu ryšio tiekėju siejami telefono numeriai nebeteko prasmės, Lietuvoje įvedus numerio perkėlimo paslaugą. Šiandien vieno ryšio tiekėjo klientai gali laisvai judėti su savo numeriu iš vieno tiekėjo į kitą, tad pagal prefiksą atspėti paslaugos tiekėją tapo praktiškai nebeįmanoma.

Numerius pardavinėjo net skelbimuose

Į rinką atėjus pirmiesiems mobiliesiems telefonams išaugo ne tik šių numerių populiarumas, bet ir atsirado poreikis į išskirtines numerių kombinacijas.

Kaip pasakoja M. Ropė, pradėjus išankstinio apmokėjimo kortelių prekybą žmonės net kartais imdavo jas pardavinėti: „Kuomet 1997 m. ėmėme teikti išankstinio apmokėjimo paslaugą „Labas“, klientai įsigydami išankstinio apmokėjimo korteles iš karto nežinojo, kokį numerį gaus. Tai buvo tarsi savotiškas loterijos bilietas. Jei pakliūdavo itin išskirtinis ar lengvai įsimenantis numeris, žmonės net imdavo juos pardavinėti skelbimuose. Anuomet tai buvo labai populiarus verslas.“

Tačiau dar 2004 metais visų operatorių išduodamų telefono numerių klientams unikalumas ėmė blėsti. Tai lėmė nauja įsigaliojusi tvarka, kurį leisdavo klientams iš vieno mobiliojo ryšio operatoriaus išeiti pas kitą išsaugant turimą numerį.

Pokyčiams ruošėsi kurį laiką

Pasikeitus naujai numeracijos tvarkai, RRT tarybos narė K. Mikoliūnienė priduria, jog visiems pokyčiams – reikia laiko.

„Esminis pokytis šiame procese vis tik bus įpročio keitimas. RRT aktyviai informuoja visuomenę apie ateinančius pokyčius, tiek per informacinius kanalus, tiek per projektus. Taip pat gana optimistiškai nuteikiantis aspektas, jog šiuo metu RRT gauna daugiau klausimų, kaip rašyti naujus numerius, bet ne kaip juos rinkti. Vadinasi, viskas – gerai“, – tikina RRT tarybos narė.

Pokyčiams kurį laiką ruošėsi ir verslas. „Siekiame padėti žmonėms prisitaikyti prie naujų įpročių, kad atnaujinimas būtų kuo sklandesnis. Klientus informavime apie artėjančius pokyčius trumposiomis SMS žinutėmis. „Bitės Profai“ parengė detalias instrukcijas, kurios padės atsinaujinti numerį vos kelių mygtukų paspaudimu. Vis tik svarbiausia atsiminti, kad prefikso pasikeitimas neturės įtakos „Bitės“ paslaugų veikimui. Vienodai gerai veiks tiek skambučių technologijos, tiek interneto ryšys, taip ir naujos kartos 5G internetas”, – ramina „Bitės“ naujos kartos tinklų direktorius.


 

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: