Nuo ekologijos iki labdaros: kaip be jokių pastangų prisidėti prie kilnių darbų?

Tikriausiai jau nieko nebestebina, kai turinio kūrėjai lėšų savo veiklai gauna sutelktinio finansavimo platformose, tokiose kaip „Patreon“, o įvairios visuomeninės iniciatyvos turi ne tik interneto puslapius, bet ir atskiras programėles. Skaitmenizacija keičia žmonių įpročius, todėl atsiranda vis daugiau galimybių išnaudoti savo išmanųjį telefoną geriems darbams atlikti. „Bitės Profai“ straipsnyje domisi, kaip neinvestuojant daug laiko ir pastangų atlikti visuomenei naudingą veiklą, pasitelkus tik skaitmeninius sprendimus.

Taip lengviau: greitasis skaitymas

  • Kilniems tikslams galite išnaudoti net ir budėjimo režimu veikianti telefoną – programėlės leis jo resursus paskirti mokslo ar aplinkosaugos problemų sprendimui
  • Su išmaniaisiais įrenginiais prie pokyčių galite prisidėti ir aktyviais veiksmais – pavyzdžiui, žingsniuodami ar savanoriaudami ir padėdami akliesiems
  • Galiausiai, visuomenei padėti galite ir be išmanaus telefono – tiesiog tapkite savanoriu arba kraujo donoru.

„Nors dažnai visuomenišką veiklą įsivaizduojame kaip darbą įvairiose socialinės paramos organizacijose ar savanorystę, skaitmeniniame amžiuje prisidėti prie aplinkosaugos, mokslo ir visuomenės raidos kur kas paprasčiau. Išmaniosios programėlės leidžia produktyviai išnaudoti nenaudojamus telefono resursus, o ir jūsų žingsniai gali virsti pinigais įvairioms sveikatos ar švietimo programoms“, – pasakoja „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas. Jis kviečia susipažinti su sprendimais, kurie turėtų atsirasti kiekvieno aplinkai bei aplinkiniams neabejingo žmogaus telefone.

Įrenginio resursai – kilniam tikslui

Kai naktį įjungiate telefoną krauti ar nesinaudojate juo dieną, kelių branduolių procesorius ir operatyvinė atmintis švaisto laiką tuščiai. Tačiau kiekvienas įrenginys – tai savarankiška skaičiavimo mašina, per sekundę galinti atlikti tūkstančius operacijų. Parsisiuntus tam skirtas programėles, telefonas gali savo išteklius „paskolinti“ kilniam tikslui, pavyzdžiui, moksliniams skaičiavimams.

„Pasaulyje naudojami milijardai išmaniųjų telefonų – bendras jų galingumas yra milžiniškas. „HTC Power to Give“ („Android“) programėlė sujungia juos į vieną didelį skaičiavimo tinklą ir nukreipia išteklius AIDS, vėžio, Alzheimerio ligos ar kitų globalių problemų sprendimui. Prijungus telefoną prie interneto ryšio, jis savo galią naudoja įvairiems skaičiavimams, kurių rezultatai gali prisidėti prie mokslo, medicinos, aplinkosaugos ar kitų svarbių sričių proveržio“ – pasakoja Martynas.

Ne mažiau už HTC visuomeniškas ir „Samsung“, tiesa, jo sprendimas „Samsung Global Goals“ („Android“) suderinamas tik su šio korėjiečių gamintojo įrenginiais. Bendradarbiaujant su Jungtinių tautų vystymosi programa sukurta programėlė leidžia prisidėti prie 17 globalių tikslų – skurdo mažinimo, epidemijų suvaldymo, švietimo ir kitų klausimų sprendimo.

„Parsisiuntę programėlę, galėsite peržiūrėti paveikslėlius ir reklamas, o už peržiūras gauti pinigai bus skirti jūsų pasirinktam tikslui. Be to, ši programėlė nereikalauja nuolatinio jūsų dėmesio, todėl nakčiai įjungę telefoną į tinklą, galėsite palikti ją veikti, o gautas lėšas paaukoti kilniam tikslui. Tai itin paprastas būdas prisidėti prie visuomeniškų projektų, mat net ir nenaudojamas telefonas darbuojasi ir prisideda prie pokyčių pasaulyje“, – įsitikinęs „Bitės Profas“.

Kai nauda sau padeda ir kitiems

Būti visuomeniški galite nebūtinai patikėdami telefono resursus pilietiniams projektams, kai juo nesinaudojate. Priešingai – kai kuriems jų būtinas aktyvus jūsų indėlis. Pavyzdžiui, „Charity Miles“ („Android“, „iOS“) nueito atstumo matuoklis jūsų žingsnius verčia pinigais, kuriuos galite paaukoti vėžio, Alzheimerio, autizmo, švietimo ir kitiems projektams. Viso jau surinkta per 2,5 mln. JAV dolerių paramos ir ši suma nuolat auga.

„Jei žingsniavimo neužtenka ir norite dar aktyviau padėti kitiems, galite tapti programėlės „Be My Eyes“ („Android“, „iOS“) savanoriu. Jos koncepcija paprasta: silpnaregiai ir aklieji naudodamiesi telefonu siunčia jums aplinkos vaizdą ir prašo pagalbos – tai gali būti prašymas perskaityti tekstą, padėti susiorientuoti ar išrinkti dovaną“, – pasakoja Martynas.

Jūsų smalsumas ir rega gali pasitarnauti ir gamtą tyrinėjantiems mokslininkams. Parsisiuntę „iNaturalist“ („Android“, „iOS“), jūs ne tik turėsite paskatą daugiau laiko praleisti lauke ir galėsite išsamiau susipažinti su floros įvairove, bet ir padėsite botanikams ar kitų sričių mokslininkams atskleisti gamtos paslaptis. 400 tūkst. mokslininkų bendruomenė atsakys į jums kilusius klausimus apie augalus ar gyvūnus, o savo nuotraukomis jūs prisidėsite prie jų projektų.

„O jei manote, kad prie įrenginių praleidžiate per daug laiko ir norite padaryti pertraukėlę, nepamirškite prieš tai įdiegti telefone „Forest“ („Android“, „iOS“). Kiekvieną kartą, kai nuspręsite kurį laiką nesinaudoti telefonu, pasodinsite medį, kuris nuvys, jei pažadą sulaužysite. Kiekvieną kartą įvykdžius sau mestą iššūkį, pasodinsite po medį ir auginsite visą jų mišką. Įsigiję „Premium“ versiją, galėsite auginti ne tik virtualius augalus, bet ir prisidėti prie miškų atsodinimo programų“, – sako „Bitės Profas“.

Padėti galima ir be išmaniojo

Martynas sako, kad padaryti gerą darbą galime ir be išmaniojo telefono. Kraujo centras visada ieško kraujo donorų, o prie šios iniciatyvos prisijungė ir pirmoji šalies ponia. Be to, karantinui paskatinus skaitmenizacijos bangą, į internetą persikelia ir savanoriška veikla – kiekvienas, norintis atlikti gerą darbą, gali išsirinkti jam priimtiną užsiėmimą. Savanorių visada ieško „Jaunimo linija“ ir kitos emocinės bei psichologinės pagalbos tarnybos, todėl realizuoti save galite ir taip.

Dalinkis straipsniu:

Gaukite pasiūlymą

Mane domina: