Kada ir kur galima pamatyti Šiaurės pašvaistę ir kaip ją užfiksuoti?
Nuotraukoje įamžintą Šiaurės pašvaistę turbūt esame matę daugelis. Kur kas mažiau tokių, kurie šį reiškinį yra regėję savo akimis ar patys užfiksavę išmaniuoju telefonu. Šiaurės pašvaistei vis dažniau pasirodant Lietuvoje, „Bitės Profai“ pataria, kaip ne tik ją pamatyti, bet ir įamžinti telefonu.
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Šiaurės pašvaistei stebėti ir fotografuoti yra aibė specialių programėlių.
- „Pagauti“ pašvaistę gali padėti ne tik orų prognozės, bet ir programėlės „My Aurora Forecast“ ir „Aurora Alerts“.
- Norint profesionaliai įamžinti Šiaurės pašvaistę nuotraukose pravers programėlės „Expert RAW“ ir „ProCam X“.
- Jei nesinori diegti programėlių pašvaistės fotografavimui, gali pakakti ir telefono kameros naktinio režimo.
„Nedaug kas žino, bet Šiaurės pašvaistės „medžioklei“ jau yra sukurta ne viena pagalbinė programėlė. Su vienomis programėlėmis galima tiksliau sužinoti, kada galima tikėtis pamatyti Šiaurės pašvaistę, su kitomis – ją geriau nufotografuoti. Pastarasis funkcionalumas aktualus tiems, kurie nenori rūpintis tiksliais kameros nustatymais, kad pašvaistės nuotraukos būtų įspūdingesnės ir ryškesnės“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kaip atsiranda Šiaurės pašvaistė?
Naktinį dangų pasakiškomis spalvomis papuošianti Šiaurės pašvaistė atsiranda tuomet, kai saulės vėjo atneštos dalelės susiduria su viršutiniuose Žemės atmosferos sluoksniuose esančiu deguonimi (tada matome žalią spalvą) ir azotu (raudona spalva).
Įspūdingiausios pašvaistės stebimos abiejuose Žemės magnetiniuose poliuose (ašigaliuose) ir, nuo jų tolstant, pamažu silpnėja. Bet, nors ir silpnesnės, Šiaurės pašvaistės gana dažnai pradžiugina ir mūsų platumų naktinėtojus.
„Prieš išsiruošiant medžioti Šiaurės pašvaistės, reikėtų žinoti keletą esminių dalykų: geriausios sąlygos ją stebėti yra giedra naktis be mėnulio šviesos, o didžiausios kliūtys – debesys ir Saulės šviesa. Geriausiai pašvaistę stebėti už miesto, kur mažiau šviesos šaltinių ir geriau matosi naktinis dangus. Taip pat verta prisiminti, kad kuo didesnis yra Saulės aktyvumas bei pasaulinis geomagnetinio aktyvumo (Kp) indeksas, tuo didesnė tikimybė pamatyti pašvaistę“, – sako M. Vrubliauskas.
Kaip žinoti, kada bus Šiaurės pašvaistė?
Jei patiems sekti Saulės aktyvumą ir kitus svarbius parametrus skamba pernelyg varginančiai, galima pasinaudoti tam skirtomis programėlėmis, kurios automatiškai apdoroja visus prieinamus duomenis ir prognozuoja, kur ir kada susiformuos Šiaurės pašvaistė.
Pavyzdžiui, programėlė „My Aurora Forecast & Alerts“ (Android), (iOS) leidžia vartotojui pasirinkti konkrečią jo buvimo vietą ir pagal ją apskaičiuoja Šiaurės pašvaistės susiformavimo tikimybę. Programėlė taip pat turi funkciją, kuri iš anksto praneš, kai tikimybė pamatyti pašvaistę išaugs.
Kita programėlė – „Aurora Alerts“ (Android) – savo ruožtu siūlo paprastą ir intuityvią sąsają, leidžiančią nustatyti specialius pranešimų parametrus, kad niekada nepraleistumėte galimybės pamatyti Šiaurės pašvaistę savo akimis.
Taip pat jums gali būti naudinga:
Kaip fotografuoti Šiaurės pašvaistę?
Aptikus Šiaurės pašvaistę, galima ruoštis ir jos įamžinimui. Čia į pagalbą taip pat ateis technologijos.
Viena geriausių programėlių, į kurią M. Vrubliauskas siūlo atkreipti dėmesį, yra „Expert RAW“ (Android). Tai – „Samsung“ įrenginių „S“, „Note“, „Fold“, „Flip“ ir „Galaxy S20“ serijų telefonams skirta programėlė, turinti astrofotografijos funkciją su ypač ilgu išlaikymu ir kitomis galimybėmis, praversiančiomis fotografuojant ne tik pašvaistes, bet ir kitus dangaus kūnus.
„Joje yra specialus režimas, kuriame visus parametrus galima nustatyti rankiniu būdu, taip pat įmanoma realiu laiku naudotis interaktyviu dangaus vadovu, kameros pagalba ieškant vieno ar kito žvaigždyno. Beje, pastarąją funkciją palaiko ir kai kurie senesni „Samsung Galaxy S“ telefonai“, – dėmesį atkreipia „Bitės Profas“ Martynas.
Dar viena programėlė, puikiai pasitarnausianti tiems, kurių telefonai neturi profesionalaus fotografavimo režimo, yra „ProCam X“ (Android). Turintys „iOS“ telefonus gali išbandyti analogišką programėlę „Halide Mark II“ (iOS).
„Jei nesate įdiegę specialios programėlės Šiaurės pašvaistės įamžinimui, galite naudotis tiesiog telefone esančiu naktiniu režimu. Ši funkcija naujausiuose telefonų modeliuose daugumai fotografijos mėgėjų yra visiškai pakankama. Svarbu nepatingėti giedrą ir tamsią naktį išeiti į lauką ir nukreipti akis bei telefono objektyvą į dangų“, – sako M. Vrubliauskas.
Susiję straipsniai
4 būtini žingsniai po duomenų perkėlimo į naują telefoną
„Samsung Galaxy Buds3“ ir „Buds3 Pro“: kurias ausines pasirinkti ir įdomiausios jų funkcijos
„ChatGPT“ panaudojimo galimybės: nuo pirmoko iki senjoro
„Xbox” ar „PlayStation” – kurią žaidimų konsolę pasirinkti?
Kaip pradėti naudotis „Instagram“ programėle telefone?
Naudingos „Apple“ kompiuterių funkcijos ir mygtukų kombinacijos
Kaip efektyviai naudotis balso asistentais?
Kaip apsaugoti išmaniuosius telefonus nuo šalčio?
Kaip atkurti ištrintas „Messenger“ žinutes?